magazine top

Czy typ dachu nieodpowiedni dla montażu paneli słonecznych może bezpowrotnie przekreślić marzenie o posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej? Okazuje się, że wcale nie! Naziemne konstrukcje PV cieszą się coraz większym zainteresowaniem – stosuje się je zarówno w instalacjach przydomowych, jak i komercyjnych. Gdzie stosuje się gruntowe instalacje PV? Czym są wiaty fotowoltaiczne? Zapraszamy do dalszej lektury!

Gruntowa konstrukcja fotowoltaiczna – naziemny stelaż PV

Fotowoltaiczne konstrukcje wolnostojące, stelaże fotowoltaiczne, naziemne konstrukcje fotowoltaiczne, lub też gruntowe stelaże PV – nazwy te używane są naprzemiennie i oznaczają stelaż umożliwiający montaż paneli fotowoltaicznych przy gruncie. Wśród gruntowych konstrukcji PV rozróżniamy dwa podstawowe typy:

  • konstrukcje fotowoltaiczne naziemne,
  • wiaty PV.

Gruntowy stelaż PV jest podstawą naziemnej instalacji fotowoltaicznej – to właśnie od jakości jego wykonania w dużej mierze uzależniona jest efektywność całej instalacji. Słabo wykonany stelaż może nie być w stanie utrzymać optymalnego kąta nachylenia paneli słonecznych. Nawet w wypadku instalacji naziemnych konstrukcja PV musi być dobrze spasowana i stabilnie trzymać się podłoża, tak aby mogła oprzeć się silnym podmuchom wiatru, które szarpią modułem PV niczym żaglem.

Zastosowanie gruntowych konstrukcji fotowoltaicznych

Naziemne konstrukcje PV umożliwiają montaż paneli fotowoltaicznych przy ziemi – zazwyczaj na wysokości kilkudziesięciu centymetrów w najwyższym punkcie takiej instalacji (panel PV musi być przechylony pod odpowiednim kątem dla zachowania wysokiej wydajności instalacji PV). Naziemne konstrukcje są najczęściej stosowane w komercyjnych elektrowniach słonecznych. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do poszczególnych modułów i możliwość szybkiego zlokalizowania awarii i jej naprawy.

Wiaty fotowoltaiczne z naziemnymi konstrukcjami PV łączy jedynie to, że również i je mocuje się do ziemi. W tym jednak wypadku, do dyspozycji inwestora pozostaje przestrzeń znajdująca się pod modułami i jest to niewątpliwą zaletą tego rodzaju konstrukcji. Wiaty PV znajdziemy na gospodarstwach rolnych, parkingach płatnych lub stacjach benzynowych, gdzie pełnią one rolę stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych – samochodów lub maszyn rolniczych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wiaty PV takie jak K6000 CARPORT 1×4200 (dostępna w hurtowni PV STARBUD) nadają się do wykorzystania jako przystanki autobusowe – energia generowana przez taką mini instalację fotowoltaiczną, może służyć do zasilania źródeł światła i ekranu z godzinami odjazdu autobusów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie naziemnej instalacji fotowoltaicznej?

Od jakości wykonania konstrukcji PV w dużej mierze jest uzależniona bezawaryjność i efektywność instalacji fotowoltaicznej. Stelaż PV powinien pochodzić od sprawdzonego dostawcy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że jest on pokryty powłoką antykorozyjną i utrzyma panele fotowoltaiczne pod odpowiednim kątem nachylenia. Po montażu wykonanym zgodnie z instrukcją konstrukcja PV powinna stabilnie trzymać się podłoża (montaż większości konstrukcji gruntowych nie wymaga wylewania fundamentów betonowych).

fb button

grab my essay banner

logo jooble