magazine top

Gipo Sp. z o.o. specjalizuje się w tworzeniu i implementacji różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które udoskonalają procesy produkcyjne i logistyczne przedsiębiorstw.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Wojciech Pasternak – Dyrektor Zakładu Gipo Sp. z o.o. w Koszalinie.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Gipo i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Gipo Sp. z o.o. została założona w 2006 roku. Nasz zespół uczył się od doświadczonych kolegów z Danii, co pozwoliło wystartować z ambitnymi projektami dla znanych firm z tego obszaru. Po wykonaniu pierwszych projektów nawiązaliśmy współpracę z dużymi firmami skandynawskimi, a także korporacjami z całego świata. Zaczynaliśmy od kilku osób na pokładzie, a w tym momencie zatrudniamy ponad 100 i wciąż się rozwijamy. Nasza firma nabierała dzisiejszego kształtu stopniowo: każda kolejna rozbudowa zakładu była dużym krokiem naprzód. Najpierw do budynku produkcyjnego została dobudowana hala przeznaczona na malarnię proszkową, potem część przeznaczona na laser i spawalnię. W 2018 roku powstała hala dedykowana do montażu dużych projektów z wydzieloną częścią biurową przeznaczoną dla pracowników działu automatyki i kontroli jakości. Wszystkie inwestycje w infrastrukturę pozwalały na przyjmowanie coraz to większych zamówień i, co najważniejsze, wykreowały przestrzeń dla nowoczesnych maszyn zakupionych ze środków unijnych. Pozyskanie kolejnych maszyn to otwarcie nowych możliwości i poszerzenie oferty.

Spółka Gipo oferuje kompleksowe rozwiązania produkcyjne zwiększające efektywność i wydajność. Czy może Pan opowiedzieć bardziej szczegółowo o ofercie firmy?

Dynamiczny rozwój branży i wysoki poziom konkurencji zdecydowały o tym, że optymalizacja procesów stała się głównym czynnikiem dla „być albo nie być” każdej firmy. Głównym obszarem działalności Gipo jest projektowanie i wytwarzanie maszyn specjalnego przeznaczenia i systemów logistycznych. Tworzymy maszyny dostosowane do konkretnych potrzeb klienta – klient precyzuje swoje oczekiwania dotyczące maszyny lub produktu, a my zajmujemy się realizacją zamówienia: od pomysłu i projektu, przez produkcję, do montażu i uruchomienia. Oferujemy też serwis. Często dostarczamy kompleksowe rozwiązania, pomagając przez to produkować oszczędnie, w zgodzie ze standardami Lean. Gipo projektuje i produkuje linie transportowe, produkcyjne, testowe, montażowe i inne maszyny wykonane zgodnie z zapotrzebowaniem zamawiającego. Wszystkie urządzenia produkowane przez nas są wykonywane na indywidualne zamówienie. Nasi klienci oczekują od nas zaproponowania najlepszych pomysłów, które pomogą zautomatyzować produkcję i uniknąć czynności wykonywanych ręcznie. Naszym celem jest przygotowanie rozwiązań, które dostarczą firmom odpowiednie narzędzia pozwalające oszczędzać koszty oraz uzyskać procesy jeszcze bardziej efektywne i bezpieczne. Dzięki rozbudowanemu parkowi maszynowemu, wspieramy również klientów, którzy postawili na outsourcing produkcji, dostarczając im części do montażu ich produktów. W ofercie mamy toczenie CNC, frezowanie CNC, gięcie CNC, cięcie laserem, gięcie, gwintowanie, wiercenie, malowanie proszkowe, spawanie plazmą, spawanie manualne na automatach Migatronic. Do dyspozycji klientów jest również robot spawalniczy.

Polski przemysł coraz śmielej stawia na robotykę i automatyzację procesów produkcyjnych. Czy firma Gipo wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i oferuje najnowocześniejsze technologie?

To, co nas wyróżnia to nietuzinkowe podejście do realizowanych projektów. Oferujemy rozwiązania automatyzacji procesów „szyte na miarę”, które zdecydowanie wpisują się w koncepcję Przemysł 4.0. Z powodzeniem scalamy automatykę i mechanikę w sprawnie działające maszyny. Wszystkie wytwarzane przez Gipo komponenty, z których składają się maszyny oraz linie produkcyjne przyczyniają się do zwiększenia wydajności produkcji, szybszej reakcji na awarie i błędy, a także do bardziej efektywnej oraz łatwiejszej obsługi maszyn.

Gipo jest partnerem dla firm z wielu sektorów gospodarki, do których dostarcza nowoczesne rozwiązania. Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasze rozwiązania znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest optymalizacja, zwiększenie efektywności i automatyzacja produkcji. Mamy ogromne doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań do firm produkujących okna, firm z branży drzewnej, spożywczej, maszynowej, rolniczej, meblarskiej, budowlanej i innych. Naszą największą zaletą jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań – od pomysłu do tzw. plug and play, czyli urządzenia lub systemu w pełni gotowego do pracy. Naszym dużym atutem jest też rozbudowany park technologiczny. Pozwala to na ogromną elastyczność w produkcji elementów do poszczególnych zamówień.

Domeną firmy Gipo jest wykonywanie skomplikowanych projektów. Czy może Pan opowiedzieć kilka słów o najbardziej wymagającej i prestiżowej realizacji?

Większość naszych projektów jest wymagająca i często skomplikowana. Hołdujemy idei, że rozwiązania proste technicznie są najlepsze, ale nie zawsze ich wdrożenie jest możliwe. Z ważniejszych projektów i branż można by wymienić linie w chłodniach w Danii i w fabryce płyt elewacyjnych na Węgrzech. W tych projektach dostarczaliśmy kompletne rozwiązania transportu wewnętrznego dla całych hal produkcyjnych i łączyliśmy w całość nie tylko nasze maszyny, ale również specjalistyczne urządzenia innych producentów. Oprócz zaprojektowania i wykonania maszyn wiązało się to również z integracją systemów różnych dostawców i instalacją maszyn u klienta. W projektach tych oprócz standardowych transporterów znajdowały się takie elementy jak wózki automatyczne, manipulatory bramowe, urządzenia do sortowania, windy towarowe, urządzenia do paletyzacji, magazyny palet i wiele innych urządzeń.

Spółka Gipo współpracuje z wieloma znaczącymi podmiotami tworząc dla nich innowacyjne rozwiązania. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszym celem jest zapewnienie klientom najlepszej obsługi. Ściśle współpracujemy z klientem na etapie przygotowania rozwiązania i oferty, co pozwala nam w pełni zaspokoić jego potrzeby. Jesteśmy elastyczni, jeśli chodzi o rozwiązania i nowe pomysły. W pełni dostosowujemy nasze sprawdzone rozwiązania do potrzeb konkretnego kontrahenta. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Gipo?

Pracownicy są fundamentem i siłą napędową każdej firmy, dlatego naszym największym potencjałem jest doświadczony i wykwalifikowany zespół inżynierów oraz specjalistów z długoletnim stażem. Dzięki naszemu zespołowi możemy zaoferować gwarancję pełnego zaangażowania i zrozumienia potrzeb klientów. Nasi pracownicy mają możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach, które pozwalają na zdobycie nowych umiejętności, uprawnień bądź podniesienie swoich kwalifikacji. Możemy również pochwalić się profesjonalną kadrą menedżerską, gdzie każdy jest doświadczonym specjalistą w swojej dziedzinie.

Jakość realizowanych projektów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Realizując nasze projekty musimy mieć pewność, iż współpracujemy z najlepszymi dostawcami zapewniającymi wysoką jakość oferowanych rozwiązań. Jakość, terminowość dostaw, to dla nas kluczowe oceniane u dostawców parametry. Przeprowadzane przez Gipo audyty dostawców zapewniają ich ciągły rozwój dając nam jednocześnie pewność świadczonych usług. Rynek, na którym działamy ciągle ewoluuje sprawiając, iż na bieżąco musimy poszukiwać najlepszych dla naszych kontrahentów rozwiązań.

Gipo Sp. z o.o. to dynamicznie rozwijająca się firma. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem samego przedsiębiorstwa Gipo miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Jak już wspominałem na początku, w związku z rozwojem firmy w 2011 roku musieliśmy poszerzyć nasze możliwości produkcyjne. Podjęliśmy decyzję o rozbudowie hali produkcyjnych i działu konstrukcyjnego. Rok później za tę inwestycję zdobyliśmy nagrodę „INWESTYCJA ROKU 2012” w naszym regionie. W 2018 roku dobudowaliśmy natomiast halę montażową. Dzięki kolejnym rozbudowom nasz park maszynowy wzbogacił się o 9-osiową prasę CNC, frezarkę horyzontalną, 5-osiową frezarkę CNC, 3-osiową tokarkę CNC i automatyczną piłę taśmową. Zyskaliśmy również kabinę do szkiełkowania stali nierdzewnej, suwnice i defektoskop ultradźwiękowy. Jednak proces rozwoju naszej firmy jeszcze się nie zakończył. W najbliższych latach w planach mamy budowę nowej hali i wdrażanie kolejnych pomysłów.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Przyszłość branży, w której od lat funkcjonujemy napawa optymizmem. Widzimy duże zapotrzebowanie w zakresie optymalizacji procesów logistyki wewnętrznej. Kluczowe dla naszych klientów są kwestie bezpieczeństwa, które można zdecydowanie poprawić eliminując transport wewnętrzny zastępując go oferowanymi przez Gipo rozwiązaniami. Powstawanie nowych, jak i rozwój istniejących centrów logistycznych to impuls pobudzający naszą branżę.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Staramy się pomagać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Zauważamy potrzeby innych i podejmujemy ciekawe i ważne społecznie inicjatywy. Przez lata sponsorowaliśmy trofea i medale w imprezie biegowej, wspomagamy młodych sportowców z Akademii Piłkarskiej Gwardia Koszalin. Co roku wspieramy fundację „Zdążyć z Miłością”, jako jeden ze sponsorów koncertów charytatywnych. Chętnie angażujemy się w akcje zainicjowane przez pracowników, jak zbiórka pieniędzy oraz artykułów szkolnych i zabawek, które trafiły do dzieci w Tanzanii oraz zbiórki karmy dla schroniska.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim Pracownikom?

Swoim pracownikom oferujemy szeroki pakiet benefitów pozapłacowych. Są to między innymi opieka medyczna, możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego oraz możliwość pracy zdalnej. Prowadzimy również działalność socjalną oferując wsparcie finansowe w formie zapomóg na święta oraz zapomóg losowych. Niezwykle ważna jest dla nas praca zespołowa, dlatego organizujemy wyjazdy integracyjne, podczas których nasza załoga ma szansę sprawdzić się we współpracy w nowych obszarach i rywalizacjach sportowych. Dla nowozatrudnionych pracowników oferujemy kompleksowy proces wdrożenia do firmy, który rozpoczyna się już przed pierwszym dniem pracy. Takie działania pozytywnie wpływają na minimalizację stresu i poczucia zagubienia, co przekłada się na szybsze wdrożenie i uzyskanie pełnej efektywności w krótkim czasie. Stale pracujemy nad zbudowaniem pozytywnego wizerunku na rynku pracownika. Mamy świadomość, iż silna marka naszej firmy jako pracodawcy pozwoli nam na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Działania i cele realizujemy w oparciu o System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015, System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy OHSAS 18001:2007 oraz System Zarządzania Środowiskowego PN-EN ISO 14001:2015. Spełniamy także wymagania jakości dotyczące spawania materiałów metalowych wg PN-EN ISO 3834-2:2007 oraz wymagania dotyczące wykonania konstrukcji stalowych PN-EN 1090-4:2018-09. W 2015 roku otrzymaliśmy wyróżnienie Ministra Gospodarki za działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. W 2017 roku otrzymaliśmy „Nagrodę Gospodarczą roku - Koszaliński Denar”. W 2018 roku zostaliśmy wyróżnieni w kategorii Biznes na IV Forum Made In Koszalin.

Spółka Gipo powstała kilkanaście lat temu i od tego czasu zdążyła już wiele osiągnąć. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Bez wątpienia najbardziej dumni jesteśmy z naszego zespołu. Na początku działalności firmy największym wyzwaniem było znalezienie pracowników z wymaganymi umiejętnościami, więc zainwestowaliśmy w podniesienie kwalifikacji naszej załogi. To dowodzi, że z entuzjastycznymi ludźmi w swoim zespole można zajść naprawdę daleko. Dziś, dzięki zaangażowaniu naszych pracowników mamy pod dachem cenne know-how. To natomiast pozwoliło nam przez lata zaszczepiać swoją innowacyjną myśl świadomym jakości klientom na całym świecie. Nasza innowacyjna optymalizacja procesów nie ma granic.

fb button

grab my essay banner

logo jooble