magazine top

Mieszcząca się na peryferiach miejscowości Police nieopodal Szczecina, drukarnia Voigt Promotion Sp. z o.o. od ponad 30 lat realizuje sukcesywnie swój plan podboju europejskiego rynku reklamy. Jako jedyna w tej części Europy oferuje zarówno sitodruk, technologię sublimacji cyfrowej, druk solwentowy i UV. Kluczem do sukcesu stała się fuzja skandynawskiej technologii i polskiego temperamentu. Bogate know-how oraz dbałość o środowisko naturalne stanowią olbrzymią wartość dodaną wytyczając ścieżkę przewagi nad konkurencją. Produkty Voigt trafiają do odbiorców w całej Europie.

Specjalnie dla BusinessPL o firmie opowiada CEO Voigt Promotion, Pan Michał Makaruś.

Voigt Promotion to prężnie działające przedsiębiorstwo na międzynarodowym rynku poligraficznym. Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy i jakie momenty były przełomowe w historii jej rozwoju?

Po uruchomieniu działalności w Polsce w 1992 roku firma rozpoczęła produkcję flag i banerów reklamowych metodą sitodruku na podłożach z materiałów poliestrowych i PCV. Kluczowym momentem był rok 2000, w którym wprowadziliśmy do oferty produkty wykonane w technologii druku cyfrowego sublimacyjnego. Jako pierwsi w Polsce posiadaliśmy tę właśnie technologię opartą na amerykańskich urządzeniach firmy Raster Graphics. Dalszy rozwój przypominał lawinę pozytywnych zdarzeń. Firma zaczęła inwestować w coraz to nowocześniejsze urządzenia, aby oferować swoim partnerom jeszcze szerszy wachlarz produktów. Po 2000 roku firma wytwarza swoje wyroby w oparciu o technologie druku sitodrukowego, solwentowego i sublimacyjnego. Następnym przełomem były inwestycje w tak zwany wielki format i drukarki do druku solwentowego o szerokości 500 cm. Kolejna była technologia druku UV o wysokiej jakości, która zastąpiła mniej ekologiczny druk solwentowy. Tutaj często byliśmy jako pierwsi inwestując w nowe rozwiązania firmy EFI. Ogromne zmiany przyniosły lata 2010/2012, kiedy firma przy współfinansowaniu z UE w ramach RPOWZ wybudowała nową siedzibę o powierzchni około 4 500 m2 oraz jeszcze bardziej rozwinęła park maszynowy. Firma inwestując w nowe technologie ma również na uwadze środowisko naturalne. Urządzenia zainstalowane w halach produkcyjnych gwarantują najwyższe standardy pracy oraz kompleksowe podejście do norm ekologicznych potwierdzonych niejednokrotnie wyśrubowanymi kryteriami pozyskiwanych certyfikatów. Inwestujemy również w energię odnawialną. Na powierzchni około 3 500 m2 została zainstalowana farma o mocy 100 kW składająca się z prawie 330 paneli fotowoltaicznych. Potwierdza to dalekowzroczność zarządu, który poza rachunkiem finansowym, podąża za trendami światowymi nie bacząc na bariery ekonomiczne.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Na sukces firmy i zaufanie klientów pracuje się przez wiele lat. To ciężka praca całego zespołu, zarówno pracowników, managementu oraz właścicieli. Powodzenie tego przedsięwzięcia było rezultatem wzajemnej ciężkiej pracy. Sukces jest rezultatem konsekwentnego i skutecznego działania. Z pewnością ważnym czynnikiem w rozwoju była otwartość na rynki zagraniczne. Stawiając na zaawansowaną technologię z powodzeniem mogliśmy konkurować z firmami z Europy Zachodniej. Kolejny ważny punkt na mapie sukcesu to nastawienie do pracy z klientem. Spełnianie oczekiwań, kreowanie atrakcyjnych rozwiązań, trendów jak również szeroka dostępność produktów z zachowaniem przystępnych cen pozwala na ciągłe poszerzanie zasięgu działania i docierania do kolejnych grup odbiorców już nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Stawiamy na jakość, wiarygodność produktu oraz satysfakcję klienta. Jakość znajdziemy we wszystkich sferach działalności naszej firmy. Jest fundamentem obecnej pracy, ale także założeń wdrażanych koncepcji projektów, które poszerzą naszą ofertę w przyszłości. Drugim trzonem potencjału jest konglomerat innowacyjności, elastyczności i nieszablonowego podejścia. Nie można też zapomnieć o długoterminowych relacjach, które są standardem pochodzącym ze Skandynawii. Kładziemy duży nacisk na budowanie więzi, zapewniając klientom kompleksowe wsparcie.

Ludzie są najcenniejszym zasobem każdej organizacji. Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy Voigt Promotion?

Człowiek jest najważniejszym kapitałem firmy niezależnie od jej wielkości. Poprzez swoją wiedzę, zaangażowanie i rzetelne podejście do codziennych obowiązków, decyduje o tym, jaką pozycję rynkową osiągnie przedsiębiorstwo i czy odniesie sukces w swojej branży. Kadra pracownicza nie tylko jest kluczowa dla firmy, ona jest firmą. Odpowiedni proces rekrutacji ma kolosalne znaczenie dla rozwoju danego biznesu. Ma ogromny wpływ na efektywność systemu zarządzania kompetencjami, celami, rozwojem całej struktury. Firma to zlepek indywidualnych charakterów, temperamentów, ale suma tych niezależnych jednostek buduje wspólną kulturę organizacji. Mamy 4 główne cele w procesie budowania zespołu - znalezienie odpowiednich ludzi, umiejętne zarządzanie nimi, inspirowanie ich i budowanie wieloletniej współpracy. Wiele procesów w naszej firmie jest skomputeryzowanych, ale niezależnie od stopnia automatyzacji procesu produkcyjnego ludzie są najistotniejszym czynnikiem, którego po prostu nie da się zastąpić. Pamiętamy o tym. Obecnie nasz zespół składa się w dużej mierze z ludzi młodych, których zaangażowanie w pracę jest bardzo duże. Młodzi myślą nieszablonowo, mają nowoczesne podejście do pracy. Przychodzą tutaj z głowami pełnymi pomysłów. Staramy się ten potencjał wykorzystywać na każdym kroku. Pomimo tego, że firma się rozwija i wdraża nowe technologie, nadal w naszych szeregach znajdują się pracownicy, którzy razem z nami zaczynali tę podróż, obecnie są to ludzie z około 30-letnim doświadczeniem, którym chętnie dzielą się z nowymi kolegami.

Czy mógłby Pan powiedzieć więcej na temat technologii produkcyjnych?

Główne technologie można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest już niestety gasnąca ze względu na oczekiwania rynkowe metoda sitodruku. Jest to dość przykre, ponieważ firma zaczynała od tej technologii. Świat się jednak zmienia i my również musimy nadążać za zmianami. Idąc dalej, w obrębie druku zaistniał naturalny podział na druk cyfrowy sublimacyjny bezpośredni i transferowy oraz cyfrowy UV – stosowany zarówno na materiałach miękkich jak i sztywnych. Oprócz tego w firmie działa aktywnie dział R&D, który stara się spełniać oczekiwania klienta w czasie teraźniejszym, jak i wyprzedzać trendy rynkowe. Co ważne w Voigt Promotion projektujemy i produkujemy własne rozwiązania z zastosowaniem profili aluminiowych, różnych systemów oświetlenia LED oraz tworzymy rozwiązania hybrydowe, łączące wiele technologii. Daje nam to nieograniczone możliwości tworzenia rozwiązań indoor oraz outdoor.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Z pewnością w zakresie systemów druku wiodącym dostawcą jest firma EFI. Większość urządzeń właśnie z tej „stajni” znajdziecie państwo na naszej produkcji, poczynając od druku sublimacyjnego po UV. Przedstawicielem tej marki w Polsce jest nasz partner, firma Reprograf z Warszawy, z którym związaliśmy się już wiele lat temu. Poza tym w zakresie podstawowych materiałów produkcyjnych współpracujemy z niemieckim producentem Georg Otto Fredrich, Pongs. Materiały wielu dostawców z Europy są również do nas dostarczane przez polskie marki dystrybucyjne, na przykład takie jak
Antalis, Tuplex, Plastics, STOK.

Pandemia koronawirusa, a obecnie wojna w Ukrainie odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. Jak radzicie sobie w tych warunkach? Czy ominęły Państwa firmę rynkowe perturbacje?

Pandemia koronawirusa dotknęła nas, jak większość firm w tym trudnym okresie. Voigt Promotion, dzięki elastycznemu zarządzaniu i zdolności do podejmowania strategicznych decyzji, udało się przystosować do nowych warunków. Poszerzyliśmy swoją ofertę o produkty odpowiadające ówczesnym potrzebom, wdrożyliśmy produkcję m.in. masek czy dyspenserów płynów dezynfekcyjnych. Trudna sytuacja dodatkowo napędziła nas do poszukiwania najróżniejszych rozwiązań proekologicznych, oszczędnościowych i optymalizujących pracę zakładu. Zachwianie znanej nam normy i chęć częściowego uniezależnienia firmy od wahań rynkowych, skłoniła nas do dywersyfikacji biznesu. Otworzyliśmy nową gałąź produkcji w postaci konstrukcji szklanych i okien. Zapewniliśmy naszym pracownikom stabilne warunki pracy i wytrwale dążyliśmy do zaadaptowania na nowo przestrzeni w taki sposób, aby zapewnić im ochronę przed wirusem. Obecna sytuacja wojny w Ukrainie przyczyniła się do zmian na rynku energetycznym, co nie pozostaje dla nas obojętne. Wspomagamy się alternatywnymi źródłami energii i planujemy kolejne inwestycje idące w ich kierunku. Nasz łańcuch dostaw jest dopracowany i opiera się na długoletnich relacjach z renomowanymi dostawcami z Europy, co dało nam nieprzerwany dopływ surowców. Udało nam się, dzięki tym zabiegom, zachować stabilną pozycję firmy. Jesteśmy świadomi nadchodzących wyzwań, ale i gotowi, aby podejmować niezbędne decyzje dla dobra naszych klientów oraz firmy.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Głównym wyzwaniem dla naszej firmy jest sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Słuchamy ich uważnie i obserwujemy trendy na rynku. Wdrażamy kolejne inwestycje. Skupiamy się na digitalizacji procesu planowania produkcji, zamówień, obsługi klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu liczymy na zwiększenie skali naszej działalności i poprawę efektywności pracy całej firmy. Kolejnym naszym dużym projektem jest budowa kolejnej hali magazynowo–produkcyjnej, dedykowanej obróbce aluminium, która wyposażona w zaawansowany park maszynowy, pomoże nam jeszcze lepiej i szybciej odpowiedzieć na dynamiczne potrzeby naszych klientów. Nieustannie poszerzamy nasz park maszynowy. Chcemy móc dostarczać towar najwyższej jakości, przy zachowaniu wysokiej elastyczności i spersonalizowaniu produktu pod klienta. Wciąż poszerzamy ofertę o nowe rozwiązania, zarówno te ekskluzywne, jak i ekonomiczne, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble