magazine top

LAMINTEX sp. z o.o. jest firmą powstałą w 2009 roku w Nowym Sączu, specjalizującą się w produkcji oraz dystrybucji szerokiej gamy najwyższej jakości parapetów i blatów roboczych. Spółka jest jedynym na skalę europejską producentem posiadającym innowacyjne blaty kuchenne z opatentowanym absorberem wilgoci. Zlokalizowany na samym południu Polski zakład produkcyjny posiada nowoczesną i stale modernizowaną infrastrukturę techniczną, która umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych procesów produkcyjnych na indywidualne zamówienia. Przedsiębiorstwo zaopatruje wielu prestiżowych klientów w całej Europie i na innych kontynentach.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy LAMINTEX sp. z o.o. udzielił Pan Krzysztof Wilk, Manager ds. Rozwoju.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić genezę firmy LAMINTEX?

LAMINTEX jest przedsięwzięciem prywatnym opartym wyłącznie o polski kapitał. Główny udziałowiec inwestując w przemysł oparty o materiały płytowe bazował na swoim doświadczeniu w zarządzaniu działalnością handlową związaną ogólnie rzecz ujmując z branżą meblarską. Dodatkowym atutem była znajomość rynku budowlanego, gdzie swoje miejsce znalazła część oferowanych dziś produktów, takich jak parapety wewnętrzne.

Firma LAMINTEX jest producentem różnego rodzaju materiałów przeznaczonych dla branży meblarskiej i budowlanej. Czy mógłby Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Nasza firma swoim klientom proponuje szeroki asortyment produktów, m.in.: blaty z profilami posformingowymi, blaty z prostą krawędzią z ABS, blaty na wymiar (customizowane), blaty wyspowe (breakfast bary), parapety okienne wewnętrzne. Ponadto w ofercie znajdują się formatki meblowe do mebli kuchennych, ścianki kuchenne oraz akcesoria do blatów i parapetów wewnętrznych. Jesteśmy jedną z wiodących firm wśród producentów blatów kuchennych oraz parapetów wewnętrznych na bazie płyty wiórowej na rynku europejskim.

Co wyróżnia firmę LAMINTEX spośród innych działających w tej samej branży?

Do naszych kluczowych wyróżników należy sprawna organizacja, a także szybkie podejmowanie decyzji, bez niepotrzebnej zwłoki. Warto także zwrócić uwagę na naszą elastyczną ofertę, która jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego klienta – od momentu składania przez niego zamówienia, poprzez wybór sposobu pakowania, aż po indywidualne rozwiązania w zakresie dostaw towarów. Takie możliwości daje nam bardzo dobrze zorganizowany i profesjonalnie prowadzony dział logistyki.

Do jakich grup odbiorców trafiają produkty przedsiębiorstwa? Czy są to klienci tylko z Europy?

Możemy wyszczególnić trzy najważniejsze grupy odbiorców naszych produktów, a są to: markety budowlane (sieci DIY), firmy handlowe z rynku profesjonalnego oraz szeroko rozumiani producenci kuchni. Sprzedajemy produkty nie tylko w całej Europie, ale także w Australii i Nowej Zelandii.

Aby zyskać przewagę konkurencyjną LAMINTEX stale poszerza swoją ofertę. Proszę opowiedzieć o działalności badawczo-rozwojowej firmy i opatentowanym systemie ochrony przeciw absorbcji wilgoci.

Przedsiębiorstwo LAMINTEX sp. z o.o. jest jedynym na skalę europejską producentem posiadającym innowacyjne blaty kuchenne z opatentowanym absorberem wilgoci. Firma przy współpracy Instytutu Techniki Politechniki Warszawskiej jako jedyna opracowała oraz wdrożyła własny system ochrony przeciw wilgoci chroniony patentem zarejestrowanym w polskim Urzędzie Patentowym pod nazwą „Elastyczny absorber wilgoci” numer zgłoszenia: P.423616. Absorber umieszczony jest w połączeniu w rowku wykonanym w blacie i dopasowanym do jego geometrii z zachowaniem przestrzeni odkształcenia/wypełnienia w trakcie połączenia blatów. Zastosowanie absorbera w blatach na bazie płyty wiórowej chroni powierzchnie blatu kuchennego przed zniszczeniem na wskutek działania wysokiej wilgotności, szczególnie w miejscach takich jak łączenia blatu ze sprzętem AGD bądź zlewem kuchennym.

Czy w najbliższym czasie planujecie poszerzyć ofertę o nowe usługi, produkty?

Strategia naszego przedsiębiorstwa zakłada cykliczne powiększanie oferty produktowej. Obecnie rozwijamy asortyment bazując na ukończonej właśnie inwestycji związanej z obróbką blatów i parapetów. Naszym kolejnym nowym i ważnym obszarem, który przyczynił się do rozwoju firmy jest customizacja, czyli przygotowanie gotowych zestawów blatów kuchennych i gotowych do montażu parapetów. Ta oferta jest skierowana do szeroko rozumianego przemysłu kuchennego oraz punktów sprzedaży obsługujących klientów na rynku tradycyjnym i do tych funkcjonujących w układzie DIY.

