magazine top

Zakłady Przemysłu Sklejek BIAFORM SA to firma z ponad 100 letnią tradycją. Spółka zajmuje się produkcją oraz dystrybucją sklejki przemysłowej o różnorodnym zastosowaniu. Główny trzon oferty stanowią sklejki surowe, foliowane, uszlachetniane o różnych parametrach technicznych. Produkcja odbywa się wyłącznie na indywidualne zamówienia. Przedsiębiorstwo posiada wysoko wykwalifikowaną załogę oraz profesjonalny, stale modernizowany park maszyn. Strategia działania firmy oparta jest na produkcji sklejki najwyższej jakości, która przewyższa wymagania norm i wyznacza nowe standardy w branży. BIAFORM z dużymi sukcesami oferuje swoje produkty oraz usługi na wielu zagranicznych rynkach.

O historii firmy BIAFORM, oferowanych produktach, aktualnych wyzwaniach i planach na przyszłość opowiada Daniel Fiłatiuk, Kierownik Działu Handlu.

Zakłady Przemysłu Sklejek BIAFORM są czołową marką wśród polskich zakładów specjalizujących się w produkcji sklejki przemysłowej. Czy mógłby Pan pokrótce przypomnieć genezę firmy i przedstawić kamienie milowe w długiej historii rozwoju firmy?

Swoją działalność firma rozpoczęła w 1919 roku w byłej fabryce sukna należącej do rodziny Hasbachów. Od samego początku zakład mieści się w tej samej lokalizacji. Za uruchomieniem tego rodzaju przedsiębiorstwa przemawiały bliskość bogatych w surowiec lasów oraz popyt na sklejkę. Pierwsze sukcesy białostoccy sklejkarze odnosili już w 1926 roku, kiedy to produkty firmy zaczęły być postrzegane jako materiał wysokiej jakości nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Przez kolejne lata rozwijany był eksport sklejki na rynki Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej, który został jednak wstrzymany przez wybuch II Wojny Światowej. Zakład uległ niemalże całkowitemu zniszczeniu, jednak udało się go odbudować i w 1948 roku wznowiono produkcję. Kolejne dekady to nieustający rozwój firmy, dostosowywanie produkcji do światowych trendów oraz wdrażanie nowych produktów. W 1994 roku firma została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie w 2002 roku została sprywatyzowana. Aktualnie Biaform SA dalej podtrzymuje strategię działania, która ma na celu produkcję sklejki jak najwyższej jakości, zachowując wysokie standardy procesów produkcyjnych.

Firma BIAFORM świadczy specjalistyczne usługi z zakresu produkcji sklejki. Czy mógłby Pan omówić szczegółowo ofertę firmy?

BIAFORM zajmuje się produkcją sklejki z drewna liściastego (brzoza/olcha). W ofercie znajdują się sklejki surowe (do zastosowania we wnętrzach bądź warunkach wilgotnych), pokryte folią fenolową (gładkie i z wykończeniem antypoślizgowym) bądź melaminą, oraz sklejki uszlachetniane (pokryte tworzywem sztucznym, olejem, papierem lub lakierem). Ważnym punktem w ofercie firmy jest także sklejka o bardzo wysokiej jakości przeznaczona do cięcia laserem (surowa, pokryta lakierem lub melaminę transparentną).

W jakich branżach ma zastosowanie sklejka? Kim są Państwa najważniejsi klienci?

Nasze produkty mają niezwykle szerokie zastosowanie, w zależności od potrzeb klienta mogą być wykorzystane do wielu celów w branżach takich jak budownictwo, transport czy meblarstwo. Naszymi głównymi odbiorcami są przede wszystkim firmy zajmujące się systemami szalunkowymi oraz rusztowaniami i podestami, producenci środków transportu, parkietów oraz wykrojników laserowych.

Co wyróżnia firmę BIAFORM spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Strategią działania firmy jest oferowanie produktów jak najwyższej jakości i jak największe dostosowywanie ich do potrzeb naszych klientów. Poza wieloma rodzajami sklejki i szeroką gamą jej grubości oraz formatów, w trosce o kompleksową obsługę kontrahentów oferujemy usługi dodatkowe takie jak cięcie płyt do wymiarów przez nich wskazanych, frezowanie dowolnych wzorów, wywiercanie otworów, obróbkę boków płyt, a także pokrycie płyt pod specjalne zamówienie, np. na wybrany przez klienta kolor lakieru. Jako jedni z nielicznych w Polsce możemy zaoferować sklejkę w dużym formacie, tzn. do 1550x3300 mm.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mogliby Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów BIAFORM?

Liczba osób zatrudnionych w BIAFORM wynosi obecnie ponad 300 osób. Są to wykwalifikowani pracownicy, posiadający szeroką wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Młodość i chęć podążania za nowymi trendami doskonale łączy się z dużym doświadczeniem wieloletnich pracowników. Nasi specjaliści w zakresie jakości i produkcji dokładnie znają procesy technologiczne oraz wszelkie normy obowiązujące przy produkcji sklejki.

Jakie działania podejmuje firma, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą się z nią na długie lata?

Głównym czynnikiem wiążącym pracowników z firmą, są godne warunki zatrudnienia oraz możliwość rozwoju i awansu. Dodatkowym atutem jest z pewnością rodzinna, przyjazna atmosfera oraz indywidualne podejście do pracowników. Mimo ciężkich warunków wynikających z pracy zmianowej, wiele osób jest z nami od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, często są to nawet kilkupokoleniowe rodziny.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

W celu zapewnienia wysokiej jakości produktów dbamy, aby cały łańcuch dostaw tworzyły sprawdzone i rzetelne firmy. Każdy materiał stosowany do produkcji jest wcześniej testowany i musi spełniać coraz to wyższe wymagania stawiane przez naszych klientów. Naszym głównym dostawcą drewna są Lasy Państwowe dzięki czemu nasi klienci mogą być pewni legalnego pochodzenia surowca.

Rozmaite „czynniki zewnętrzne” wpływają na prowadzony biznes i wyniki sprzedażowe. Jak radzicie sobie z przeciwnościami, które co chwila atakują firmy? Czy można rozwijać firmę w tak trudnej sytuacji?

Sytuacja na rynku płyt drewnopochodnych od zawsze jest dość dynamiczna, ze względu na powiązanie z wieloma branżami na całym świecie, wszelkie zmiany w zapotrzebowaniu klientów czy dostępie do surowców są dla nas zawsze odczuwalne. Przez ponad 100 lat wypracowaliśmy jednak strategie działania pozwalające nam na szybkie dostosowywanie się do rynku i sprawne wdrażanie rozwiązań mających na celu utrzymanie stałego poziomu produkcji. Dążymy do utrzymywania wieloletnich relacji z klientami opartymi na otwartości i lojalności oraz uzyskiwaniu satysfakcjonujących obie strony wyników. Wdrażamy nowe projekty mające na celu usprawnienie procesów produkcyjnych i poszerzenie oferty oraz nieustannie dbamy o stałe dostawy wysokiej jakości surowców. W przypadku jakichkolwiek problemów z naszym produktem reagujemy natychmiastowo i szukamy jak najszybszych oraz najskuteczniejszych rozwiązań.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Jako, że na tle innych, szczególnie zagranicznych producentów, jesteśmy stosunkowo niewielką firmą. Konkurujemy z przedsiębiorstwami, które mają większe zasoby i możliwości, np. w dostępie do surowca czy pod względem wielkości parków maszynowych. W pewnym stopniu musimy dostosowywać się do wyznaczanych przez nich trendów na rynku, jednak z roku na rok ugruntowujemy swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Dodatkowo nasza aktualna lokalizacja ma ograniczoną powierzchnię przez co nie mamy pełnej swobody pod kątem rozbudowywania zakładu.

Jak przedstawiają się plany firmy i kierunki rozwoju na najbliższe miesiące, lata?

W przyszłości chcielibyśmy przenieść zakład w inną lokalizację, umożliwiającą nam znaczne poszerzenie możliwości produkcyjnych i wprowadzenie nowych linii produktów. Pierwsze kroki są już w tym kierunku poczynione, jednak obecnie skupiamy się na wprowadzaniu rozwiązań usprawniających aktualną działalność, pracach nad nowymi produktami i poszerzanie rynków zbytu.

BIAFORM to firma o ponad 100 letniej historii, która nieustannie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Niewątpliwym osiągnieciem jest fakt, że przez tyle lat swego istnienia Zakład oparł się różnym zawirowaniom historii, a także obronną ręką wyszedł z niejednego kryzysu. Kluczem do tego sukcesu są niewątpliwie ludzie, którzy stanowią zgrany zespół, niejednokrotnie stawiający dobro firmy na pierwszym miejscu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble