magazine top

W ostatnich sezonach drzwi zewnętrzne z szybami święcą prawdziwe triumfy. Chociaż wiele osób wciąż ma wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania, szyby stosowane w stolarce drzwiowej muszą dzisiaj spełniać szereg norm i wytycznych pod względem jakości. Porozmawiamy dzisiaj o nich w naszym najnowszym artykule.

Szkło w drzwiach – właściwości mechaniczne

Kiedy chodzi o dobór przeszklenia do drzwi, jedną z podstawowych wartości, jaką bierze się pod uwagę, jest gęstość szkła – ta powinna wynosić 2,5 g/cm². Stosowna do przeszkleń w drzwiach tafla szklana o grubości 4 mm ma masę 10 kg. Kolejną ważną kwestią jest wytrzymałość na ściskanie, które wynosi 1000 MPa.

W przypadku drzwi zewnętrznych najczęściej stosowane są dzisiaj szyby zespolone, które spełniają najbardziej wymagające normy do izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła nie może być tutaj większy niż 1,7 [W/(m²·K)].

Warto jednak wspomnieć, że drzwi z obszernymi przeszkleniami również mogą spełniać tę normę. Mogą również spełniać normy do domów energooszczędnych i pasywnych. Praktyczne ich zastosowanie zależy jednak od tego, czy montaż skrzydła zostanie przeprowadzony prawidłowo. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zawsze kupienie drzwi razem z usługą montażu.

Normy prawne dotyczące przeszkleń

Wymaganiami technicznymi dotyczącymi oszkleń stosowanych w budownictwie zajmuje się Komitet Techniczny TC 129 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN). Choć wiele osób obawia się bezpieczeństwa budynku w przypadku drzwi z przeszkleniami, wymagania w zakresie bezpieczeństwa są tutaj ściśle określone. Powinny one spełniać normy:

  • PN-EN ISO 12543-2:2000 „Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe. Część 2: Bezpieczne szkło warstwowe”,
  • PN-EN 12150-2:2006 „Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemowe. Część 2: Ocena zgodności wyrobu z normą”,
  • PN-EN 1863-2:2008 „Szkło w budownictwie. Termicznie wzmocnione szkło sodowo-wapniowo-krzemowe. Część 2: Ocena zgodności wyrobu z normą”.

Skoro więc nie musisz obawiać się kupna drzwi z przeszkleniem, warto zastanowić się nad tym, jak taka szyba może wyglądać i w jakim miejscu będzie prezentować się najlepiej.

Rodzaje szyb w drzwiach

Wybierając rodzaj szyby do swoich drzwi, jedną z najbezpieczniejszych opcji jest postawienie na szyby float. Renomowani producenci stolarki aluminiowej dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa mogą zaproponować Ci również zaproponować wyposażenie panelu w szyby bezpieczne (jedno- lub obustronnie) lub antywłamaniowe.

Tego typu przeszklenia również mogą prezentować się lekko i delikatnie. Do Twojej dyspozycji pozostają bowiem liczne wzory i rodzaje szyb (np. szkło weneckie, szyba cathedral, satianato, czy kura brązowy). Oryginalnym dodatkiem do szyby jest również piaskowanie, które zapewnia szczególnie atrakcyjne efekty świetlne w godzinach popołudniowych, przy zachodzie słońca lub przy oświetleniu sztucznym.

Oprócz tradycyjnego przeszklenia zamontowanego w panelu drzwi możesz postawić również na dekoracyjne naświetla boczne lub górne. To doskonała przestrzeń do zamontowania szkła ornamentowego lub zastosowania piaskowania.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat przeszkleń w drzwiach zewnętrznych. Pamiętaj o podjęciu dobrze przemyślanej decyzji zakupowej – drzwi są wizytówką Twojego domu!

fb button

grab my essay banner

logo jooble