magazine top

DIOXID Sp. z o.o. jest polską firmą istniejącą od 2008r., która oferuje szeroki wachlarz usług, w szczególności dla branży lotniczej. Priorytetem prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa jest produkcja części lotniczych i oprzyrządowania. Krośnieńska spółka dysponuje własną narzędziownią oraz profesjonalną kadrą inżynierską, która pozwala wykonać nawet najdokładniejsze przyrządy: frezarskie, tokarskie, szlifierskie, do obróbki galwanicznej, pomocnicze, ustawcze i inne. Procesy galwaniczne, lakierowanie, badania nieniszczące spełniają wymagania NADCAP. W celu wsparcia produkcji galwanicznej, firma zainwestowała w nowoczesne laboratorium, w którym wykonywane są badania chemiczne oraz inne wymagane analizy.

Specjalnie dla BusinessPL na pytania odpowiadają przedstawiciele firmy DIOXID wraz z prezesem zarządu – Grzegorzem Malinowskim.

Czy mogliby Państwo pokrótce przedstawić genezę firmy oraz historię rozwoju Przedsiębiorstwa DIOXID Sp. z o.o.?
Firma DIOXID Sp. z o.o. powstała w 2008 r. na podwalinach firmy DIOXID Sp. cywilna. Firma DIOXID Sp. cywilna wykonywała przed laty sprzęt przeciw pożarniczy i na podstawie tego doświadczenia DIOXID Sp. z o.o. kontynuowała tę pracę. Natomiast w roku 2010 poszerzyliśmy naszą działalność w obszarze ślusarni o obszar oprzyrządowania dla branży lotniczej. Początek działań firmy DIOXID w branży lotniczej to również świadczenie usług w zakresie deburingu. Po upływie 3-4 lat nasz klient - Collins Krosno zaproponował, abyśmy rozważyli świadczenie dla nich usług w zakresie malowania detali. W ślad za otrzymaną propozycją podjęta została decyzja o zakupie nieruchomości, w której obecnie znajduje się siedziba firmy mieszcząca się przy ulicy Mięsowicza 4a. W 2012 roku przenieśliśmy ślusarnie i polernie do nowego budynku. Wykonując obróbkę powierzchniową/malowanie zauważyliśmy, że w procesach chemicznych ważny jest czasookres, czyli detale po obróbce galwanicznej. Stąd też pojawił się pomysł, aby nieco cofnąć się w procesach produkcyjnych i na przełomie lat 2017/2018 zbudowaliśmy oraz uruchomiliśmy dział galwaniczny.

Spółka DIOXID posiada w swoim asortymencie szeroki wachlarz usług. Czy mogliby Państwo omówić szczegółowo zakres działalności firmy?

Nasza firma oferuje usługi obróbki powierzchniowej, takie jak na przykład procesy galwaniczne, proces anodowania w kwasie siarkowym, chromowym, a także anodowanie cienkowarstwowe w kwasie siarkowym oraz anodowanie twarde. Jednak to nie wszystko – świadczymy również usługi kadmowania, konwersji chromianowej, malowania natryskowego, a także w zakresie deburingu i machiningu. Oferujemy również wykonywanie różnego rodzaju oprzyrządowania oraz cechowanie elektrochemiczne. Przedsiębiorstwo posiada system zarządzania jakością certyfikowany według normy AS9100 – jest to norma lotnicza, a także zatwierdzenie NADCAP na procesy chemiczne oraz na badanie NDT (FPI).

Jakie branże są głównymi obszarami aktywności firmy? Kim są Państwa główni klienci?

Głównym obszarem działalności firmy jest branża lotnicza, a naszymi najważniejszymi klientami są m.in. koncerny: Rolls-Royce, Raython, Collins Aerospace, Pratt&Whitney.

Co wyróżnia Państwa spółkę spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Niewątpliwie atutem firmy DIOXID jest fakt, że pracują tutaj młode, ambitne osoby ze świeżym spojrzeniem, mnóstwem pomysłów i zapałem do pracy. Wszyscy pracownicy chętnie sobie pomagają oraz wspierają się w swoich działaniach wspólnie nadzorując procesy i postępy w produkcji. Nie jesteśmy dużą firmą, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na osobistą kontrolę procesów.

Wdrażanie nowoczesnych technologii to istotny element rozwoju firmy. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o zapleczu badawczo-rozwojowym przedsiębiorstwa?

Posiadamy własne laboratorium, które składa się zarówno z działu analiz, jak i części, w której wykonujemy badania metalograficzne. Jesteśmy w stanie wykonać wszystkie wymagane badania metalograficzne na miejscu bez zlecania ich na zewnątrz. Są to takie badania jak: badanie przyczepności powłoki i wagi powłoki. Analizy te wykonujemy na aparacie Tabera, a oprócz niego nasze laboratorium wyposażone jest między innymi w takie sprzęty jak spektrofotometr oraz mikroskop. Jesteśmy również przygotowani do tego, aby potrzebne na ten moment badania chemiczne wykonywać we własnym laboratorium – poza pojedynczymi badaniami pierwiastków śladowych. Posiadamy także, co ważne własną komorę solną, w której wykonujemy badania odporności korozyjnej paneli testowych. Jest to na tyle duża, sprawna i wydajna komora, że możemy wykonywać u siebie w firmie wszystkie próbki. Nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznych firm w wykonywaniu badań laboratoryjnych, co uważamy za duże ułatwienie i usprawnienie w wykonywaniu badań. Nasze laboratorium jest na tyle duże, że jeśli zajdzie potrzeba dokupienia i dostawienia nowych sprzętów laboratoryjnych nie będzie problemu z ich ulokowaniem.

DIOXID oferuje kompleksowe, innowacyjne rozwiązania dobierane indywidualnie dla danego klienta oraz zamówienia. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy?

Dysponujemy dobrze wyposażonym obszarem montażu, który pozwala nam na wykonanie kompleksowej operacji montowania tulejek do detali przy użyciu ciekłego azotu. Obszar ten wyposażony jest w wysokiej jakości holowniki, rozwiertaki, sprawdziany i bardzo dokładne narzędzia pomiarowe, jak również prasy hydrauliczne. Posiadamy linię lakierniczą, w skład, której wchodzi kabina lakiernicza z filtracją mokrą, gdzie lakierowane są detale metodą natryskową. Wykonywane przez nas części wygrzewane są w suszarce konwekcyjnej, którą poprzedza tunel odparowania. Dysponujemy półautomatycznymi liniami galwanicznymi, na których wykonujemy różnego rodzaju powłoki galwaniczne. Nasza firma posiada również różnego rodzaju i typu oprzyrządowania, które pozwalają nam na montaż zróżnicowanych detali. Większość oprzyrządowania wykonujemy u siebie na wydziale mechanicznym. Kolejnym z posiadanych przez nas wydziałów jest deburing (polernia), gdzie przy pomocy wysokiej jakości materiałów ściernych z użyciem profesjonalnych szlifierek pneumatycznych obrabiane są detale dla naszych klientów. Dzięki nowo zbudowanej linii NDT jesteśmy w stanie przeprowadzić kompleksowe badania nieniszczące na wykonywanych przez nas detalach. Natomiast obecnie jesteśmy w trakcie uruchamiania nowego wydziału, którym jest profesjonalne śrutowanie – shot-peening, dla zapewnienia naszym klientom wyższej niezawodności i trwałości komponentów. W najbliższym czasie chcemy również wprowadzić do swojej oferty linię do MPI i SHOT-PEEN.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma?

Nasz zespół stanowi obecnie ok. 60 osób. Są to ludzie z pasją, którzy lubią się uczyć oraz dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby każdego dnia doskonalić swoje umiejętności, ponieważ naszym nadrzędnym celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Nasi pracownicy są zaangażowani w procesy, lubią ze sobą współpracować i biorą na siebie odpowiedzialność. W tym celu oferujemy szeroki zakres szkoleń oraz ekscytujących i różnorodnych zadań, w których nasi pracownicy mogą w pełni wnieść swój talent i wiedzę.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Łańcuch dostaw w branży lotniczej jest bardzo ograniczony. Nasi dostawcy są zobowiązani do posiadania odpowiednich certyfikatów, jak również muszą zostać oni zatwierdzeni przez naszych klientów. Priorytetem jest dla nas jakość oferowanych produktów i usług, dlatego też stworzyliśmy system dopuszczania dostawców do współpracy, kwalifikowania ich i oceniania. Współpracujemy z firmami, które mają wdrożone systemy jakości. Współpracujemy z firmami z całego świata, natomiast ze względu na czas dostaw są to głównie partnerzy europejscy. Wiele materiałów, których nie jesteśmy w stanie zakupić w Europie kupujemy w Stanach Zjednoczonych – stamtąd też pochodzi wielu naszych dostawców. Ostatnimi czasy bardzo ważnym partnerem jest dla nas firma, która dostarcza nam przyrządy z tytanu. Nie byliśmy w stanie znaleźć na rynku polskim jak i europejskim dostawców zapewniających tak wysoką jakość przyrządów galwanicznych wykonanych z tytanu jakbyśmy tego oczekiwali. W tej kwestii kooperujemy z firmą Servi-Sure, która dostarcza nam, jak również wykonuje pod nasze projekty bardzo dobrej jakości materiały. Naszymi partnerami w kwestii dostarczania chemii i lakierów to głównie firmy PPG oraz AkzoNobel. Współpracujemy również z kilkoma dużymi dostawcami chemii na rynku polskim, takimi jak np. Brenntag, czy Alchem, która zaopatruje nas w całą chemię laboratoryjną, a także sprzęt laboratoryjny.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Jesteśmy zaangażowani w pomoc różnym instytucjom sportowym. Wspieramy drużynę siatkarską z Krosna, Klub Sportowy Targowiska. Jesteśmy zaangażowani w pomoc charytatywną osobom w potrzebie, a także z przyjemnością uczestniczymy w życiu naszego miasta poprzez wspieranie różnego rodzaju imprez, jak np. słynne „Balony nad Krosnem”.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Możemy być spokojni o przyszłość branży lotniczej, ponieważ gdy wybuchła pandemia koronawirusa wszyscy specjaliści, oceniali, że branża i jej siła odbuduje się po 3-5 latach, natomiast okazuje się, że po upływie niespełna roku mówiono już o powrocie do poziomu sprzed 2020 roku. Tak, więc przyszłość branży aerospace jest przez nas oceniana jak najbardziej pozytywnie. Naszym planem na najbliższe 2 lata jest zwiększenie portfolio naszych klientów o co najmniej 100%, gdyż posiadamy na to odpowiednie możliwości. Na chwilę obecną największym wyzwaniem jest dla nas zdobycie nowych partnerów z branży poza aerospace. Chcielibyśmy sukcesywnie zwiększać sprzedaż – z roku na rok o 30-40%.

DIOXID to firma, która od kilkunastu lat dynamicznie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Największym sukcesem, którym może pochwalić się firma jest zespół ludzi, którzy ją stworzyli i nadal tworzą. W ślad za ich ciężką pracą, oddaniem udało się nam zdobyć zatwierdzenie światowych liderów w branży lotniczej. Na Podkarpaciu jest 120 firm z Doliny Lotniczej, które zajmują się obróbką maszynową, a tylko na jednej ręce można policzyć spółki, które zajmują się obróbką powierzchniową i jeszcze dodatkowo chemiczną. Warto wspomnieć, że jesteśmy jedynymi w Polsce, którzy mają zatwierdzenie Rolls-Royce, drugą firmą w Europie i piątą na świecie. Jesteśmy drugą firmą w Polsce, która może wykonywać detale dla Pratt&Whitney, a także jesteśmy jedyną polską prywatną firmą, która może wykonywać detale dla Raython, dla polskiej grupy zbrojeniowej. Jeszcze raz warto, więc powtórzyć, że wszystko, co mamy jest zasługą tych wszystkich ludzi, którzy to wdrażali. Udało nam się dzięki ich wytrwałości.

fb button

grab my essay banner

logo jooble