magazine top

Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA (APS) jako jeden z liderów rynku, oferuje wszechstronne usługi z dziedziny automatyki przemysłowej, elektryki i robotyzacji. Białostocka spółka od 30 lat zapewnia kompleksową realizację umów – od projektu po serwis, wyspecjalizowaną kadrę inżynieryjno-techniczną, specjalistyczny sprzęt, najnowocześniejsze narzędzia projektowe, programistyczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Spółka jest partnerem oraz dystrybutorem wielu znanych marek, oferując sprzedaż detaliczną oraz hurtową podzespołów i komponentów. Przedsiębiorstwo oferuje również automatyczne zrobotyzowane systemy do paletyzacji, spawania, malowania, zgrzewania, obsługi maszyn, konfekcji, pakowania, montażu i przenoszenia elementów. Ambicje i możliwości firmy APS potwierdzają otrzymywane referencje z wykonanych na światowym poziomie wdrożeń.

Specjalnie dla BusinessPL obszernych informacji na temat działalności firmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA udzielili:

  • Jerzy Busłowski – Wiceprezes Zarządu,
  • Maciej Krajewski – Dyrektor Techniczny,
  • Małgorzata Baczewska – specjalista ds. marketingu.

Spółka Automatyka-Pomiary-Sterowanie (APS) została utworzona na początku lat 90. XX wieku i od tamtej pory wyrosła na jedną z wiodących firm na rynku automatyki przemysłowej w Polsce. Czy mogliby Państwo pokrótce przedstawić drogę, jaką firma przebyła od momentu jej założenia do chwili obecnej?

Początek lat dziewięćdziesiątych to okres, kiedy Automatyka-Pomiary-Sterowanie (APS) zaczęła stawiać pierwsze kroki na rynku automatyki przemysłowej i elektryki. Firma powstała w wyniku restrukturyzacji Elektrociepłowni Białystok S.A., w oparciu o zespół doświadczonych pracowników Wydziału Automatyki. Data formalnych narodzin spółki to 8 października 1993 roku. Wtedy to podpisano akt notarialny, stanowiący podwaliny przedsiębiorstwa działającego na rynku usług elektrycznych, energetycznych i informatyki. Prezesem mianowany został mgr inż. Bogusław Kajetan Łącki. W pierwszym okresie działalności głównym odbiorcą usług firmy APS, była Elektrociepłownia Białystok S.A. Tam też do 2003 roku mieściła się jej siedziba. Od początku istnienia postawiliśmy na jakość świadczonych usług oraz szybkość i elastyczność działań. Nawiązaliśmy współpracę z czołowymi polskimi oraz światowymi producentami aparatury pomiarowej i urządzeń automatyki. Ważnym momentem w działalności APS był 1997 rok, kiedy to uzyskaliśmy certyfikat systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001. W roku 2003 firma przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Mickiewicza 95F. Od 2006 roku APS jest członkiem podlaskiego Klastra Obróbki Metali (KOM), posiadającego status Krajowego Klastra Kluczowego. W 2007 roku wspólnicy firmy APS podjęli decyzję o przekształceniu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na Spółkę Akcyjną. Zmiana formy prawnej firmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie ze Sp. z o.o. na Spółkę Akcyjną nastąpiła 1 lutego 2008 roku. W tym samym roku jako pierwsza podlaska spółka zadebiutowaliśmy na alternatywnym parkiecie GPW – NewConnect, adresowanym do dynamicznych, innowacyjnych spółek. W 2010 roku zrealizowaliśmy inwestycję, współfinansowaną z unijnych środków - rozbudowę hali produkcyjno - montażowej. Powstały nowe działy - montownia szaf sterowniczych i rozdzielni elektrycznych, laboratorium oraz biuro projektowe. Umożliwiło to firmie wejście w kolejne, innowacyjne sektory działalności, a także rozszerzenie zakres usług. W 2015 roku, w wyniku zakupu udziałów, APS stała się 100% właścicielem Zakładu Remontowo Usługowego Instalacji i Urządzeń Elektroenergetycznych ELREM Sp. z o.o. Utworzono grupę kapitałową Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A. - ELREM Sp. z o.o.

Firma APS oferuje szerokie spektrum produktów oraz usług w celu automatyzacji procesów w różnych gałęziach przemysłu. Czy mogliby Państwo omówić aktualny przedmiot działalności firmy?

APS S.A. oferuje kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej, elektryki i robotyzacji. Obejmują one: projektowanie, wykonawstwo, remonty, serwis i eksploatacja układów automatyki, sterowania, pomiarów i zabezpieczeń, urządzeń elektrycznych i procesów technologicznych, sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. Specjalizujemy się w prefabrykacji szaf sterowniczych, rozdzielnic nN przeznaczonych do rozdziału energii i zabezpieczania urządzeń elektrycznych, niskoprądowych rozdzielnic nN do zasilania struktur AKPiA dedykowanych pod indywidualne potrzeby klientów. Oferujemy również automatyczne zrobotyzowane systemy do paletyzacji, spawania, malowania, zgrzewania, obsługi maszyn, konfekcji, pakowania, montażu i przenoszenia elementów. Świadczymy kompleksowe usługi od projektu, poprzez wykonawstwo - w tym programowanie sterowników PLC, systemów wizualizacji w tym systemów klasy DCS - montaż aż po serwis.

Spółka APS realizuje od kilku lat innowacyjne projekty w dziedzinie robotyzacji. Czy mógłby Państwo omówić szczegółowo tę gałąź działalności przedsiębiorstwa?

Automatyzacją procesów produkcyjnych zajmujemy się od ponad 20 lat. Wdrożenie robotów przemysłowych do naszych aplikacji odbyło się naturalnie, wraz z rosnącymi potrzebami naszych klientów. Coraz większe wymagania związane z wydajnością produkcji, precyzją wykonywanych czynności oraz redukcją uciążliwych warunków pracy, wymusiły konieczność stosowania robotów na liniach produkcyjnych. Pierwsze stanowiska zrobotyzowane wdrożyliśmy w 2018 roku. Nasze roboty pracują na liniach lakierniczych, na stanowiskach montażowych, przy obsłudze maszyn oraz paletyzacji. Dziś współpracujemy z większością wiodących producentów robotów, realizując wspólnie coraz bardziej skomplikowane projekty.

Do których sektorów przemysłu w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa najważniejsi klienci?

APS S.A. jest firmą wdrażającą nowoczesne, zautomatyzowane technologie w przemyśle. Nie skupiamy się na określonej grupie. Realizujemy projekty dla różnych branż przemysłu. W dorobku firmy są między innymi: elektrociepłownie, elektrownie, oczyszczalnie ścieków, zakłady ciepłownicze, szpitale, przedsiębiorstwa przetwórstwa spożywczego, wodociągi, porty lotnicze, metro i wiele innych. Proponując kompleksową usługę nie wskazujemy konkretnej branży czy rodzaju przemysłu. Pracujemy wszędzie tam, gdzie inwestor realizuje plany modernizacyjne lub rozwojowe i gdzie automatyzacja może przynieść efekty ekonomiczne i jakościowe inwestorowi oraz zminimalizować wpływ procesu technologicznego na środowisko naturalne.

Co wyróżnia przedsiębiorstwo APS spośród innych działających w tej samej branży? Co uważają Państwo za największe atuty firmy?

APS oferuje usługę kompleksową bez konieczności dzielenia zlecenia pomiędzy kilku wykonawców. Zapewniamy całościową realizację umów – od projektu po serwis. Nie tylko zaprojektujemy najlepsze rozwiązanie, ale także je wdrożymy: dostarczymy, zamontujemy i uruchomimy. Kompleksowa oferta zwiększa wiarygodność naszej spółki. Ważne jest, by klient miał do dyspozycji szeroki wachlarz usług i to on decyduje czy chce zrealizować usługę kompleksowo, czy jedynie wybraną części tj. np. tylko projekt, oprogramowanie, prefabrykację lub wyłącznie uruchomienie. Kolejnym atutem jest indywidualne podejście i dostosowanie repertuaru działań do specyfiki odbiorcy i jego wymagań, co sprawia, że każde realizowane zlecenie nosi silne znamiona unikalności. Posiadamy 30-letnie doświadczenie w branży, w realizacji prac na różnych obiektach technologicznych, co powoduje, że mamy przewagę nad firmami specjalizującymi się jedynie w projektowaniu, oprogramowaniu, prefabrykacji czy pracach rozruchowych. Doświadczeni, wykształceni pracownicy firmy, potrafią sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom.

