magazine top

Nieterminowe regulowanie zobowiązań przez kontrahentów to zmora wielu przedsiębiorców. Opóźnienia są szczególnie kłopotliwe dla firm, które z różnych względów stosują odroczone terminy płatności. Dodatkowe wydłużenie tego terminu w ich przypadku może okazać się bardzo trudne w kontekście zarządzania płynnością finansową. Sposobem na rozwiązanie problemów w takich sytuacjach może być faktoring. Jak działa i jakie niesie korzyści dla przedsiębiorców?

Problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań niestety nie są rzadkością. Wielu przedsiębiorców mających tymczasowe problemy finansowe w pierwszej kolejności reguluje zobowiązania względem urzędu skarbowego oraz instytucji finansowych, gdyż podmioty te naliczają wysokie odsetki i dysponują narzędziami pozwalającymi skutecznie dochodzić swoich należności. Między innymi z tego względu skutecznym sposobem na zdyscyplinowanie nierzetelnych klientów może być faktoring.

Faktoring cichy i jawny – podstawowe różnice

Faktoring to usługa finansowa, która z roku na rok zyskuje na popularności, jednak wciąż nie jest dobrze znana wielu przedsiębiorcom. Zasady jej działania są bardzo proste. Przedsiębiorca wystawiający faktury z odroczonym terminem płatności może sprzedać je firmie faktoringowej i tym samym niemal od ręki otrzymać należność z faktury (pomniejszoną o koszt usługi). W wielu branżach (np. budowlanej czy transportowej) faktury z terminem płatności odroczonym o 30–90 dni są częstym zjawiskiem. Korzystając z faktoringu, można w kilka chwil otrzymać należne środki i przeznaczyć je na dowolny cel – rozwój biznesu, zakup materiałów czy wypłatę wynagrodzeń.

Podstawowa klasyfikacja faktoringu dzieli go na jawny oraz cichy. W faktoringu jawnym kontrahent jest informowany o sprzedaży faktury i finalnie rozlicza się nie z przedsiębiorcą wystawiającym fakturę, ale z firmą faktoringową, która ją od niego odkupiła. W faktoringu cichym fakt sprzedaży jest zatajony przed kontrahentem – rozlicza się on z przedsiębiorcą, a następnie przedsiębiorca z firmą faktoringową.

Korzyści ze stosowania faktoringu jawnego

Faktoring cichy stosowany jest przez przedsiębiorców obawiających się naruszenia dobrych relacji biznesowych z kontrahentem. Znacznie częściej wybierany jest jednak faktoring jawny, który jest jednocześnie tańszym wariantem. Z uwagi na fakt, iż faktor kontaktuje się z kontrahentem i przekazuje mu nowy rachunek do rozliczenia faktury, w pewien sposób motywuje go do terminowej spłaty. Zaletą faktoringu jest również możliwość rozszerzenia usługi o dodatkowe elementy, np. monitoring płatności czy windykację należności. Rozszerzając w taki sposób zakres usługi, przedsiębiorca nie tylko szybciej otrzymuje niezbędne mu środki, lecz także oszczędza sporo czasu, który normalnie musiałby poświęcić na monitorowanie spływu należności i ich ewentualne dochodzenie. Przy braku odpowiednich zasobów i narzędzi może to być dość kłopotliwym zadaniem.

fb button

grab my essay banner

logo jooble