Czy może Pan przedstawić zaplecze produkcyjne przedsiębiorstwa? Czy zakład w Nowym Sączu wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska?

W skład naszego parku maszynowego wchodzą trzy nowoczesne linie produkcyjne wyposażone w najnowsze technologie do produkcji blatów kuchennych oraz parapetów na bazie płyty wiórowej. Nowo oddana linia do obróbki blatów i parapetów to unikatowe w skali Europy rozwiązanie gwarantujące wysoką jakość oraz zdecydowanie większą wydajność. Nowoczesna linia do customizacji to najnowsze rozwiązania wpisujące się w trend Przemysłu 4.0, od momentu przyjęcia zleceń kończąc na realizacji obsługi logistycznej tego procesu. Zakład posiada własny Dział Kontroli wpisujący się w założenia nowego przedsiębiorstwa i dający podstawy do spełniania wymogów koniecznych dla uzyskiwania certyfikatów instytucji krajowych i zagranicznych. Procesy produkcyjne i logistyczne są przedmiotem częstych audytów firm zewnętrznych dających nam gwarancję obiektywnej oceny prowadzenia przedsiębiorstwa zgodnie z najwyższymi standardami.

Jak określiłby Pan strategiczny potencjał firmy i co jest jej kluczem do sukcesu?

W tym zakresie, z pewnością należy wspomnieć o potrzebie wsłuchiwania się w oczekiwania klienta. W naszym przedsiębiorstwie nie jest to tylko slogan, ale to nasze motto i zadanie wykonywane każdego dnia. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia reakcja na stale zmieniające się warunki rynkowe oraz elastyczne podejście do pracy z klientem. Staramy się sprostać stale rosnącym wymaganiom odbiorców i szybko reagować na zmiany rynku, stale dostosowując się do zmieniających się warunków.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Jaki model zarządzania jest wprowadzony do firmy?

Determinacja oraz konsekwencja w realizacji stanowiły bazę do startu i obecnego stanu firmy. Zarząd przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny za opracowanie planu oraz kierunków rozwoju, tworzenia wizji na kolejna lata. Kolejnym filarem firmy jest zespół menadżerski. Prowadzenie operacyjne wymaga kompetentnych i zaangażowanych osób. LAMINTEX posiada w swych zasobach sprawnych menadżerów ukierunkowanych na ustawiczny rozwój firmy. Doświadczony personel średniego szczebla to kolejny równie ważny zasób dający konieczną podstawę do realizacji zadań, jakie stoją przed firmą o tak dynamicznym wzroście. Zasadą funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa jest strategia, że każdy członek zespołu jest ważnym „elementem” budującym fundament sukcesu firmy.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy firmy?

LAMINTEX w ostatnich trzech latach potroił swoje obroty – tak szybki rozwój daje nieograniczone możliwości rozwoju wewnątrz organizacji. Dynamiczny rozwój firmy przyczynia się do poszerzania kadry o nowych pracowników. Poszukujemy fachowców na wszystkich poziomach – od stanowisk na liniach produkcyjnych, poprzez pozycje kierownicze, aż na stanowiskach menadżerskich kończąc. W tych procesach rekrutacji zewnętrznej i wewnętrznej oferujemy możliwość rozwoju dającą sposobność pracy z najnowszymi technologiami produkcyjnymi oraz informatycznymi. Ponadto dajemy możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji w oparciu o szkolenia wewnętrzne, jak i szkolenia prowadzone przez doświadczonych szkoleniowców i konsultantów z firm zewnętrznych. Warto wspomnieć, że w obszarze handlowym praca w takiej firmie jak nasza daje nieograniczone możliwości zdobywania i rozwijania kontaktów z klientami praktycznie ze wszystkich zakątków świata.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat? Czy planujecie w najbliższym czasie kolejne modernizacje?

W ostatnim czasie dokonaliśmy wielu ważnych inwestycji m.in. w obszarze produkcyjnym czy magazynowym. Uruchomiliśmy automatyczną linię przeznaczoną do produkcji blatów z prostą krawędzią. Oddaliśmy do użytku nowy magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 4200 mkw., a także nowoczesne centrum logistyczne zajmujące powierzchnię 9100 mkw. oraz halę produkcyjną dla nowoczesnej linii customizacji (powierzchnia 3500 mkw.) Nasze zasoby powiększyły się także o linię do produkcji blatów customizowanych, jedyną taką na skalę europejską. Projekt ten zrealizowano przy współpracy z PARP. Tym samym wartość inwestycji zrealizowanych w LAMINTEX na przestrzeni ostatnich 3 lat wynosi około 18 mln EUR. W najbliższym czasie planujemy kolejne realizacje, a wśród nich: uruchomienie automatycznego portalu do konfekcji blatów, uruchomienie kolejnych nowoczesnych maszyn, rozwój technologii energooszczędnych, inwestowanie w obszarze ERP i WMS.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego podejmujecie współpracę wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich tacy, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

W zależności od obszaru, LAMINTEX pracuje z liderami w poszczególnych kategoriach produktowych. Do głównych surowców przetwarzanych w zakładzie należą laminaty i płyta wiórowa, obrzeża i kleje. LAMINTEX pracuje z liderami w tym zakresie. W układzie alfabetycznym są to m.in. firmy: Ahlstrom Munksjo, Egger, Formica, Henkel, Jowat, Kronospan, Pfleiderer, Rehau, Sonae. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w inne komponenty, to cenimy sobie firmy Model oraz PartnerPak. Blisko współpracujemy również z dostawcami nowoczesnych technologii, takimi jak IMA, Biesse, Bürkle. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o dziesiątkach lokalnych kontrahentów zapewniających nam codzienne sprawne funkcjonowanie.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Współpracujemy z lokalnymi firmami w zakresie wybranych produktów oraz usług. Dodatkowo spółka wspiera kilka razy w roku działania charytatywne. Jednym z nich jest wsparcie finansowe dla „TEATRU ZA JEDEN UŚMIECH”, który organizuje dla dzieci ze Szpitala w Nowym Sączu przedstawienia oraz upominki. Czasem pomagamy też finansowo fundację „WSPÓLNA NADZIEJA”. Wspieramy również organizację ferii lub wakacji oraz paczek mikołajkowych dla dzieci.

Czy produkty sygnowane marką LAMINTEX spełniają wszystkie restrykcyjne normy i gwarantują najwyższą jakość?

Posiadamy szereg wymaganych atestów, certyfikatów, wyników badań laboratoryjnych oraz aprobat technicznych potwierdzających wysoką jakość naszych produktów.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. Czy epidemia Covid-19 wpłynęła również na działalność firmy?

Pandemia dała się we znaki szczególnie w odniesieniu do cen oraz dostępności surowców używanych w naszej produkcji. Dzięki mocno zdywersyfikowanym łańcuchom dostaw, nasza firma nie zaprzestała produkcji, nawet w czasach twardego lockdownu, czym zapewniła swoim klientom nieprzerwaną ciągłość dostaw. Ważnym elementem o jakim nie można zapomnieć to ścisła współpraca z dostawcami – to tylko dzięki niej była szansa na szybkie i sprawne dostosowywanie się do tak drastycznie zmieniających się warunków, jakie następowały na rynku. Wprowadziliśmy wszelkie konieczne środki zapewniające swoim pracownikom bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych okresach - falach covid.

Jakie kolejne wyzwania wyznacza sobie kadra zarządzająca w Pana przedsiębiorstwie?

Niezmiennie idziemy torem wyznaczanym przez rynek. To klient jest naszym przewodnikiem wraz z jego oczekiwaniami. Do głównych kierunków zaliczamy:

  • Jakość produkcji opartą o najnowsze technologie.
  • Wydajność bazującą zarówno na nowoczesnych urządzaniach jak i na organizacji.
  • Logistyka – wspierana o nowoczesne rozwiązania informatyczne zapewniająca przewagi rynkowe i dająca klientom gwarancję sprawności wraz z szeroką ofertą produktową.
  • Zwiększenie produkcji i sprzedaży blatów oraz parapetów – szczególnie w formie produktów finalnych, customizowanych, co według planów przełoży się na zwiększenie przychodów o kolejne 25-30% w kolejnych 2 latach.
  • Rozważana jest również strategia wzrostu oparta na dynamicznej akwizycji firm konkurencyjnych lub producentów blatów z alternatywnych materiałów takich jak lite drewno, kamień, quartz, szkło, co umożliwiłoby znaczące poszerzenie oferty firmy. Z oczywistych względów więcej w tym zakresie powiedzieć nie mogę.

Naszym celem jest rozwijanie biznesu, szczególnie w obszarach, do jakich są przeznaczone nasze wyroby. Oferując produkty powstające na nowoczesnych maszynach, dostarczane z firmy opartej na nowoczesnej logistyce i zarządzanej w niekonwencjonalny sposób gwarantujący niezawodność sprawdzoną w najtrudniejszych momentach, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich okresach.

LAMINTEX Sp. z o.o. od momentu powstania firmy w 2009 roku dynamicznie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni z tego, że nasi klienci w całej Europie docenili nasze produkty i usługi oraz elastyczne podejście do współpracy biznesowej, efektem czego jest rekomendowanie naszej firmy kolejnym potencjalnym partnerom jako wiodącego producenta w naszej branży. Takie polecenie przyczynia się do dynamicznego rozwoju naszej działalności na rynku polskim oraz na rynkach zagranicznych. Obiektywnym elementem oceny sukcesu jest także fakt, że nasze produkty można znaleźć w najbardziej uznanych punktach sprzedaży, jak również są one komponentem w meblach oferowanych przez najbardziej renomowanych producentów kuchni, a te są sprzedawane nawet w najbardziej odległych krajach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble