magazine top

Rynek pokryć dachowych w Polsce, pomimo pandemii COVID-19 oraz utrudnień na rynku, związanych z postępującą inflacją wydaje się dosyć stabilny jeśli chodzi o wybór materiałów na pokrycie dachu. Dotyczy to przede wszystkim projektów indywidualnych, w przypadku których inwestorzy w większości stawiają na rozwiązania minimalistyczne jeśli chodzi o domy z dachami dwuspadowymi, a także systemy dachowe, których budowa znacząco ułatwia prace ekipie dekarskiej i minimalizuje możliwość popełnienia błędów.

Jakie trendy dominują, zatem obecnie i będą dominować w przyszłym roku jeśli chodzi o pokrycia dachowe i materiały stosowane do nich?

Fotowoltaika i blacha na elewacji

Obecny rok zdecydowanie upływa pod hasłem promocji rozwiązań fotowoltaicznych, w tym uchwytów pod systemy PV. Specjaliści wskazują, że w 2023 r. trend ten utrzyma się z uwagi na opłacalność fotowoltaiki w Polsce oraz wciąż rosnącą ilość nowych instalacji.

Osoby, które budują dom powinny więc rozważyć zakup takiego pokrycia dachowego, które umożliwi łatwy montaż paneli fotowoltaicznych, czyli np. stali nierdzewnej ze wspornikami i uchwytami pod fotowoltaikę.

Blacha wciąż modna...

Kolejnym trendem, obserwowanym już od kilku lat i mocno akcentowanym w tym roku, jest blacha na dachu, co dobrze wpisuje się w koncepcję "nowoczesnej stodoły", czyli najczęściej popularnego projektu domu. Jest to płaska blacha, tworzona w technologii na tzw. rąbek, mająca minimalistyczny wygląd i wpisująca się w koncepcję nowoczesnych domów. Zdecydowany prym wiodą obecnie takie kolory jak stalowy i grafit, które dobrze komponują się z jasną elewacją.

Najmodniejsze akcesoria dachowe, przeznaczone do wykończenia dachu w 2022/2023 r.

W obecnym sezonie, jak i w kolejnym specjaliści wskazują, że warto wybierać wysokiej jakości akcesoria dachowe, które nie tylko usprawniają pracę dekarzy, ale sprawiają też, że przedłuża się żywotność dachu, jednocześnie wpływając na jego estetykę i właściwe funkcjonowanie.

W tym zakresie warto wskazać na nowoczesne rozwiązania w zakresie pap dachowych i styropap laminowanych. Tego typu produkty można znaleźć w renomowanych sklepach internetowych, takich jak na przykład Eko Dom.

EKO, czyli praktyczność i żywotność w jednym...

Popularnością cieszy się obecnie takie produkty jak np. papa nawierzchniowa termozgrzewalna, która posiada osnowę wykonaną z włókniny poliestrowej i wypełnienie mineralne. Pozwala to na umocowanie jej na jedno i dwuspadowych pokryciach dachowych.

Kolejną kwestią jeśli chodzi o wykończenie dachu i której nie może też zabraknąć są rynny - obecnie do popularnych zalicza się te w kolorach grafitu, bieli i czerni, zachowane w minimalistycznej wersji, które również nas kupić w renomowanych sklepach internetowych takich jak Eko Dom.

Detale, które mają znaczenie

Warto pamiętać, że przy wykończaniu dachu lub jego renowacji nawet najdrobniejsze akcesoria mają znaczenie, ponieważ to od nich zależy nie tylko estetyka, ale też odpowiednie zabezpieczenie struktury dachowej. Dlatego tak istotne znaczenie ma zaopatrywanie się u sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują profesjonalne akcesoria, niewymagające w przyszłości częstych napraw ani ulepszeń.

W polskim budownictwie wyzwaniem są zwłaszcza płaskie dachy, które potrzebują jak najszybszego i najskuteczniejszego odprowadzania wody deszczowej, która zalega na nich, by nie doprowadzi zniszczenia. Dlatego warto rozważyć zakupy w renomowanych sklepach, oferujących innowacyjne, ekologiczne i wysokiej jakości produkty, takich jak Eko Dom. 

Pomimo zahamowania na rynku budowlanym, związanego z postępującą inflacją oraz niedawno epidemią COVID-19 wydaje się, że branża budowlana, w tym również rynek pokryć dachowych w Polsce, są dosyć stabilne jeśli chodzi o dostęp do materiałów przeznaczonych na pokrycie dachu, a także wybór dodatkowych akcesoriów.

Dlatego też, chcąc podążać za trendami, a jednocześnie mieć pewność, że renowacja lub pokrycie nowego dachu będzie trwałe i nie będzie w przyszłości wymagało licznych napraw, warto zdecydować się na nowoczesne materiały i akcesoria dodatkowe, które gwarantują szczelność pokrycia dachowego, a tym samym całej konstrukcji dachu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble