magazine top

Maxcom to polska firma technologiczna z wieloletnim doświadczeniem – od 2001 roku wprowadza na rynek innowacyjne produkty takie jak smartfony, akcesoria mobile czy hulajnogi. Jako jedna z niewielu marek, w swojej ofercie uwzględnia przede wszystkim klasyczne telefony komórkowe.

O firmie opowiada Pan Arkadiusz Wilusz, Prezes Zarządu Maxcom S.A.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa MaxCom i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Na rynku jesteśmy obecni od prawie dwóch dekad, więc tych momentów przełomowych mógłbym wymienić wiele. Patrząc wstecz, na początki naszej działalności, widzimy jak dużo się zmieniło i jak wiele osiągnęliśmy na przełomie tych lat. Spółka Maxcom powstała w 2001 roku i to właśnie wtedy wprowadziliśmy pierwsze modele telefonów stacjonarnych pod własną marką – Maxcom. Kolejne lata to czas rozszerzania oferty, wprowadzanie nowych modeli bezprzewodowych i przewodowych telefonów stacjonarnych, a także innych urządzeń telekomunikacyjnych oraz akcesoriów do elektroniki użytkowej. To również okres, kiedy Spółka i jej produkty zaczęły zdobywać prestiżowe nagrody takie jak Gazele Biznesu, Diamenty Forbes czy inne. W 2008 roku Spółka jako pierwsza w Polsce oraz Europie Centralnej wprowadziła do sprzedaży ergonomiczny telefon komórkowy dedykowany seniorom, co miało istotny wpływ na rozpoznawalność i postrzeganie naszej marki Maxcom. Determinacja, zaangażowanie i ciężka praca zaowocowały rozpoczęciem współpracy z największymi operatorami GSM czy sieciami handlowymi zarówno w kraju, jak i za granicą oraz liczne akwizycje. Na chwile obecną, w skład Grupy Kapitałowej Maxcom wchodzi aż pięć spółek. Myśląc o istotnych momentach w historii Maxcom nie sposób nie wspomnieć roku 2015, kiedy to przekroczyliśmy liczbę jednego miliona sprzedanych w sumie telefonów własnej marki! Kolejny kamień milowy na kartach Maxcom to rok 2017, kiedy to 30 czerwca 2017 roku spółka Maxcom zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od początku naszego istnienia firma Maxcom intensywnie się rozwija, nawet na chwilę nie zwalniamy tempa. Nieustannie szukamy nowych pomysł, rozwiązań czy rynków zbytu. Dowodem na to jest szerokie portfolio, obecność naszych produktów na rynku nie tylko polskim czy europejskim, ale także światowym oraz także liczne akwizycje.

Czy może Pan opowiedzieć o ofercie firmy Maxcom oraz sieci dystrybucji?

Maxcom jest nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem. Jesteśmy pionierem we wprowadzaniu najbardziej nowatorskich rozwiązań dla wymagających Klientów. Oferowane przez spółkę urządzenia są nieustannie ulepszane. Główne produkty w portfolio przedsiębiorstwa to urządzenia telekomunikacyjne takie jak telefony GSM, smartfony, telefony wzmocnione typu Strong, głośniki bezprzewodowe, smartwatche, smartbandy, aparaty telefoniczne przewodowe i bezprzewodowe, roboty samosprzątające. Wszystkie produkty oferowane na rynek europejski, posiadają certyfikaty zgodności, dopuszczające je do użytku w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej. Spółka realizuje sprzedaż poprzez zdywersyfikowane kanały dystrybucji w ponad 20 krajach Europy, w tym m.in. za pośrednictwem czterech głównych operatorów komórkowych w Polsce, kilkunastu operatorów za granicą, sieci handlowych oraz wybranych dealerów i agentów sprzedaży. Podążając za nowymi trendami Maxcom SA prowadzi też sprzedaż za pomocą kanałów e-commerce oraz poprzez sklep internetowy oraz inne portale aukcyjne. Są to kanały, które cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród ludzi, ceniących sobie komfort i wygodę – mogą dokonywać zakupów, bez wychodzenia z domu. W lipcu 2019 r. Spółka Maxcom „odświeżyła” logotyp, a tym samym marki własne, istniejące do tej pory, zostały podporządkowane marce Maxcom. Utworzono tym samym linie produktowe, pod logotypem Maxcom, tak więc mamy teraz Maxcom: Sound, Fit, Accessories, Light, Home, Med.

Oprócz oferty własnych linii produktowych, Maxcom rozwija również sprzedaż jako dystrybutor. Jakie marki i produkty dodatkowo można znaleźć w gamie oferty MaxCom?

W obszarze dystrybucji mamy się również czym pochwalić, ponieważ współpracujemy ze znanymi na całym świecie markami takimi jak Lenovo, Motorola, Meizu czy Nilox. Pod koniec 2019 roku Maxcom SA został wyłącznym dystrybutorem robotów sprzątających oraz elektroniki IT (powerbanki, smartwatche) marki Lenovo w Polsce i Europie. Dzięki temu nasze portfolio poszerzyło się o urządzenia smart home, znaczącej na rynku światowym marki. W ubiegłym roku podjęliśmy współpracę z brytyjską marką NextBase. Nasi klienci mogą teraz nabyć wysokiej jakości wideo rejestratory NextBase, które na zagranicznych rynkach cieszą się dużym uznaniem użytkowników. Urządzenia Motorola w ofercie Maxcom są dedykowane osobom poszukającym sprzętu do łączności w specyficznych warunkach, dlatego grono ich „wielbicieli” stanowią służby ratownicze, pracownicy budowlani, osoby uprawiające survival. Baby monitoring to z kolei idealne rozwiązanie dla osób opiekujących się małymi dziećmi. Marka Nilox jest skierowana głównie do ludzi aktywnie uprawiających sport i lubiących wyzwania sportowe w nowoczesnym stylu. Odbiorcami Nilox są głównie osoby młode, które w obszarach miejskich testują elektrycznie napędzane pojazdy, a poza miastem lubią ekstremalne przygody rejestrowane za pomocą wytrzymałych kamer. Maxcom SA jest również generalnym dystrybutorem w Polsce marek: Meizu – w obszarze smartfonów oraz Celly – w obszarze akcesoriów do telefonów komórkowych.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Branża GSM charakteryzuje się tym, że majątek produkcyjny oznacza olbrzymie nakłady inwestycyjne i nieustanne dostosowywanie go wymuszane przez zmieniającą się technologię. My korzystamy z usług montażowych realizowanych przez wyspecjalizowane fabryki posiadające odpowiednie zaplecze oraz majątek produkcyjny. Dzięki temu posiadamy dostęp do nowoczesnych linii produkcyjnych, a tym samym mamy elastyczność produkcyjną i kosztową. Nasz model produkcyjno-biznesowy jest zatem podobny do realizowanego przez takie firmy jak Apple, Nokia, Alcatel czy Doro, które również nie posiadają majątku produkcyjnego (własnych fabryk). Spółka posiada serwis centralny zlokalizowany w siedzibie Maxcom w Tychach oraz sieć 18 autoryzowanych serwisów zlokalizowanych w różnych częściach Polski. To duże ułatwienie dla naszych Klientów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, rozbudowaliśmy sprzedaż za pomocą kanałów e-commerce oraz poprzez sklep internetowy. Są to kanały, które cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Duży nacisk kładziemy również na tworzenie produktów odpowiadających precyzyjnie określonym grupom docelowym. Jedną z kluczowych grup docelowych, dla produktów ofertowanych przez Maxcom, są osoby starsze. Nie będzie to niczym nowym jak powiem, iż z powodzeniem zagospodarowaliśmy tą niszę rynkową, zarówno w Polsce, jak i Europie Centralnej. Mimo, że telefony dla seniorów stanowią jeden z filarów rozwoju naszej działalności, posiadamy w swojej ofercie również produkty skierowane do znacznie szerszego grona użytkowników. Są nimi m.in. telefony klasyczne, smartfony czy bardzo lubiane i cenione przez użytkowników telefony wzmocnione Maxcom STRONG - zarówno te z klasyczną klawiaturą, jak i smartfony. To modele kierowane do osób prowadzących aktywny tryb życia, w tym uprawiających sporty ekstremalne, a także osób pracujących w uciążliwych warunkach. Maxcom oferuje także urządzenia, które mają zachęcić do aktywności fizycznej, m.in. zegarki sportowe czy smart bandy. Pomagają one w monitorowaniu postępów w trakcie treningów oraz w drodze po lepszą kondycję, ale są także świetnymi urządzeniami, które monitorują nasz stan zdrowia. Należy także zwrócić uwagę na to, że oferowane przez nas produkty typu smart bandy oraz smartwatche, są to produktami, które świetnie rozszerzają funkcjonalność smartfonów.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie jest możliwe bez wykwalifikowanej kadry. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy MaxCom?

Na samym początku istnienia Spółki, byliśmy jak firma rodzinna. Kadrę stanowiło kilkoro osób, część z nich notabene jest z nami do dziś. Obecnie w Maxcom mamy zatrudnionych na stałe ponad 60 osób. Zdajemy sobie sprawę, iż sukces Spółki nie byłby możliwy bez dobrej kadry pracowniczej. To dzięki wspólnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy nas wszystkich mogliśmy osiągnąć tak wiele. Nasza spółka jest miejscem pracy wolnym od wszelkich uprzedzeń. Nie wchodzimy w prywatne życie, preferencje czy przekonania religijne naszych pracowników. Dla nas liczy się jakim kto jest specjalistom i jak wykonuje powierzone obowiązki służbowe. Zarząd dba o relacje pomiędzy pracownikami, dlatego raz w roku jedziemy na wyjazd integracyjny, gdzie nowi pracownicy mogą poznać lepiej swoich „starszych” stażem kolegów i koleżanki. Tak jak wspomniałem, niektóre osoby są z nami od początku, to chyba najlepsze świadectwo na to, że w Maxcom pracuje się dobrze. Tworzymy po prostu dobry TEAM!

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi kontrahentami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Posiadamy oczywiście kilku najważniejszych, strategicznych dostawców. Współpraca z nimi umożliwia niezakłócony wzrost skali prowadzonej działalności w kraju i rozwój na rynkach zagranicznych, jak również nie uzależnia nas od jednego czy dwóch zaopatrzeniowców. Takie działania pozwalają nam również uniknąć ryzyka nieterminowych dostaw, uzależnionych od czynników zewnętrznych, niezależnych od Maxcom oraz dostawcy, a także wpływają na politykę negocjacyjną. Jesteśmy dumni z naszej współpracy z czterema głównymi operatorami telefonii komórkowej działającymi w Polsce oraz z licznymi operatorami zagranicznymi. Dzięki wysokiej jakości oferowanych telefonów komórkowych i bardzo dobrej korelacji jakości do ceny w kanałach sprzedaży operatorów telekomunikacyjnych w kategoriach telefonów seniorskich, klasycznych i wzmocnionych posiadamy bardzo silną pozycję.

Przedsiębiorstwo stawia na nieustanny rozwój sieci dystrybucji i oferowanych produktów. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem MaxCom były realizowane na przestrzeni ostatnich lat?

