magazine top

Osłony na kable to spiralne oploty wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki dobrym parametrom wytrzymałościowym i elastycznej konstrukcji zyskały wiele zastosowań. Nie tylko zapewniają przewodom elektrycznym niezbędną ochronę mechaniczną, ale również pozwalają organizować je w wiązki. Estetyczny wygląd osłon sprawia, że świetnie nadają się do zabezpieczania widocznego okablowania. Na co zwrócić uwagę kupując osłony kablowe? Czym powinny się charakteryzować?

Do czego służą osłony na kable?

Zadanie osłon na kable jest proste. Przede wszystkim mają skutecznie chronić narażone na uszkodzenia mechaniczne linki, rurki, kable i przewody elektryczne itp. Jednak to nie wszystko, czego się od nich wymaga. Oploty pozwalają również w stosunkowo prosty sposób łączyć kable w wiązki oraz organizować złącza w szafach sterujących. Osłony stosowane są także do zabezpieczania połączeń rozmaitych przewodów. Ich spiralna struktura umożliwia też łatwe oddzielenie wybranego przewodu od całej wiązki w dowolnym miejscu. Oczywiście działa to w dwie strony. W każdej chwili można ponownie dołączyć przewód do wiązki. Połączenie szeregu kabli w spójną grupę jest również korzystne ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób można zredukować ryzyko potknięcia się o plączące się pojedyncze przewody. Poza tym uporządkowane wyglądają znacznie estetyczniej.

Gdzie wykorzystuje się ich możliwości?

Spiralne oploty powszechnie wykorzystywane są do ochrony kabli i ich połączeń w szafach, panelach sterowniczych i innych urządzeniach mechanicznych. Idealnie nadają się też do systematyzowania widocznego okablowania. Dlatego często spotykane są w biurach. Pełnią tam funkcję organizerów, porządkujących przewody elektryczne i komputerowe. Osłony na kable przydają się także do spinania w wiązki przewodów zasilających TV, sprzęt komputerowy, hi-fi oraz pozostałe urządzenia RTV, oraz AGD. Spiralna i elastyczna konstrukcja osłon umożliwia też prowadzenie wiązek w miejscach wymagających ich zginania pod ostrym kątem, np. w wąskich korytach lub prowadnicach.

Zalety osłon na kable

Głównym atutem osłon na kable jest możliwość łatwego tworzenia odgałęzień wiązek. Aby dodać lub usunąć z nich pojedyncze kable nie potrzeba żadnych specjalistycznych zabiegów. Co więcej, osłony są łatwe w obróbce – można je dowolnie skracać. Elastyczność i estetyczny wygląd to kolejne z ich plusów. Do tego należy dodać odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ich pozostałe parametry wytrzymałościowe. Kupując oploty to właśnie tym ostatnim należy przyjrzeć się najuważniej.

Kupujesz osłonę na kable? Przyjrzyj się tym parametrom

Właściwości osłon zależą przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Najlepsze są te wykonane z polietylenu niskich gęstości (LDPE). Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Takie produkty dostępne są, np. w sklepie internetowym Opaskikablowe.pl. Dlaczego? Za ich świetne parametry odpowiada tworzywo, z którego zostały wykonane.

Materiał wykonania odgrywa tu kluczową rolę

Polietylen wyróżnia się plastycznością, giętkością oraz przezroczystością (można go barwić). Dzięki temu tworzywu osłony na kable zyskują też wiele innych przydatnych cech, m.in. znaczną wytrzymałość mechaniczną. Odznaczają się również bardzo niską chłonnością wody i trudnopalnością. Ponadto są odporne na działanie kwasów, soli, zasad oraz procesów starzeniowych. Cechują się też porządną rozciągliwością. Koniecznie należy przyjrzeć się również zakresowi temperatur, w którym mogą pracować osłony. Szczególnie jeśli mają być instalowane w warunkach zewnętrznych. Kupując osłony na kable, np. w sklepie Opaskikablowe.pl, wyróżniające się tymi cechami, można zyskać pewność bezpieczeństwa instalacji. A jak wiadomo bezpieczeństwo jest bezcenne.

fb button

grab my essay banner

logo jooble