magazine top

Ponad 30-letnie doświadczenie, 23 oddziały, duże umiejętności specjalistów oraz nieustanny rozwój oferty produktów czynią firmę TROPS S.A. jednym z wiodących dystrybutorów materiałów budowlanych w północnej i zachodniej Polsce. Nadrzędną ideą toruńskiej firmy jest satysfakcja klientów oraz koncentracja na ich potrzebach, profesjonalizm, wysoka jakość materiałów, terminowość oraz optymalizacja procesów i kosztów. W swojej ofercie przedsiębiorstwo posiada produkty wyłącznie uznanych marek. Spółka specjalizuje się w sprzedaży materiałów budowlanych, wykończeniowych, farbach, elektronarzędziach. W oparciu o wiedzę swoich pracowników firma oferuje również kompleksowe usługi obejmujące doradztwo, innowacyjne rozwiązania. Dowodem rzetelności należącej do Grupy PSB spółki są przyznane liczne nagrody i wyróżnienia.

Specjalnie dla BusinessPL o początkach firmy, kluczowych etapach rozwoju i wielu innych istotnych aspektach działalności opowiada Piotr Kobiela – Prezes Zarządu TROPS S.A.

Spółka TROPS od ponad trzech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność będąc obecnie w setce największych firm województwa kujawsko-pomorskiego. Czy mógłby Pan opowiedzieć o pierwszych sukcesach, kamieniach milowych w drodze do obecnego sukcesu przedsiębiorstwa?

Należymy do Grupy PSB. Jesteśmy firmą rodzinną z całkowicie polskim kapitałem z 23 oddziałami w Polsce, a zaczynaliśmy podobnie jak wiele innych firm na początku lat 90. ubiegłego wieku. Mieliśmy niewielki wynajęty magazyn, w zasadzie bez żadnego zaplecza socjalnego i sprzętu do rozładunku oraz załadunku towaru. Pracownicy z najdłuższym stażem wspominają nocne ręczne rozładunki dostaw cementu czy betonu komórkowego. Gdy niekiedy przypominają te czasy, ci z najkrótszym stażem nie wyobrażają sobie, że tak naprawdę było. Zaczęło się od sprzedaży farb Nobiles (obecnie Akzo Nobel). Pierwsze zamówienia było realizowane samochodem osobowym właściciela bezpośrednio na budowę. Potem stopniowo właściciele poszerzali asortyment nawiązując współpracę z kolejnymi dostawcami. Ważnym elementem w historii firmy było podjęcie współpracy z firmą Atlas. Nasza spółka zawsze mocno angażowała się w rozwój sprzedaży ich produktów, a Atlas zarządzany w tym okresie bezpośrednio przez właścicieli potrafił stworzyć warunki do dynamicznego rozwoju swoich lojalnych partnerów biznesowych. Jednym z kamieni milowych było przekształcenie naszej firmy w spółkę akcyjną. Spełnienie wymagań z tym związanych wymagało wiele wysiłków, nakładów i trudnych decyzji, ale przyniosło wymierne efekty. Bardzo ważnym krokiem było stworzenie działu obsługi inwestycji - zespołu dedykowanego do obsługi wykonawców, firm budowlanych czy deweloperów. Byliśmy jednym z prekursorów w tej dziedzinie i jesteśmy dumni z faktu, iż wielu naszych konkurentów zaczęło naśladować nas w tym zakresie. Do ważnych wydarzeń w historii naszej organizacji na pewno trzeba zaliczyć podjęcie decyzji o rozwoju oddziału w Trójmieście. Nasza obecność na pomorskim rynku zdecydowanie poprawiła wyniki w ostatnich latach i umocniła naszą pozycję. W minionym roku zakończyliśmy budowę nowego magazynu centralnego, z którego obsługujemy nasze oddziały i zaopatrujemy naszych klientów. Okazało się, iż był to doskonały moment na realizację tego projektu. W okres kryzysu weszliśmy z lepszym serwisem i niższymi kosztami zaopatrzenia.

Firma TROPS stale rozszerza portfolio oferowanych produktów. Czy mógłby Pan omówić aktualny katalog oferowanych produktów oraz usług?

Jesteśmy jednym z największych w Polsce dystrybutorów materiałów budowlanych znanych producentów, tj.: Atlas, Stalco, Tikkurila, PPG, Akzo Nobel,
Rigips, Baumit, Knauf. W naszej ofercie można znaleźć w zasadzie wszystkie materiały konieczne do realizacji inwestycji. Stale poszerzamy ofertę, aby móc kompleksowo zaopatrzyć naszych klientów we wszystko to, co jest niezbędne do remontu czy budowy domu bądź mieszkania. Od kilku lat systematycznie modernizujemy nasze oddziały. Nowe regały, ekspozycje, lady, specjalnie dobrane oświetlenie, dobrze wyposażone strefy BHP sprawiają, że na naszych salach sprzedaży można szybciej znaleźć to, czego nasz klient w danym momencie potrzebuje. Dzięki inwestycji w nowoczesne, dobrze wyposażone strefy BHP nasi klienci nie muszą korzystać wyłącznie z katalogów - mają możliwość sprawdzić i przymierzyć na miejscu wysokiej jakości odzież BHP. Poszerzyliśmy zakres naszej oferty o specjalistyczny sprzęt ogrodniczy marki Stihl. Oferując jednocześnie serwis sprzedawanych urządzeń zapewniamy klientom komfort jego użytkowania. Ciągle szukamy rozwiązań, które zagwarantują naszym klientom nie tylko szeroką ofertę, ale również wszystko, czego potrzebują do realizacji swoich marzeń o własnym domu czy celów biznesowych.

Do których grup odbiorców w szczególności adresujecie ofertę firmy?

Nasza oferta skierowana jest zarówno do właścicieli sklepów budowlanych, deweloperów, wykonawców jak i klientów indywidualnych. Nie zamykamy się na jedną grupę klientów. Dywersyfikacja sprzedaży pozwoliła nam, nie tylko przetrwać trudne czasy pandemii, czy kryzysu, ale również rozwinąć firmę. Jesteśmy elastyczni i proaktywni. PSB TROPS S.A. to firma rodzinna, dlatego decyzje zapadają szybko, a zespół naszej firmy aktywnie reaguje na potrzeby i oczekiwania naszych klientów.

TROPS to nieustannie rozwijająca się sieć hurtowni budowlanych. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce w ostatnich latach? Jak przedstawia się obecna sieć sprzedaży oraz infrastruktura logistyczna firmy?

Systematycznie poszerzamy zasięg TROPS S.A na mapie Polski. W ostatnich latach otworzyliśmy nowy oddział w Inowrocławiu i Lęborku, zmieniliśmy siedzibę naszego oddziału w Tucholi, na większy punkt. Wkrótce otworzymy również nowoczesny punkt PSB TROPS w Rypinie. Wyremontowaliśmy nasze sklepy w Toruniu, Grudziądzu, niebawem również odświeżymy salę sprzedaży w naszym punkcie znajdującym się w Lisim Ogonie obok Bydgoszczy. W większości naszych oddziałów utworzyliśmy nowoczesne strefy BHP, powstały również studia malarskie Tikkurila, dzięki którym można dobierać kolory do poszczególnych wnętrz i przeglądać palety designerskich kolorów. W wielu z naszych oddziałów znaleźć można również mieszalniki farb i tynków, dzięki którym można dobrać indywidualne barwy, które wyróżnią każde wnętrze. Uruchomiliśmy również sklep internetowy, aby docierać z ofertą do coraz to nowych odbiorców. Jak wspomniałem wcześniej największa inwestycją była zakończona wiosną 2022 roku budowa nowego magazynu centralnego.

Pana zdaniem, co spowodowało, że firma TROPS wyrosła na jedną z największych hurtowni budowlanych w Polsce? Co leży u podstaw tego sukcesu?

Zatrudnieni u nas pracownicy mają wieloletnie staże pracy. Dzięki wspólnym doświadczeniom, współpracy, zaufaniu, i budowaniu pozytywnych relacji w oddziałach PSB TROPS S.A. panuje dobra atmosfera, co wpływa na sposób pracy i jej efekty. Nie byłoby sukcesu PSB TROPS, gdyby nie zaangażowanie i proaktywne nastawienie właścicieli firmy, zarządu i naszych pracowników. Reagujemy szybko, gdy pojawiają się nowe szanse bądź problemy. Ponosimy też porażki, ale to dzięki umiejętności wyciągania z nich wniosków potrafimy się rozwijać.

W czym upatrujecie potencjał na dalszy wzrost?

Niezmiennie pragniemy być postrzegani jako silna i stabilna organizacja zdolna do realizacji wszystkich zamówień zgodnie z wymaganiami oraz oczekiwaniami klienta. Dlatego zapewniamy dostępność materiałów budowalnych, skracamy czas dostawy, podnosimy jakość obsługi. Świadczy o tym, chociażby poczyniona w Toruniu inwestycja. Wybudowaliśmy nowoczesną halę magazynową, dzięki której jesteśmy w stanie zapewnić większą dostępność produktów i szybszą dystrybucję. Dzięki powstałym w ten sposób możliwościom możemy planować rozwój naszej oferty w ten sposób, aby zapewnić klientowi nie tylko wybrane produkty danego producenta, ale całe systemy rozwiązań oferowanych przez preferowanych dostawców.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy TROPS?

Kluczem do rozwoju naszej firmy jest zaangażowanie naszych pracowników. Zatrudniamy ponad 100 osób. Pracują u nas najlepsi kierownicy oddziałów, przedstawiciele handlowi, specjaliści ds. zaopatrzenia, sprzedawcy, magazynierzy. Zarząd firmy zna każdego pracownika, organizowane są cykliczne spotkania przedstawicieli inwestycyjnych, handlowych, kierowników. Wspólnie wyznaczamy nasze cele, wskazujemy również to, co należy usprawnić.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi markami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Lista partnerów, których chciałbym wyróżnić jest długa i nie chciałbym nikogo pominąć, ale oprócz wymienionej już wcześniej przeze mnie firmy Atlas na szczególne wyróżnienie zasługuje na pewno marka Tikkurila - za swoją ofertę doskonałej jakości farby i konsekwentną politykę handlową. Nie mogę pominąć również firmy Stalco, która we współpracy z nami stara się w 100% wykorzystać każdą szanse na rozwój wspólnego biznesu i szuka szans nawet tam gdzie nikt nie widzi możliwości działania.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Anagramem nazwy TROPS jest wyraz SPORT. Niemal od początku istnienia naszej firmy wspieramy sportowców. Finansowaliśmy m.in. żużlowców, bo Toruń, w którym znajduje się nasza siedziba, jest kolebką tego sportu. W tym momencie przede wszystkim wspieramy młode talenty m.in. piłkarzy, kolarzy, zapaśników, którzy dopiero rozpoczynają walkę o swoje sukcesy i borykają się z problemami z finansowaniem.

Za swoją działalność firma TROPS została wielokrotnie wyróżniona. Jakimi najważniejszymi nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Niezmiennie od wielu lat jesteśmy laureatem plebiscytu Pulsu Biznesu „Gazela Biznesu”. Bardzo nas to wyróżnienie cieszy, gdyż ranking ten jest wiarygodny, bazuje na obiektywnych kryteriach – wynikach finansowych.

TROPS jest firmą ze 100% polskim kapitałem, która od 1990 roku buduję swoją renomę na rynku. Z których osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Cieszy nas to, że umacniamy swoją pozycję jako dystrybutora znanych w sektorze budowlanym marek. Satysfakcjonujące jest również to, że nie jesteśmy jedynie biznesem lokalnym, a siecią znaną w Polsce północnej i zachodniej. Jesteśmy dumni również z tego, że zbudowaliśmy stabilną, silną polską markę, w której coraz chętniej robią zakupy także klienci indywidualni. Świadome zakupy w naszych centrach budowlanych są wsparciem rodzimego biznesu. Największym sukcesem jest to, że TROPS tworzą od wielu lat Ci sami pracownicy, którzy razem z nami się rozwijają.

fb button

grab my essay banner

logo jooble