Rynek e-fakturowania odnotowuje pozytywny wzrost, który szybko przybiera na sile. Nic dziwnego – w końcu e-fakturowanie, czyli elektroniczny obieg faktur przynosi korzyści w całym procesie finansowym. Biorąc pod uwagę globalne przejście na bardziej zdigitalizowane rozwiązania finansowe i efektywność e-rachunków, będąc przedsiębiorcą bądź świadcząc usługi księgowe warto się tym bliżej zainteresować.
Kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój rynku e-fakturowania jest efektywność i łatwa dostępność, ale to nie wszystko. W tym artykule spojrzymy bliżej na zakres najważniejszych korzyści, jakich firmy mogą się spodziewać po przejściu na elektroniczny obieg dokumentów z tradycyjnego fakturowania w formacie PDF lub wydruku.
Elektroniczny obieg faktur – cyfrowa transformacja w sektorze finansów
Zanim opiszemy korzyści płynące z e-fakturowania, warto podkreślić, czym w ogóle jest taki elektroniczny obieg dokumentów i jak szybko może stać się podstawowym elementem rozliczeń w firmach i przedsiębiorstwach z niemal każdej branży.
Czym jest elektroniczny obieg faktur?
- dystrybucja faktur między dostawcami i nabywcami w bezpiecznym i w pełni zintegrowanym formacie cyfrowym,
- cyfrowa alternatywa dla tradycyjnych systemów elektronicznej wymiany danych.
Na szczęście po kilku generacjach dzisiejsze e-fakturowanie wyeliminowało wiele złożonych standardów technicznych rozwiązań.
Jakie korzyści niesie elektroniczny obieg dokumentów?
Prosty interfejs użytkownika, bezproblemowe procesy dystrybucji i bardziej uniwersalne formaty, takie jak ogólnoeuropejskie zamówienia publiczne on-line - doprowadziły do coraz większego rozpowszechnienia e-fakturowania na świecie. Jednak to tylko zarysowanie zalet tego elektronicznego systemu rozliczeniowego. Mówiąc najprościej, elektroniczny obieg faktur to cyfrowa transformacja w finansach - ułatwia zbieranie, wysyłanie i archiwizowanie danych finansowych i rozliczeń.
Niektóre z najnowszych programów do e-fakturowania dają również firmom i firmom możliwość monitorowania danych w czasie rzeczywistym, gdy są one otrzymywane, przetwarzane i aktualizowane. Wydajność automatyzacji pozwala również użytkownikom uzyskać bardziej dogłębny wgląd w trendy danych finansowych. Dzięki generowaniu raportów o wartości dodanej użytkownicy mogą podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje finansowe w celu usprawnienia swoich operacji. O pełnych możliwościach tego rozwiązania można się najlepiej przekonać wdrażając go do pracy swojej firmy.