magazine top

Climatic Sp. z o.o. Sp.k. jest polską firmą działającą od ponad dwóch dekad na krajowym i międzynarodowym rynku budownictwa specjalistycznego. Przedsiębiorstwo dostarcza nowoczesne rozwiązania budownictwa modułowego, które odpowiadają na indywidualne potrzeby klientów. Produkcja budynków prefabrykowanych odbywa się w zakładzie produkcyjnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, natomiast pozostałe wyroby produkowane są w Regułach koło Warszawy.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu udzielił Pan Kamil Kowalczyk – Dyrektor Handlowy w firmie
Climatic Sp. z o.o. Sp.k.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Climatic i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Climatic od zawsze stawiał sobie za cel najbardziej ambitne zadania. Na początku naszej działalności skupiliśmy się na instalacjach wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej na potrzeby szpitali, w szczególności bloków operacyjnych. Nasi klienci, którzy poznali już jakość naszych systemów pytali nas czy jesteśmy w stanie w tak wysokich standardach wykonać „opakowanie” do naszych produktów i usług, czyli budynek. Tak narodziła się idea budynku, jako produktu, czyli budownictwa modułowego. Pierwszy modułowy oddział szpitalny został wykonany w 2010 roku.

Spółka Climatic specjalizuje się w generalnym wykonawstwie budownictwa modułowego oraz dostarcza nowoczesne rozwiązania. Czy może Pan przedstawić ofertę firmy?

Climatic działa prężnie przede wszystkim na polu obiektów użyteczności publicznej, gdzie realizujemy inwestycje związane z budową obiektów, takich jak budynki dydaktyczne – żłobki, przedszkola, szkoły, budynki przeznaczenia medycznego – w tym bloki operacyjne, przychodnie i konkretne oddziały szpitalne. W ostatnim okresie zakończyliśmy realizację wielu zamówień publicznych, takich jak żłobek i przedszkole w Kiełczowie, rozbudowa szkoły podstawowej nr 218 i szkoły przy ul. Radarowej w Warszawie, budowa dwóch żłobków w Łodzi, czy wielu innych realizacji budynków dydaktycznych. Z prac w sektorze medycznym możemy śmiało wymienić realizację dla Szpitala MSWiA w Opolu, rozbudowę wojewódzkiego specjalistycznego Szpitala im. Pirogowa w Łodzi, realizację pierwszego modułowego oddziału covidowego dla szpitala w Bolesławcu czy zakończoną 9 lutego budowę oddziału covidowego dla szpitala wojewódzkiego w Legnicy, który powstał w niecałe dwa miesiące. W sektorze prywatnym realizujemy inwestycje wszelkiego typu poprzez budynki zakwaterowania jak hotele, akademiki, domy senioralne, budynki biurowe kończąc na specjalistycznych jak posterunki lub koszary.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasza oferta jest bardzo szeroka i jest skierowana do niemalże wszystkich inwestorów, którym zależy na krótkim czasie realizacji i wysokiej jakości. Jesteśmy otwarci na niemal wszelkie propozycje, ponieważ działamy kompleksowo. Zajmujemy się inwestycją od koncepcji przez realizację, aż do oddania budynku do użytku. Mamy własny dział projektowy, ale współpracujemy również z zewnętrznymi biurami projektowymi, jeśli są zainteresowani realizacją swoich projektów w technologii modułowej. Jeśli mielibyśmy sprecyzować do kogo szczególnie kierujemy naszą ofertę należałoby powiedzieć, że do tych, którym zależy na najwyższym współczynniku ceny do jakości.

W przeciwieństwie do Europy Zachodniej w Polsce system budownictwa modułowego dopiero nabiera „wiatru w żagle”, głównie ze względu na brak rzetelnej wiedzy na temat zastosowania i jakości takich systemów.

Jesteśmy rynkiem rozwijającym się, od niedawna zaczynamy cierpieć na brak wykwalifikowanych pracowników i doceniamy rozwiązania systemowe. Takie firmy jak nasza udowadniają, że konieczna jest ciągła optymalizacja procesu budowlanego i przeniesienie budowy na produkcję.

Proszę powiedzieć, czym dokładnie jest technologia modułowa i gdzie może być stosowana? Jakie są zalety oraz wady takich budowli w porównaniu do tradycyjnego budownictwa?

Budownictwo modułowe to, z założenia, szereg przewag na budownictwem tradycyjnym. Żeby to zobrazować należy wytłumaczyć jak wyglądają kolejne kroki realizacji w technologii modułowej. Wraz z podpisaniem umowy rozpoczyna się projektowanie budynku, a następnie po zaakceptowaniu projektu przez Inwestora rozpoczyna się prefabrykacja. W zakładzie produkcyjnym, w Ostrowcu Świętokrzyskim, prace otwiera spawanie szkieletów kolejnych modułów ze stalowych profili, takie przestrzenne moduły mogą mieć te same wymiary lub różnić się od siebie, to nie jest clou rozwiązania modułowego. Następnie, wciąż na terenie zakładu, szkielet zostaje obudowany, a wnętrza i elewacja modułów wykończona do najwyższego możliwego stopnia. To zakłada wstawianie okien, drzwi z ościeżnicami, malowanie, a nawet układanie płytek. Następnie moduły są pakowane i przewożone transportem ponadgabarytowym na miejsce posadowienia, gdzie do czasu dostawy pierwszej partii modułów gotowe są już fundamenty w formie przewidzianej w dokumentacji projektowej. Przywiezione moduły montuje się w całość tworząc w ten sposób obiekt gotowy do użytku. Produkcja szkieletów stalowych i przeprowadzanie większości prac ogólnobudowlanych w zakładzie pozwala nam realizować inwestycje nawet dwukrotnie szybciej niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Na pracę zespołów budowlańców nie mają wpływu warunki atmosferyczne, a prace fundamentowe i budowlane przeprowadzane są symultanicznie zmniejszając tym samym koszty związane z eksploatacją terenu budowy. Ponieważ działamy w technologii modułowej już od wielu lat i poznaliśmy jej wszystkie aspekty, oraz dzięki rozkrojom technologicznym znacząco zmniejszyliśmy ilość odpadów budowlanych. . Produkcja budynków z prefabrykatów sprowadza się więc do obniżenia kosztów i skrócenia czasu implementacji budynku. Jedynym ograniczeniem, a przez to wadą budownictwa modułowego są możliwości transportu, to znaczy projektując i prefabrykując moduły dla konkretnej lokalizacji musimy wziąć pod uwagę możliwość dojazdu na miejsce posadowienia.

Climatic dostarcza gotowe projekty i innowacyjne autorskie rozwiązania. Czy może Pan opowiedzieć o działalności badawczo-rozwojowej firmy oraz zapleczu produkcyjnym przedsiębiorstwa?

W ramach działalności B+R zajmujemy się w tej chwili przede wszystkim doprowadzeniem do zmniejszeniem śladu węglowego produkowanych przez nas obiektów do absolutnego minimum. Nie przypadkiem zdecydowaliśmy się wiele lat temu na produkcję na bazie szkieletów stalowych. Takie rozwiązanie pozwala na wielokrotne użycie tego samego szkieletu bez zbędnego procesu recyklingu dopóki nie jest on konieczny. Pracujemy nad rozwiązaniami elektronicznymi pozwalającymi monitorować zużycie mediów w trakcie eksploatacji naszych obiektów i szukamy wciąż rozwiązań, które pozwoliłyby zintegrować naszą technologię z jak największą ilością proekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, użycie wody szarej czy kontrolowanie temperatury poprzez żaluzje okienne. Naszym głównym zapleczem jest hala produkcyjna w Ostrowcu Świętokrzyskim o powierzchni prawie 10 000 m2. Na tej przestrzeni aktualnie mamy moduły z pięciu różnych inwestycji, co świetnie obrazuje nasze możliwości.

Firma Climatic jako pierwsza rozpoczęła szybką budowę modułową szpitala dla pacjentów zarażonych wirusem SARS COV-2. Czy może Pan opowiedzieć o tym i innych innowacyjnych projektach pomagających w walce z pandemią?

Faktycznie, zrealizowaliśmy już kilka obiektów z myślą o walce z pandemią Covid-19. Początkowo skupiliśmy się na dostarczeniu na rynek modułowych oddziałów dla pacjentów zakażonych koronawirusem, takich jak ten, który stanął przy szpitalu w Bolesławcu. Szybko jednak zorientowaliśmy się, że to nie jedyna potrzeba rynku dotkniętego pandemią. W związku z czym wdrożyliśmy do realizacji kolejne projekty, w tym m. in. MOBILAB – laboratorium do przeprowadzania badań na obecność patogenu, MOBIZOL – oddział izolacyjny, MOBOIT – modułowy oddział intensywnej terapii, a w kolejnym okresie zrealizowaliśmy projekt COVID Firewall – modułowego obiektu pozwalającego na przeprowadzenie testu pacjentom przed planowanymi przyjęciami, który miał zwiększyć bezpieczeństwo personelu szpitalnego i zmniejszyć ryzyko zakażenia wśród pacjentów już przebywających w szpitalu. Niemniej, myślę, że naszym największym osiągnięciem w ramach naszego wkładu w walkę z pandemią COVID-19 jest realizacja izby przyjęć dla pacjentów zakażonych koronawirusem w Legnicy. Między podpisaniem umowy na realizację tej inwestycji minęły niecałe 2 miesiące, cały nasz zespół prężnie działał, żeby w piątek 12 lutego móc przeprowadzić już oficjalne otwarcie oddziału.

Climatic jest liderem polskiego rynku budownictwa modułowego. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Kompleksowość usługi, klient, który decyduje się na współpracę z nami ma określony czas na zaspokojenie swojej potrzeby i my to rozumiemy. Dokładamy wszelkich starań by sprostać tym wymaganiom. Realizujemy inwestycje od koncepcji po realizację dokładając wszelkich starań, aby zapewnić inwestorowi poczucie komfortu i stały kontakt z naszymi pracownikami bezpośrednio związanymi z daną realizacją.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Climatic?

Firma to przede wszystkim ludzie, a w naszym przypadku są to ludzie, którzy wiedzą, że uczestniczą w czymś więcej niż tylko budowa, każdy z projektów jest dla nas wyjątkowy, lubimy wyzwania – to one pozwalają nam się rozwijać. Mamy ogromny zespół specjalistów z wielu dziedzin, aby zapewnić profesjonalną obsługę klienta od zapytania ofertowego po przekazania budynku do użytku.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Oprócz typowych benefitów, jakie oferują firmy, dbamy o to, by nasza kadra zdrowo się odżywiała i codziennie dostarczamy do siedziby firmy zdrowe dania przygotowane ze składników od lokalnych dostawców.

Jakość wytwarzanych i oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Jest ich wielu, więc trudno byłoby wskazywać tych szczególnych, tak by przypadkiem kogoś nie pominąć. Jako w 100% polska firma kładziemy nacisk na to by nasze podzespoły pochodziły również do polskich producentów.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Trudno to ocenić. Branża w Polsce dopiero się rozwija, więc przede wszystkim kładziemy nacisk na ekspansję zagraniczną. Jeżeli będziemy podążali tropem państw zachodnich i jako społeczeństwo zaufamy budownictwu modułowemu – jak one, to będziemy prężnie się rozwijać.

Climatic to firma z ponad 20-letnim doświadczeniem, która zdołała już wiele osiągnąć na polskim i międzynarodowym rynku budownictwa modułowego. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Pierwszym ważnym krokiem, z którego możemy być dumni to przede wszystkim powzięcie decyzji o budowie zakładu produkcyjnego, bez niego nie mielibyśmy o czym rozmawiać. Jesteśmy również dumni z prężnego rozwoju firmy w sektorze użyteczności publicznych, to pozwala nam wierzyć, że budownictwo modułowe wywalczyło sobie już miejsce na polskim rynku budowlanym. A szczegółowo? Jesteśmy dumni z naszych największych realizacji, takich jak budowa największego modułowego kompleksu żłobkowo-przedszkolnego, największego modułowego bloku operacyjnego czy wcześniej już wspomniana budowa pełnoprawnego szpitala w Legnicy w niecałe dwa miesiące.

fb button

grab my essay banner

logo jooble