magazine top

Stal nierdzewną wykorzystuje się w przemyśle spożywczym już od blisko stu lat. Wszystko za sprawą angielskiego inżyniera, Harry'ego Brearleya, który w 1913 roku odkrył, że stop żelaza, węgla i chromu nie rdzewieje w kontakcie z sokiem z cytryny i octem. Jakiś czas później udało mu się przekonać do swojego wynalazku producenta noży R. F. Mosleya, który wykorzystał go w produkcji sztućców. Było to jedno z pierwszych zastosowań stali nierdzewnej w Europie na szeroką skalę.

W ciągu kolejny dekad inżynierowie na całym świecie wykazywali nowe zastosowania dla tego materiału, jednak nadal pozostał on jednym z największych sprzymierzeńców branży spożywczej. Nic dziwnego - w przeciwieństwie do wielu innych tworzyw, artykuły ze stali nierdzewnej są nietoksyczne, nie wchodzą w reakcje chemiczne z innymi substancjami oraz są łatwe do utrzymania w czystości. To właśnie dlatego normy HACCP wymagają, aby w kontakcie z żywnością wykorzystywać stal nierdzewną.

Niepowtarzalne właściwości stali nierdzewnej

Artykuły ze stali nierdzewnej cechują się doskonałym wyglądem i lśniącym połyskiem, a ponadto wykazują odporność na korozję i wysokie temperatury. Zawartość chromu w stali sprawia, że na jej powierzchni wytwarza się niewidzialna ludzkim okiem warstwa tlenku chromu. Ma ona charakter pasywny, a ponadto posiada wyjątkową zdolność samoregeneracji. Wyroby ze stali nierdzewnej są odporne na zarysowania i łatwo je utrzymać w czystości. W kontakcie z detergentami nie zmieniają barwy ani właściwości. Nie są także chłonne, dlatego nie musimy się obawiać, że po dezynfekcji np. blatu kuchennego, jakiekolwiek szkodliwe substancje przedostaną się do żywności.

Szerokie zastosowanie stali nierdzewnej

Stalowe elementy znajdziemy zarówno w naszych domowych kuchniach, jak i restauracjach czy fabrykach zajmujących się przetwórstwem żywności. Jeśli chodzi o domowe wyposażenie kuchni, ze stali nierdzewnej wykonuje się zlewozmywaki, armaturę, a także czajniki, chlebaki, garnki czy sztućce. Również obudowy sprzętów AGD wykonane są z tego tworzywa. Materiał ten jest hipoalergiczny, a z garnków wykonanych ze stali nierdzewnej możemy korzystać na wszystkich rodzajach kuchenek. Szerokie zastosowanie stali nierdzewnej w połączeniu z jej stosunkowo niską ceną sprawia, że artykuły stalowe spotkamy niemal w każdej polskiej kuchni.

Wyroby ze stali nierdzewnej wykorzystuje się także przy produkcji i transportu żywności. Wykonane są z niej choćby cysterny mleczarskie, a także elementy instalacji w przemyśle przetwórczym. Europejskie przepisy BHP są bardzo restrykcyjne i produkcja artykułów spożywczych jest ściśle kontrolowana. Wykorzystanie stali w przedsiębiorstwach sprawia, że linie produkcyjne są łatwe w utrzymaniu w czystości, a sama nierdzewka nie wchodzi w reakcję chemiczną z żywnością. Ponadto artykuły ze stali nierdzewnej są niezwykle wytrzymałe i długowieczne. Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że zakupiony sprzęt będzie wymagał kosztownej konserwacji lub częstej wymiany. Jest to rozwiązanie respektujące zarówno dobro klientów, jak i producentów żywności.

Również w restauracjach, barach czy hotelach możemy zetknąć się z wyrobami ze stali nierdzewnej. Poza wspomnianymi wcześniej aspektami higienicznymi często stanowią one także element wystroju wnętrz, zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Projektanci chętnie sięgają po ten materiał ze względu na jego wyjątkowy połysk, który nie zmienia wyglądu z biegiem lat. Choć przemysł gastronomiczno-spożywczy to zaledwie część produkcji artykułów stalowych, możemy być pewni, że jeszcze długo nie pojawi się materiał, który mógłby go w tej sferze zastąpić.

fb button

grab my essay banner

logo jooble