Na przełomie ostatnich trzech lat zaszło wiele zmian dotyczących Spółki. Począwszy od 2017 – kiedy to Maxcom zadebiutował na GPW w Warszawie, aż po dzień dzisiejszy. Środki pozyskane z emisji akcji Maxcom SA pozwoliły nam na dalszy rozwój, również poprzez liczne akwizycje oraz pozyskiwanie nowych rynków zbytu. 14 maja 2018 r. Spółka nabyła udziały w COMTEL Sp. z o.o. oraz przystąpiła w charakterze komandytariusza do COMTEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą w Brzesku. Grupa COMTEL działa w branży RTV i AGD, skutecznie budując swoją pozycję na rynku od 1997 r. Od roku 2012 Grupa COMTEL jest jedynym dystrybutorem na Polskę hiszpańskiej marki LAUSON, a także marek TREVI, G3Ferrari i Girmi. Od 2011 roku Grupa COMTEL wprowadza na rynek produkty własnej marki - N’oveen. w dniu 22 maja 2018 r. Spółka Maxcom SA objęła 100% wszystkich udziałów Maxcom International Co., Limited z siedzibą w Hongkongu. Spółka Maxcom International Co., Limited została założona jako spółka celowa dystrybuująca produkty Maxcom przede wszystkim na rynki pozaeuropejskie. Objęcie udziałów w Maxcom International Co., Limited to jeden z elementów realizowanej przez Spółkę strategii intensywnego rozwoju swojej pozycji na rynkach zagranicznych. Kolejną istotną inwestycją było zawiązanie 16 września 2019 r. spółki WISKO Sp. z o.o. Przedmiotem działalności WISKO jest produkcja i sprzedaż akcesoriów do telefonów komórkowych. Podążając za popularnym trendem eko, 23 maja ubiegłego roku, podpisaliśmy umowę inwestycyjną ze spółką UAB „Rubbee” z siedzibą w Kownie, zajmującą się produkcją elektrycznych silników do rowerów. Jesteśmy przekonani, że ten produkt z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającemu rowerzyście. Sam osobiście jestem fanem rowerów elektrycznych, dlatego silniki Rubbee od razu zaskarbiły sobie moją przychylność.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Maxcom prowadzi działalność w sektorze charakteryzującym się dynamicznym rozwojem technologii. Staramy się jak najlepiej obserwować panujące trendy w branży, dlatego tez nieustannie ulepszamy i rozwijamy nasze produkty, a jednocześnie poszerzamy oferowany asortyment. Podejmujemy również liczne działania mające na celu zapobieganiu najistotniejszym zagrożeniom takim jak: ryzyko związane ze zmianami kursów walut, ryzyko związane z dostawcami, ryzyko związane ze wzrostem kosztów produkcji i transportu oraz wielu innym. Strategia rozwoju Spółki to cały czas nacisk na dynamiczny rozwój, umocnienie pozycji lidera w kraju. Jednym z ważniejszych celów na rok 2020 jest dalsza stymulacja sprzedaży na rynkach zagranicznych oraz intensyfikacja wszystkich linii produktowych. Działania Spółki będą zatem skierowane zarówno na umacnianie pozycji na rynkach, na których posiadamy już ugruntowaną pozycję, jak i na tych, gdzie w naszej ocenie istnieje potencjał do wzrostu i pozyskania nowych klientów. Działania Maxcom skoncentrowane będą także na utrzymaniu pozycji lidera zarówno w obszarze sprzedaży telefonów komórkowych, jak również akcesoriów. Rosnące trendy w zakresie elektromobilności i ochrony środowiska zainspirowały nas do budowy wartości obszaru innowacyjnych napędów do rowerów oraz elektrycznych hulajnóg. Dynamiczny rozwój obszaru new business i spełnianie rodzących się potrzeb rynkowo-społecznych to również jeden z kluczowych planów na rok 2020. Maxcom, za cel długoterminowy, stawiają sobie pozyskanie jak największej ilości kanałów sprzedaży. Dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć te działania dedykowanymi akcjami marketingowymi. Ciekawe oraz innowacyjne kampanie reklamowe, prowadzone także w mediach społecznościowych, mają na celu budowanie rozpoznawalności marki w różnych grupach społecznych.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Zdrowy styl życia jest dla as bardzo ważny, dlatego chętnie wspieramy różnego rodzaju inicjatywy sportowe. Zależy nam, aby zarówno Spółka, jak również produkty oferowane przez nas kojarzone były z prowadzeniem zdrowego i sportowego stylu życia, dlatego kładziemy tak duży nacisk na rozwój produktów z linii Maxcom Fit, tj. opasek i smartwachy monitorujących stan zdrowia. Angażujemy się również w sponsoring naszych rodzimych drużyn. Od kilku lat jesteśmy dumnym sponsorem Mistrza Polski w hokeju na lodzie - GKS Tychy oraz Klubu Piłkarskiego GKS Tychy. Zawsze jesteśmy otwarci na wspieranie ciekawych projektów sportowych.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane wyróżnienia. Jakimi nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Rzeczywiście przez te 19 lat naszej działalności Spółka zgromadziła liczne nagrody i wyróżnienia. Cieszymy się, że zarówno Spółka jak i nasze produkty doceniane są przez liczne, szanowne grona jury. W 2006 roku Spółka po raz pierwszy otrzymała wyróżnienie „Gazela Biznesu” przyznawane małym i średnim przedsiębiorstwom, od tego czasu pojawiliśmy się w rankingu Gazele Biznesu jedenaście razy! Rok 2014 przyniósł z kolei pierwsze w historii Spółki wyróżnienie „Diament Forbesa”, przyznawane najbardziej dynamicznie rozwijającym się firmom w Polsce. Od tego czasu, rok w rok, jesteśmy laureatem tej nagrody. Nasze produkty już wielokrotnie zostały nagrodzone Złoty Belem w rankingu Gali Mobility Trends czy Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Center Club. Wszelkie nagrody i wyróżnienia są dla nas kolejnym bodźcem do działania, motywacją. To wszystko utwierdza nas w przekonaniu, że nasza praca i starania idą we właściwym kierunku.

Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni biorąc pod uwagę prawie dwie dekady funkcjonowania firmy?

Mógłbym podać całą listę osiągnieć, z których jako Spółka oraz ja, jako Prezes, jesteśmy dumni, ale to mogłoby niektórych zanudzić. Każdy rok naszej działalności niósł ze sobą jakiś sukces, który w danym momencie był najważniejszy i wyjątkowy. Cieszymy się, iż w trakcie tych prawie dwóch dekad, przeżyliśmy niejeden kryzys gospodarczy i nie tylko go przetrwaliśmy, ale staliśmy się mocniejsi. Może zabrzmi to jak truizm, ale my naprawdę nigdy się nie poddajemy. Zawsze staramy się dopasować do zmieniającej się rzeczywistości i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów. To co osiągnęliśmy, to wynik naszej ciężkiej pracy, woli walki oraz umiejętności dostosowania się do bardzo dynamicznego rynku.

fb button

grab my essay banner

logo jooble