magazine top

Niewielkie kuleczki o porowatej strukturze stają się coraz częściej wykorzystywanym tworzywem w budownictwie. Keramzyt budowlany jest znany od lat, choć w Polsce nieco krócej. Jako materiał, który nie nasiąka wilgocią, ma szereg zastosowań, począwszy od budownictwa a skończywszy na ogrodnictwie.

Naturalna glina po obróbce termicznej

Keramzyt odkryto w Stanach Zjednoczonych. To tworzywo, które powstało bardziej przez przypadek, wskutek awarii pieca do wypalania gliny. Dość szybko okazało się, że gotowy produkt można wykorzystać na wiele sposobów. Keramzyt budowlany powstaje z gliny ilastej, którą poddaje się obróbce termicznej. Bardzo wysoka temperatura w piecu obrotowym sprawia, że niewielkie grudki gliny zwiększają swoją objętość. W efekcie powstaje luźne kruszywo, które następnie dzieli się na kilka frakcji. Przynależność do konkretnej jest uzależniona od średnicy kuleczki. Granulki keramzytu mają porowate wnętrze, ich wierzch pokrywa twarda osłona ceramiczna.

Keramzyt budowlany – główne zalety

Małe, lekkie kuleczki sprawiają wrażenie niepozornych. Tymczasem keramzyt zaskakuje wyjątkową wytrzymałością. Jest odpory na działanie mrozu, ale charakteryzuje się także wysokim współczynnikiem przewodności cieplnej. Zamoczony szybko wysycha. Oddawanie wody sprawia, że ściany, wybudowane z keramzytu nie są wilgotne i nie pokrywają się z czasem pleśnią. Tworzywo wykazuje również dobre właściwości akustyczne, skutecznie tłumiąc dźwięki. Dom, wykonany z keramzytu to spełnienie marzeń alergika, ale także osoby, która myśli o zdrowym lokum dla siebie i najbliższych. Co więcej, porowate wnętrze kuleczek skutecznie zniechęca do gniazdowania gryzonie i owady.

Lekkie betony i zaprawy ciepłochłonne

Gdzie najczęściej stosuje się keramzyt budowlany? Tworzywo idealnie nadaje się do produkcji lekkich betonów, zwanych keramzyto-betonem i zapraw ciepłochronnych. Wykonuje się z niego pustaki ścienne i stropowe oraz systemy kominowe. Z keramzytu powstają elementy izolacji cieplnej do stropów, stropodachów, ścian fundamentowych, a także podłóg układanych na gruncie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby keramzyt wykorzystać przy remoncie starego budynku, np., renowacji podłogi czy drenażu ścian piwnicznych. Duże elementy keramzytowe stosuje się do budowy domów prefabrykowanych.

Keramzyt budowlany jest materiałem całkowicie ekologicznym. Nie ma zapachu, a wszystkie jego odpady są całkowicie bezpieczne dla środowiska.

fb button

grab my essay banner

logo jooble