magazine top

Gdzie znaleźć złoty złom? Światowa podaż złota nie nadąża za popytem, naturalne zasoby tego cennego surowca są coraz mniejsze.

Dlatego odzyskiwanie złota przyciąga uwagę, a jego udział na globalnym rynku jest coraz większy – obecnie przekracza już 30%. Złoto najczęściej kojarzy się z wykończeniem prestiżowych gadżetów – pozłacane długopisy i wieczne pióra, sztućce, złote zegarki, ozdobne plakiety i oprawki do okularów. Oprócz tego znaczące ilości złota znajdują w przedmiotach, w których nie jest widoczne – przede wszystkim w elektronice użytkowej, medycynie, a nawet w kosmicznych technologiach. Wydawałoby się, że odzyskiwanie złota jest doskonałym pomysłem na biznes. Jednak wymaga to bardzo zaawansowanej technologii, a większość wymienionych wyżej przedmiotów zawiera zaledwie śladowe ilości złota. Odzyskiwanie złota opłaci się więc pod jednym warunkiem – że koszt całego procesu nie przekroczy ceny samego odzyskanego kruszcu.

Czy warto zająć się odzyskiwaniem złota?

W warunkach domowego laboratorium jest to praktycznie niemożliwe. Wszelkie porady i cudowne sposoby należy potraktować z przymrużeniem oka. Może to być wyłącznie zabawa dla miłośników chemii i amatorskich eksperymentów. Poza tym odzyskiwanie złota bez zezwolenia jest w Polsce i w większości krajów niezgodne z prawem. Firma artar.com.pl posiada wszelkie niezbędne licencje. Jeżeli chcemy zamienić pozłacane lub zawierające złoto przedmioty można poprosić artar.com.pl o wycenę. Fachowcy zmierzą zawartość złota w przedmiocie bez żadnej ingerencji mechanicznej bądź chemicznej za pomocą spektrometru. Jeżeli zawartość złota jest na tyle wysoka, że operacja będzie opłacalna złoto wytapia się w specjalnych piecach indukcyjnych. Z odzyskanego złota artar.com.pl może odlać sztabę, na której Urząd Probierczy może następnie wybić próbę.

Do czego wykorzystuje się odzyskane złoto?

Najcenniejszą formą jest tak zwane złoto inwestycyjne w postaci sztabki o określonej wadze i próbie zalegalizowanej przez państwowy Urząd Probierczy. Kolejną formą jest tak zwany granulat – jest to złoto wykorzystywane do produkcji biżuterii. Obrotem granulatem złota zajmują się wyspecjalizowane firmy jubilerskie, dla prywatnego inwestora nie ma specjalnej wartości. Jedynie złota sztabka stanowi wartościową lokatę kapitału. Złoto w tej formie praktycznie nie traci na wartości i w każdej chwili może być zamienione na gotówkę. Złoto stanowi stabilną lecz długoterminową inwestycję – przeciętny człowiek nie jest w stanie szybko zarobić obracając niewielkimi jego ilościami.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne