magazine top

Pryzmat sp. z o.o. sp. k. z siedzibą we Wrocławiu jest największym w Polsce dystrybutorem urządzeń drukujących, tonerów i tuszów do drukarek.

O firmie opowiada Pan Jerzy Osiński – założyciel i główny współudziałowiec spółki Pryzmat.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Pryzmat i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Początki firmy sięgają końca „komuny”. Czterech kolegów z czasów studiów postanowiło podjąć wyzwanie w działalności gospodarczej. Zbieg okoliczności i brak kapitału spowodowały, że zajęliśmy się szeroko pojętymi materiałami biurowymi. Raczkująca w Polsce informatyzacja zwróciła naszą uwagę na materiały eksploatacyjne do drukarek komputerowych. Były to w tamtych czasach drukarki igłowe. W dość krótkim czasie rozpoczęliśmy montaż kaset do takich drukarek. Można powiedzieć, że staliśmy się producentem. Szybko rozwijający się po 1989 roku rynek umożliwiał także nasz wzrost. Oprócz samych kaset nasza oferta zawierała szeroką gamę materiałów eksploatacyjnych i akcesoriów komputerowych. Po kilku latach staliśmy się całkiem poważnym graczem w tym zakresie. W rozwoju firmy bardzo istotnym, może nawet kluczowym był rok 2000. Zmieniająca się technologia w produkcji drukarek spowodowała także przełom w materiałach barwiących. Nastąpił boom w tych urządzeniach i właśnie wtedy zdecydowaliśmy się skoncentrować wyłącznie na reprodukcji kaset do drukarek laserowych oraz atramentowych. Postanowiliśmy zostać specjalistą, rezygnując całkowicie z pozostałej części oferty. To był ogromny impuls do rozwoju firmy. Rozwijaliśmy produkcję, sprzedaż i własną sieć dystrybucji. W 2006 roku wybudowaliśmy własną fabrykę we Wrocławiu. Naszą działalność dystrybucyjną prowadziliśmy poprzez sieć własnych punktów sprzedaży, co cieszyło się dużą popularnością wśród klientów. Pozwalało nam to otwierać nowe punkty w większych miastach w Polsce. Oczywiście, dzisiaj łatwo się o tym mówi. Była to jednak bardzo ciężka praca – krok po kroku. Obecnie posiadamy 55 punktów sprzedaży w 33 miastach.

Czy może Pan wyjaśnić, w czym szczególnie specjalizuje się firma Pryzmat?

Firma specjalizuje się w reprodukcji i dystrybucji tonerów do drukarek laserowych oraz kartridżów do drukarek atramentowych. Istotą reprodukcji jest skup oraz przetworzenie zużytego, pustego surowca na nowy pełnowartościowy produkt. W zakupionych kartridżach wymieniamy wrażliwe, zużywające się elementy i montujemy kasety na nowo, jako nasz produkt pod marką Pryzmat. Jest to stosunkowo proste technologiczne, lecz wymaga jednak pewnego zaplecza, umożliwiającego testowanie i kontrolę jakościową naszych produktów. Wbrew pozorom jest to dosyć wrażliwy produkt, który pracuje w drukarkach, a klienci bardzo nie lubią problemów w tych obszarach. Reprodukcja tonerów ma także pozytywny wpływ na ochronę środowiska gdyż odpady które trafiły na listę odpadów rejestrowanych w Bazie Danych o Odpadach (BDO) są ponownie wykorzystywane. Jesteśmy firmą, która posiada uprawnienia do odbioru, transportu i przetwarzania takich odpadów. Znajdujemy się w rejestrze BDO pod numerem 000011224.

Czy nowe produkty pochodzące z reprodukcji spełniają wymogi odpowiednich norm?

Nasze kasety spełniają międzynarodowe normy. Wydajność i jakość tonerów badamy zgodnie z normami ISO/IEC 19752 oraz ISO/IEC 19798. Dodatkowo nasz system produkcji i organizacji pracy poddajemy kontroli systemom ISO. Pracujemy według wymagań systemu kontroli ISO 9001:2015 oraz tzw. systemu środowiskowego ISO 14001:2015.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi kooperantami. Czy chcieliby Państwo wyróżnić szczególnie któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

W zakresie części czy elementów do produkcji kaset laserowych współpracujemy oczywiście ze sprawdzonymi przez lata kontrahentami. Choć jesteśmy w 100% firmą polską to współpracujemy z firmami zagranicznymi. W Polsce nikt nie produkuje wałków optycznych czy magnetycznych, używanych w kasetach. Nasza oferta obejmuje właściwie wszystkie typy oraz modele drukarek i urządzeń drukujących występujących w Polsce. Zmieniający się rynek spowodował, że od kilku lat jesteśmy także dystrybutorem drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, których w ofercie posiadamy bardzo szeroką gamę. Rynek tych urządzeń to kilku wiodących producentów i tu możemy wyróżnić firmy Brother, HP, Xerox, Ricoh.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Jest wiele elementów składających się na sukces firmy. Przez ponad 30 lat działalności staliśmy się firmą rozpoznawalną. Obsługujemy rocznie ponad 70.000 klientów, którzy nas znają i do nas wracają. To ogromny potencjał i staramy się, aby obsługiwać ich rzetelnie oraz uczciwie. Staramy się doradzać i oferować klientom sprzęt drukujący zgodny z ich oczekiwaniami i potrzebami. Wymaga to dotarcia do klientów, rozpoznanie ich potrzeb, prezentacji sprzętu. Sprzedaż urządzeń drukujących to również bardzo poważna inwestycja. Przede wszystkim w szkolenia ludzi oraz w serwis drukarek. Umiejętność prezentacji, znajomość sprzętu, budowa sieci serwisowej, to poważne wyzwanie i bardzo duże koszty finansowe. Strategicznym potencjałem firmy są oczywiście ludzie w niej pracujący. Kadra kierownicza i dyrektorska to sprawdzeni pracownicy, związani z firmą często ponad 20 lat. Nie do przecenienia jest również kapitał finansowy, który może okazać się ważnym elementem funkcjonowania firmy w obecnym czasie i nadchodzących trudnych latach.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Myślę, że w najbliższym czasie rynek zdominuje walka o przetrwanie firm w różnych branżach. W naszej również przewidujemy, nawet nie stagnację, a raczej duże spadki sprzedaży i kurczenie się rynku. To zawsze oznacza zaciskanie pasa. To będzie walka o życie. A w takich momentach trudno o strategiczne plany.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście działalność społeczna czy charytatywna jest tak naprawdę nierozerwalnie związana z działalnością gospodarczą. Jest bardzo wiele inicjatyw godnych wsparcia. Staramy się finansowo wspierać te pomysły, które wiążą się z aktywnością obywatelską, społeczną. Gdzie ludzie już coś robią. Jednak uważamy, że należy to robić w spokoju i ciszy. Więcej robić niż mówić.

Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni biorąc pod uwagę już ponad trzy dekady funkcjonowania firmy?

Największym osiągnięciem jest zbudowanie sporej firmy. Firmy z własną siedzibą o powierzchni ponad 5000 m2. Osiągnięciem jest stworzenie miejsc pracy dla ponad 450 pracowników. Osiągnięciem jest funkcjonowanie bez kredytów, spłacanie swoich zobowiązań w terminie i spokojny sen w nocy...

fb button

grab my essay banner

logo jooble