magazine top

Za trwałość domku na narzędzia odpowiada przede wszystkim materiał, z którego został on wykonany, oraz jego właściwa konserwacja, która może istotnie przedłużyć jego żywotność. Co warto wiedzieć o materiałach, aby wybrać właściwy model dla siebie? Ważna jest między innymi ich odporność na warunki atmosferyczne i łatwość czyszczenia.

Z jakich materiałów tworzy się domki na narzędzia?

Domki narzędziowe wykonane są najczęściej z drewna, metalu, lub plastiku. Od wybranego tworzywa zależy między innymi sposób czyszczenia domku, jego konserwacja, trwałość, czy wygląd zewnętrzny.

Drewniane domki na narzędzia doceniane są przede wszystkim za swój wygląd – naturalne drewno ma swój niezaprzeczalny urok i świetnie wygląda z niemal każdą aranżacją ogrodu. Materiał ten jest niezwykle trwały i odporny, jednak aby zachował swój pierwotny wygląd i właściwości wymaga regularnej impregnacji specjalistycznymi środkami. Wybierając domek wykonany z drewna warto pamiętać, że jest to ciężka konstrukcja, dla której należy znaleźć stałe miejsce w ogrodzie.

Metalowe domki narzędziowe są bardzo trwałe i niestraszne im silne deszcze, wiatry, czy burze. Są one zwykle nieco tańsze niż ich drewniane odpowiedni i nie wymagają tak regularnej konserwacji. Żeby metalowe konstrukcje były odporne na korozję, są one zwykle ocynkowane lub malowane proszkowo. Największą wadą metalowych domków jest fakt, że w wysokich temperaturach szybko się one nagrzewają. Latem w domku może być więc bardzo gorąco.

Domki wykonywane z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe w montażu i transporcie. Plastik jest najtańszym materiałem, jednak i plastikowe domki mogą wyglądać pięknie i służyć w ogrodzie przez wiele lat. Największą zaletą tego materiału jest łatwość jego konserwacji – tworzywo sztuczne można myć pod bieżącą wodą, bez konieczności użycia żadnych specjalistycznych środków do pielęgnacji. Wysokiej jakości plastik nie blaknie na słońcu, jest odporny na promienie UV i nie nagrzewa się aż tak silnie, jak metal.

Kiedy domek na narzędzia jest niezbędny w ogrodzie?

Domki na narzędzia wykorzystywane są w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie trudno znaleźć dobre miejsce do przechowywania kosiarki, piły elektrycznej, szlifierki, łopaty, szpadla, czy jakichkolwiek innych rzeczy często potrzebnych w ogrodzie lub warsztacie. Narzędzia często przechowuje się w garażu, jednak zwykle tworzą tam one trudny do ogarnięcia bałagan, w którym nie sposób niczego znaleźć. Inwestycja w domek narzędziowy to sposób na utrzymanie wszystkich narzędzi w jednym miejscu i uniknięcie kłopotliwego składowania ich w garażu, piwnicy, lub ganku.

Domki na narzędzia często bywają nazywane także domkami ogrodowymi, ponieważ oczywiście nie zawsze przetrzymuje się w nich wyłącznie wyposażenie warsztatu. Doskonale sprawdzają się one także do przechowywania dziecięcych zabawek, takich jak trampolina, zjeżdżalnia, rower, albo huśtawka. W wielu ogrodach domki służą także do przechowywania sezonowych mebli.

Gdzie ustawić domek narzędziowy?

Domek na narzędzia zwykle stawia się na tyłach ogrodu, w jego bardziej gospodarczej niż rekreacyjnej części. Żeby nie zajmował on zbyt wiele wolnej przestrzeni, najczęściej stawia się go przy ogrodzeniu, tuż przy ścianie garażu, lub w innym podobnym miejscu. Co ważne, domki metalowe w ogrodosfera.pl sprzedawane są bez podłogi. Zanim ustawi się je w ogrodzie, w wybranym miejscu przygotowuje się betonowy blok, wylewkę, lub kostkę brukową. Jest to więc stałe ustawienie domku, które warto wcześniej przemyśleć.

W sklepach znaleźć można domki w różnych rozmiarach. Największą popularnością cieszą się modele, w których jedna ściana ma nieco ponad 2 metry, druga natomiast nieco ponad 1 metr. To dobry rozmiar do przechowywania standardowej ilości narzędzi i akcesoriów ogrodowych niezbędnych w ogrodzie. Dla większych potrzeb tworzone są domki i szerokości przekraczającej 3 metry, natomiast do małych ogrodów poleca się wybór domków o szerokości do 2 metrów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble