magazine top

Giant Group to największy na świecie producent wysokiej jakości rowerów, komponentów i akcesoriów. Koncern obecny jest w ponad 80 krajach i zarządza siecią ponad 12 tysięcy partnerów handlowych. Giant Polska Sp. z o.o. – przedstawiciel tajwańskiej firmy powstał 30 lat temu i przez ten czas dynamicznie się rozwinął obejmując czołową pozycję wśród krajowych dystrybutorów najwyższej klasy rowerów.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania polskiego oddziału Giant i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Historia marki Giant w Polsce wiąże się z datą 15 marca 1991 roku, kiedy to Maciej Lepieszkiewicz oraz Zbigniew Rodziewicz założyli firmę ATB sp. z o.o. W 1993 roku firma została przekształcona w Giant Polska sp. z o.o. Był to początek obecności rowerów Giant na naszym rynku. W 2001 roku spółka została włączona do struktur Giant Global Group. W latach 1996-2011 w ramach sieci sklepów partnerskich rozwijaliśmy w Polsce model sklepów monobrandowych, jednocześnie eksportując rowery Giant do wielu krajów europejskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Rosja, Szwecja, Norwegia i Finlandia. Od 2007 roku posiadamy w portfolio markę Liv, dedykowaną wyłącznie kobietom, zaś od 2012 roku rozwijamy koncept sklepów Giant Store, w których oferujemy rowery, akcesoria oraz komponenty marek Giant i Liv. Od 2020 roku dystrybuujemy także komponenty rowerowe marki CADEX.

Giant Polska zajmuje się dystrybucją szerokiej gamy rowerów marek Giant i Liv oraz komponentów rowerowych Cadex. Czy mogą Państwo przedstawić bardziej szczegółowo ofertę firmy?

Oferta marki Giant i Liv składa się z rowerów, akcesoriów oraz komponentów. Posiadamy rowery szosowe, górskie, crossowe, gravelowe, dziecięce, a także elektryczne, które z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Jeżeli chodzi o akcesoria, to dzielimy je na akcesoria przeznaczone dla rowerzystów (i oczywiście rowerzystek) - typu kaski, ubrania, buty; akcesoria do roweru - lampki, torby, bagażniki, bidony itp., a także akcesoria serwisowe, takie jak narzędzia, klucze czy pompki. W ramach komponentów rowerowych posiadamy w ofercie koła, kierownice, pedały, siodełka, wsporniki oraz wszystko to, co jest potrzebne do bieżącej eksploatacji roweru. W 2020 roku miała premierę w Polsce marka CADEX, pod którą sprzedajemy najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty, dedykowane profesjonalnym sportowcom. Obecnie są to koła szosowe, opony oraz siodełka.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasza oferta, jeżeli chodzi o rowery jest bardzo zróżnicowana - wśród odbiorców są osoby jeżdżące rekreacyjnie, jak również profesjonalni zawodnicy, do niedawna m.in. z zawodowej grupy kolarskiej CCC Team. Zgodnie z naszą misją, chcemy uwalniać potencjał każdego rowerzysty i każdej rowerzystki. Jesteśmy jedyną firmą, która tak mocno postawiła na kobiety, stworzyła dla nich osobną markę Liv i oferuje specjalnie dedykowane linie produktowe. Giant to kompletny system rowerów, sprzętu i usług rowerowych. Składa się na to także globalna społeczność pasjonatów kolarstwa, skupiona wokół 12 000 sklepów detalicznych na całym świecie. To, co nas także wyróżnia od konkurencji to fakt, że nie jesteśmy tylko importerem, ale także producentem. Posiadamy własne fabryki, w których możemy rozwijać nowoczesne technologie i tworzyć najbardziej innowacyjne produkty.

Giant Store to kompletna oferta rowerów, sprzętu i usług rowerowych. Czy mogą Państwo powiedzieć kilka słów na temat krajowej sieci sprzedaży?

Sieć sprzedaży liczy aktualnie ponad 250 sklepów rowerowych w całej Polsce. Skupiamy się zwłaszcza na rozwoju sklepów Giant Store, oferujących wyłącznie produkty marek Giant i Liv. Obecnie jest to 11 sklepów w największych polskich miastach, planujemy otwarcia kolejnych. Dużą grupę stanowią także sklepy monobrandowe Giant Brand Store oraz sklepy wielomarkowe, z wyodrębnioną sekcją Giant Experience Center. Posiadamy także autoryzowane sklepy Giant E-bikes Center, które mają w ofercie nasze rowery elektryczne.

Koronawirus sprawił, że wiele osób zdecydowało się postawić na rowery, jako bezpieczny i sprawny transport. Czy obecnie trwa boom na rowery?

Zdecydowanie mamy do czynienia z boomem na rowery. Zamknięcie wielu obszarów ludzkiej aktywności oraz ograniczenia mobilności spowodowały, że rower stał się dla wielu osób oczywistym wyborem. Jazda na nim pozwala, bowiem zadbać o kondycję fizyczną, a także wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach. Rower to także szybki i bezpieczny środek transportu, chociażby w miastach i aglomeracjach miejskich.

Wiele osób ma problem z wyborem właściwego roweru. Czym tak naprawdę powinniśmy się kierować kupując rower?

Wybór właściwego roweru powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad tym gdzie i w jaki sposób chcemy jeździć. Jaki jest cel naszej jazdy? Czy dojazd do pracy po ścieżkach rowerowych, czy może jazda w górskim terenie? Profesjonalny sprzedawca potrafi zbadać potrzeby klienta i doradzi w wyborze optymalnego modelu. Dlatego też nie polecamy zakupu roweru w ciemno przez internet - wprowadziliśmy usługę Click & Collect, gdzie kwestie przygotowania roweru do jazdy powierzamy specjalistom. Klient kupuje rower online, natomiast odbioru dokonuje w autoryzowanym punkcie sprzedaży, należącym do sieci Giant Store, gdzie rower jest dostosowywany pod konkretną osobę.

Giant od początku istnienia jest jednym z katalizatorów zmian w kolarstwie. Przedsiębiorstwo stawia na ciągły rozwój i poszerzanie oferty o kolejne oryginalne wyroby. W jakim obszarze rynku rowerowego widzicie Państwo potencjał na dalszy rozwój? Czy planujecie wprowadzić nowe produkty?

Giant nieustannie opracowuje nowe produkty, głównie w segmencie naszego podstawowego rynku – rowerów wyczynowych. Ostatnie lata to zdecydowany rozwój kategorii rowerów elektrycznych. Powoli doganiamy w tym trendzie Europę Zachodnią. Mimo, iż nadal stanowią one niewielki procent całego rynku rowerowego w Polsce to dynamika wzrostu naszej sprzedaży w tym segmencie jest bardzo szybka. Ponadto stale wprowadzamy innowacje w naszych produktach, zarówno jeśli chodzi o stosowane technologie, materiały, czy samą filozofię projektowania wizualnego Tensio. Pierwszy rower gravelowy mieliśmy w ofercie już w roku 2012 - kilka lat wcześniej zanim nazwa „gravel” pojawiła się w rowerowym słowniku. Z kolei pierwsze rowery elektryczne produkowaliśmy już w 1999 roku, co może być dla wielu zaskoczeniem. Także jak widać doświadczenie w tym segmencie mamy już duże.

Marka Giant utożsamia staranne wykonanie, nowoczesną technologię oraz innowacyjny design. Czy mogą Państwo opowiedzieć o komponentach wykorzystywanych w procesie produkcyjnym oraz zapleczu produkcyjnym koncernu?

Giant Group posiada własne fabryki na Tajwanie, w Chinach, Holandii oraz na Węgrzech. Sami produkujemy ramy rowerowe i wysokiej jakości komponenty, takie jak siodełka czy koła, wykorzystując do tego najnowsze technologie i materiały. Już w 1987 rozpoczęliśmy produkować na masową skalę rowery z ramą z włóka węglowego, które tkane jest w naszych fabrykach. Oprócz tego ściśle współpracujemy z liderami branży (Shimano, Sram, Yamaha), którzy dostarczają nam podzespoły.

Giant Polska przez 30 lat działalności zbudował wiodącą pozycję wśród dystrybutorów rowerów z tzw. „wyższej półki”. Proszę powiedzieć, co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Kluczem do sukcesu jest nasza sieć sprzedaży, która stanowi miejsce kontaktu klienta z produktem oraz marką, zwłaszcza w sklepach Giant Store. Dlatego szczególny nacisk kładziemy na jakość współpracy oraz przekazywanie wiedzy podczas organizowanych przez nas szkoleń technicznych. Ponadto naszym atutem jest sam produkt, który niejednokrotnie był nagradzany przez uznane magazyny kolarskie na całym świecie.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o zespole specjalistów firmy Giant Polska?

Jesteśmy niedużym, zróżnicowanym zespołem specjalistów i pasjonatów rowerów. Część z nas ma wcześniejsze doświadczenia w pracy w sklepach oraz serwisach rowerowych. Część z nas ma z kolei ok 20-letnie doświadczenie w pracy w Giant Polska i w biznesie. Zdecydowana większość pracowników na co dzień dojeżdża do biura rowerem, a część startuje w różnego rodzaju zawodach. To pokazuje, że rowery to nie tylko nasza praca, ale także nasze hobby.

Giant Polska to wciąż dynamicznie rozwijająca się firma. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Od 2012 roku wdrażamy model sklepów Giant Store, który cały czas przechodzi ewolucję, aby jak najbardziej odpowiadał na aktualne potrzeby rynku. Oprócz tego inwestujemy w rozwój autoryzowanych Giant E-Bikes Center, w których sprzedawane są najbardziej zaawansowane technologicznie rowery elektryczne marek Giant i Liv.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Pandemia koronawirusa wprowadziła dużo niepewności oraz spowodowała zawirowania w globalnym łańcuchu dostaw. Jednocześnie pokazała, że rower może być najbezpieczniejszym środkiem transportu oraz najlepszym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu. To, co obserwujemy, to także stały wzrost popularności rowerów elektrycznych, dlatego zwiększamy ich dostępność w ramach naszej sieci dilerskiej. Zmienił się rynek, zmienił się także konsument, który jest w stanie wydać większą kwotę na rower, albo mieć kilka rowerów jednocześnie. Rowery stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, mają elektrycznie sterowane komponenty. Zmierzamy także do łączenia świata realnego z wirtualnym, czego przykładem jest m.in rozwój platform cyfrowych do kolarstwa wirtualnego.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Dziękujemy za to pytanie. To bardzo ważny obszar naszej działalności od wielu lat. Zapewne niewiele osób wie, że w ramach Giant Global Group od lat prowadzimy agencję turystyczną na Tajwanie, zajmującą się aktywizacją wypraw rowerowych. W ubiegłym roku, wraz z otwarciem nowej głównej siedziby rozpoczęło też działalność Muzeum Giant. Ponadto, jako firma tajwańska wspieramy od lat system wypożyczania miejskich rowerów na Tajwanie. W Polsce na przestrzeni 30 lat angażowaliśmy się w różne projekty społeczne, m.in. w projekt „Kobiety na wagę złota”, który ma na celu przyciągniecie kobiet na start zawodów triathlonowych. W 2020 r. wsparliśmy akcję „Oddaj rower”, gdzie jako jeden ze sponsorów przyczyniliśmy się do przywrócenia życia rowerom, które trafiły najbardziej potrzebujących dzieci. W lutym braliśmy udział w akcji „Everesting - wjeżdżamy z pomocą”, z której dochód został przeznaczony na wsparcie ofiar wypadków kolarskich. Ponadto promujemy jazdę na rowerze jako działanie na rzecz ekologii. Propagujemy jazdę w założonym na głowę kasku, w trosce o nasze bezpieczeństwo. Wprowadziliśmy program wymiany kasków, uszkodzonych podczas rowerowego wypadku. Kupując nasze rowery można je nabyć z bezpłatnym ubezpieczeniem Giant Assistance oraz rozszerzyć je o płatne już warianty Giant Protect obejmujące m.in. OC rowerzysty. Zachęcamy do odpowiedzialnego podejścia do jazdy na rowerze. Od 2007 roku jesteśmy także zaangażowani w rozwój polskiego triathlonu, będąc sponsorem imprez triathlonowych, jak również wspierając indywidualnych zawodników.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Nasze produkty bardzo często otrzymują wyróżnienia lub odnoszą zwycięstwa w testach branżowych. Wielokrotnie byliśmy laureatami nagród targów rowerowych jak Eurobike w Niemczech. W ostatnim czasie siodełko CADEX Boost zdobyło prestiżową nagrodę Taipei Cycle d&i Gold Award, przyznawaną najbardziej innowacyjnym produktom wyznaczającym globalne trendy. Z kolei rower Giant TCR Advanced Pro Disc został wybrany przez magazyn Road.cc rowerem roku 2020/2021, natomiast Giant Trance X Advanced Pro 29 zdobył nagrodę Design&Innovation Award 2021, przyznawaną najlepszym produktom w branży rowerowej. To, co dla nas najcenniejsze, to zadowolenie naszych klientów, dla których te produkty tworzymy.

Giant Polska w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia powstania firmy. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni? Czy ta rocznica jest dla Państwa wyjątkowym wydarzeniem i szczególnie obchodzona?

Jubileusz przypadał dokładnie 15 marca. Jest to dla nas szczególne wydarzenie i jednocześnie okazja do świętowania w gronie pracowników wraz z naszymi partnerami handlowymi. Jesteśmy dumni z naszych marek, ich filozofii oraz przebytej dotychczas drogi - od małej rodzinnej firmy, do części Giant Global Group. Cieszy nas, że przez te 30 lat rowery Giant były częścią życia całych pokoleń rowerzystów.

Czego można Wam życzyć w ten wyjątkowy rok?

Kolejnych owocnych 30 lat w Polsce. Żebyśmy dalej się rozwijali i mogli propagować kulturę kolarską, przyczyniając się jednocześnie do poprawy zdrowia Polaków.

fb button

grab my essay banner

logo jooble