magazine top

Ogniwa prowadnika rolkowego zmniejszają zużycie energii o 37%

Dobra wiadomość dla użytkowników serii e-prowadników igus E4.1: nowo opracowane ogniwa prowadnika rolkowego zmniejszają wymaganą moc do napędzenia prowadnika o 37%. Pozwala to klientom obniżyć koszty energii elektrycznej w czasach gwałtownie rosnących cen.

Hurtowe ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie. To poważne wyzwanie dla konkurencyjności wielu firm przemysłowych, dlatego oszczędzanie energii elektrycznej jest na porządku dziennym. Dotyczy to całych linii produkcyjnych, pojedynczych maszyn lub komponentów, takich jak e-prowadniki, które prowadzą kable i węże do energii, transmisji danych i hydrauliki w zakładach przemysłowych. Z reguły górny bieg e-prowadnika ślizga się po dolnym biegu. Na krótkich trasach energia nie stanowi problemu, ponieważ wysokowydajne tworzywa sztuczne igus zapewniają pracę z niskim tarciem. Przy dłuższych przejazdach (kilkaset metrów) i wysokich obciążeniach użytkowych (do 100 kg/m) współczynniki tarcia wzrastają, a w konsekwencji także zużycie energii.

E4.1R: Toczenie zamiast ślizgania oszczędza energię

Od 20 lat igus oferuje e-prowadniki na duże odległości, w których górny bieg toczy się po dolnym biegu, zmniejszając tarcie i zużycie. „Ze względu na rosnące ceny i koszty energii wiele firm przemysłowych zainteresowało się możliwościami oszczędnościowymi. Zadają sobie pytanie, w jaki sposób można obniżyć koszty operacyjne za pomocą używanych komponentów, takich jak e-prowadniki — zwłaszcza podczas długich przesuwów z wysokimi obciążeniami dodatkowymi" , mówi Jörg Ottersbach, szef jednostki biznesowej e-prowadników w firmie igus. „Naszą odpowiedzią jest oferowana wersja E4.1 oraz E4.1R, ze zintegrowanymi rolkami. Ta seria jest jednym z naszych najlepiej sprzedających się e-prowadników i uniwersalnym rozwiązaniem dla 90% zastosowań ślizgowych". Rolki zmniejszają moc napędową nawet o 37% — oszczędności, które minimalizują zapotrzebowanie na energię teraz, gdy ceny energii elektrycznej gwałtownie rosną. Przyjemnym efektem ubocznym jest to, że E4.1R działa płynniej dzięki rolkom, redukując hałas i wibracje. Ogniwa prowadnika rolkowego są również w pełni kompatybilne z całym systemem modułowym serii E4.1, dzięki czemu, możemy usprawnić system zasilania bez wymiany całego prowadnika. Oprócz wysokości wewnętrznych 42 i 56 mm, dla E4.1R dostępna jest wysokość 80 mm. Dodając kilka szerokości i promieni otrzymujemy łącznie ponad 900 wariantów do indywidualnych zastosowań.

fb button

grab my essay banner

logo jooble