Firma APS od szeregu lat wdraża w przedsiębiorstwach nowoczesne systemy automatyki przemysłowej, a w ostatnich latach również zajmuje się robotyzacją. Czy mogą Państwo opowiedzieć o najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych realizacjach?

W branży energetycznej, nasze największe realizacje w ostatnich latach to m.in. kompleksowa modernizacja Elektrociepłowni w Pruszkowie. Braliśmy udział w modernizacjach kotłów wodnych i gospodarki pozablokowej. Aktualnie bierzemy udział w budowie nowej kotłowi gazowo-olejowej, która umożliwi naszemu klientowi znaczną redukcję emisji. Produkcja energii stanie się przyjaźniejsza dla środowiska i sterowana najnowocześniejszymi systemami automatyki. Kolejnym projektem realizowanym w branży energetycznej była budowa trzech wysokowydajnych kotłów gazowych o mocy cieplnej 38 MWT w zabytkowym stuletnim budynku Elektrociepłowni w Elblągu. Firma APS była odpowiedzialna za kompleksowe prace z branży elektrycznej i AKPiA. W trakcie pandemii braliśmy udział w budowie instalacji do produkcji biokomponentów do szczepionek na Covid 19 w Amsterdamie. Firma APS była odpowiedzialna za zaprojektowanie, montaż i uruchomienie systemów automatyki. Realizacja wymagała zastosowania najwyższych światowych standardów, prowadzona była w bardzo trudnych warunkach szalejącej w Europie pandemii, z dużymi utrudnieniami w poruszaniu się pomiędzy krajami oraz ekstremalnym reżimie czasowym. Udało nam się spełnić wszystkie wymagania klienta, co potwierdzone zostało pozytywnym audytem Europejskiej Agencji Leków (EMA). W branży automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, jednym z ciekawszych projektów była kompleksowa dostawa dwóch zrobotyzowanych stanowisk badawczych dla firmy KAN. W pełni automatyczne stanowiska realizowane były w ramach prac B+R pod nadzorem NCBR. W ramach realizowanych przez APS prac, zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy innowacyjne urządzenia, na których inżynierowie i technolodzy klienta mieli możliwość prowadzenia prac nad wdrożeniem nowych produktów i technologii.

Spółka APS stawia na dynamiczny rozwój, innowacyjność i najnowszą technologię. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o zapleczu projektowym i montażowym przedsiębiorstwa?

Jesteśmy firmą inżynierską, mamy do dyspozycji sprawdzonych dostawców materiałów i oprogramowania z całego świata. Według naszego doświadczenia i pomysłu projektujemy układy automatyki, sterowania i nadzoru procesów technologicznych. W swojej pracy wykorzystujemy innowacje techniczne, procesowe, organizacyjne niezbędne dla właściwego i efektywnego wykonania zlecenia powierzonego nam przez klienta. Projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wymagają zastosowania najnowocześniejszego oprogramowania. Nasi projektanci mają do dyspozycji innowacyjny program EPLAN, który umożliwia zwiększenie wydajności projektantów, przy zachowaniu wysokiej jakości. Nasi programiści pracują przede wszystkim na pakiecie oprogramowania TIA Portal naszego głównego partnera firmy Siemens. W zakresie robotyzacji, korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania do symulacji procesów i wirtualnego uruchamiania. W zarządzaniu projektami korzystamy z rozwiązań Microsoft 365. Spółka posiada także obszerną halę produkcyjno - montażową, gdzie znajduje się montownia szaf sterowniczych oraz rozdzielni elektrycznych.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy APS?

Obecnie APS zatrudnia około 70 osób. Jest to zespół doświadczonych pracowników w różnych specjalnościach m. in. kierownicy projektów, projektanci, programiści, automatycy, inżynierowie serwisu. Wielu z nich pracuje u nas od początku swojej kariery zawodowej. Większość to absolwenci Politechniki Białostockiej. Kadra posiada wszystkie wymagane uprawnienia w swoich specjalnościach. Cały czas dbamy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników poprzez udział w licznych szkoleniach, dofinansowanie studiów zaocznych i podyplomowych. Jesteśmy dumni obserwując rozwój naszych pracowników. Nasza załoga już wielokrotnie sprawdziła się przy najtrudniejszych wyzwaniach. Ponadto kierownictwo spółki myśli nie tylko o obecnych, ale również o przyszłych kadrach. Spółka co roku zatrudnia młodych inżynierów, absolwentów m. in. Politechniki Białostockiej z którą realizujemy wspólnie programy praktyk, staży i studiów dualnych. Powoduje to zmianę struktury wiekowej załogi, a także zasilenie jej młodą, wykształconą kadrą.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Jednym z czynników sukcesu firmy jest nawiązywanie trwałych i udanych relacji z partnerami biznesowymi. APS współpracuje obecnie z czołowymi producentami aparatury pomiarowej i urządzeń automatyki. Są to między innymi tacy potentaci jak: ABB, SIEMENS, HONEYWELL, ASTOR, APAR, APLISENS, DKC, ENDRESS+HAUSER, LIMATHERM, LUMEL, PHOENIX CONTACT, PILZ, RITTAL, TURCK, WAGO. Jesteśmy Autoryzowanym Dystrybutorem Technicznym Systemów Napędowych firmy ABB w zakresie Softstartów i przemienników częstotliwości. Jesteśmy również partnerem firmy SIEMENS - Siemens Solution Partner Automation w zakresie wprowadzania na rynek produktów i systemów Siemens Industry Automation and Drive Technologies, w zakresie rozwiązań na bazie produktów i systemów SIMATIC.

Pandemia, a zaraz po niej wojna na Ukrainie. Do tego problemy z dostawami różnych komponentów oraz wysoka inflacja i ceny energii. To trudny okres dla firm. Jak dajecie sobie radę z przeciwnościami, które co chwilę atakują?

Elastyczność, doświadczenie i zdolność do szybkiej adaptacji to nasza przewaga konkurencyjna. W każdym kryzysie staramy się szukać nowych szans, jest to też dobry czas na racjonalizację kosztów i optymalizację produkcji. Dotychczasowe kryzysy nie spowodowały zachwiania stabilności firmy, a przeżyliśmy ich już kilka. W każdym kryzysie istnieją klienci lub całe branże, które radzą sobie lepiej niż szeroki rynek, a APS dzięki swojej elastyczności jest w stanie szybko dostosować się do zmieniającej się sytuacji.

Jak przedstawiają się kierunki rozwoju firmy na najbliższe lata?

Na pewno chcemy brać dalszy udział w modernizacji i budowie nowych źródeł zasilania w energię cieplną i elektryczną. Jest to nasz główny zakres dotychczasowej działalności. W najbliższym czasie chcemy zdecydowanie poszerzyć nasze grono klientów w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesów. Jako kraj, jesteśmy daleko za czołówką europejską. W 2021 roku gęstość robotyzacji w Polsce była na poziomie 63 zainstalowanych robotów na 10000 pracowników. Musimy gonić czołówkę, bo zmiany są nieuniknione. Ale to już się dzieje. W 2021 roku awansowaliśmy do czołowej piętnastki w ilości instalowanych nowych robotów. APS chce wspierać swoich klientów w procesie transformacji przemysłu.

30 lat na rynku to bardzo długi okres. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni? Co udało Wam się osiągnąć przez te trzy dekady działalności?

Jesteśmy dumni z szerokiego grona zadowolonych klientów. Jesteśmy dumni z naszych pracowników, którzy odważnie i kreatywnie realizują kolejne projekty. Jesteśmy dumni z naszej marki, na którą pracujemy już prawie 30 lat. Przez ten czas poszerzyliśmy zakres naszej działalności z jednego klienta w Białymstoku, do setek klientów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble