magazine top

ZIO-MAX Sp. z o.o. to wiodąca polska firma działająca na rynku usług budowlanych od ponad 20 lat. Firma specjalizuje się w kompleksowej obsłudze instalacyjnej, oferując innowacyjne rozwiązania technologiczne dla najbardziej prestiżowych projektów budowlanych. Dzięki profesjonalnej kadrze, wieloletniemu doświadczeniu i zaawansowanym technologiom, ZIO-MAX zapewnia najwyższą jakość i niezawodność swoich usług. Przedsiębiorstwo wyróżnia się na rynku dzięki umiejętności przekształcania skomplikowanych wyzwań w funkcjonalne i nowoczesne systemy instalacyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestorów.

Zapraszamy do lektury wywiadu z Panem Marcinem Ziopają, właścicielem i prezesem firmy ZIO-MAX Sp. z o.o., która od ponad dwóch dekad prężnie działa na rynku instalacyjnym w Polsce. W rozmowie poruszone zostały takie tematy jak początki firmy, jej najważniejsze osiągnięcia, współpraca z renomowanymi kontrahentami, inwestycje, a także działalność społeczna i plany na przyszłość. Pan Marcin Ziopaja dzieli się również refleksjami na temat kluczowych czynników sukcesu oraz wyzwań stojących przed branżą budowlaną.

Czy mógłby Pan na wstępie opowiedzieć o początkach przedsiębiorstwa ZIO-MAX?

Firma powstała w 2003 roku od przysłowiowego zera. Na początku zatrudnialiśmy, włącznie ze mną, trzech pracowników, a ja osobiście angażowałem się w realizację prac instalacyjnych. W pierwszym roku działalności przedsiębiorstwo wykonywało głównie instalacje centralnego ogrzewania i wodnokanalizacyjne w domach jednorodzinnych. Kolejnym etapem było nawiązanie współpracy z firmą Mitex, w zakresie świadczenia usług, przy czym materiał dostarczał zleceniodawca. Kluczowym momentem dla firmy było nawiązanie współpracy z firmą Skanska. Na początek otrzymaliśmy małe zlecenie wykonania odwodnienia tarasów na stadionie piłkarskim Korony Kielce. Ponieważ zrealizowaliśmy to w wyznaczonych ramach czasowych i odpowiednio starannie, otworzyło to nam drzwi do dalszej współpracy. Następstwem tego był nasz pierwszy poważny kontrakt na wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w budowanym przez Skanska hipermarkecie MAKRO na Bielanach w Warszawie.

Do kogo w szczególności skierowana jest oferta firmy ZIO-MAX i co wyróżnia Państwa na tle konkurencji?

Nasza oferta skierowana jest głównie do inwestorów prywatnych oraz dużych firm zajmujących się generalnym wykonawstwem. Na tle konkurencji wyróżnia nas elastyczność współpracy i błyskawiczna decyzyjność. Zarząd jest zaangażowany w procesy budowlane realizowanych projektów oraz w razie potrzeby szybko reaguje i niezwłocznie podejmuje decyzje. Dzięki odpowiedniej strukturze oraz nowoczesnym technologiom IT do zarządzania firmą, udało nam się mocno zoptymalizować koszty stałe, co pozwala nam być bardzo konkurencyjnym cenowo wykonawcą, szczególnie na dużych projektach. Dodatkowo, pracujemy nad wdrożeniem automatyzacji pracy w celu wyeliminowania działań powtarzalnych, co pozwala nam skupić się na najbardziej złożonych i twórczych zadaniach oraz usprawnić naszą pracę.

W jakich obszarach budownictwa specjalizuje się firma?

Wykonujemy wszystkie wewnętrzne instalacje mechaniczne, takie jak: instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje centralnego ogrzewania oraz wody lodowej, instalacje wentylacji i klimatyzacji, instalacje sprężonego powietrza, instalacje gazowe, instalacje tryskaczowe, kotłownie, maszynownie, węzły cieplne. Instalacje te realizujemy w budynkach przemysłowych, centrach logistycznych, centrach handlowych, budynkach mieszkalnych oraz szeroko pojętych budynkach użyteczności publicznej (biurowce, szpitale, hotele, szkoły itp.).

Współpracujecie wyłącznie z renomowanymi kontrahentami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Tak, chcielibyśmy podziękować inwestorom HB REAVIS, GHELAMCO oraz generalnym wykonawcom PORR Polska, HOCHTIEF Polska i STRABAG za to, że nam zaufali i zlecili bardzo duże, prestiżowe kontrakty. Realizacja tych projektów wprowadziła nas na główny parkiet firm z naszej branży w Polsce.

ZIO-MAX jest partnerem dla wielu podmiotów, do których dostarcza innowacyjne rozwiązania. Czy może Pan powiedzieć kilka słów na temat najbardziej wymagających i prestiżowych projektów?

Aktualnie kończymy ostatnie aranżacje na VARSO TOWER, najwyższym biurowcu w Unii Europejskiej. Budowa była bardzo wymagająca pod względem technologicznym oraz logistycznym, gdyż jej lokalizacja to samo centrum Warszawy, a realizowana była praktycznie bez placu budowy. Wymagało to perfekcyjnej organizacji oraz wzorowej współpracy zarówno z inwestorem, jak i innymi wykonawcami. Kolejnym ciekawym projektem jest Małopolskie Centrum Nauki COGITEON, gdzie zaprojektowano i zrealizowano innowacyjne rozwiązanie zasilania instalacji grzewczo-chłodzących, wspomagane przez magazyn energii w postaci zbiornika lodu. Zbiornik ten jest naprzemiennie zamrażany i rozmrażany, magazynując lub oddając energię, która jest częścią odpadową grzania lub chłodzenia.

ZIO-MAX cieszy się renomą na rynku i ma ambicję stać się liderem rynku instalacyjnego w Polsce. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co stanowi strategiczny potencjał Państwa firmy i klucz do jej sukcesu?

Kluczowe znaczenie ma dla nas sprostanie potrzebom i oczekiwaniom klienta oraz kształtowanie trwałego zaufania, co stanowi fundament długoterminowej współpracy przy przyszłych projektach. Żeby to się udało, trzeba mieć dobrze wyszkoloną, profesjonalną i odpowiedzialną kadrę – a my taką mamy. Bardzo ważna jest atmosfera w firmie, która sprzyja współpracy, a nie rywalizacji między sobą. Tworzymy jedną drużynę na dobre i na złe. Zatrudnieni u nas ludzie nie chcą odchodzić z firmy, pragną się rozwijać wraz z przedsiębiorstwem. Spółka ZIO-MAX stała się renomowaną firmą wśród pracowników z branży.

Czy może Pan opowiedzieć więcej o kadrze specjalistów zatrudnionych w firmie ZIO-MAX?

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w każdym dziale i na każdym szczeblu mamy kadrę najwyższej jakości – w pełni profesjonalną i bardzo odpowiedzialną. W większości są to ludzie, którzy swoje pierwsze kroki zawodowe stawiali właśnie u nas. Tu się uczyli, rozwijali, awansowali, a teraz są kluczowymi menadżerami tej firmy i uczą kolejnych, młodszych pracowników. Teraz, kiedy ZIO-MAX ma wypracowaną markę na rynku oraz jest postrzegany jako dobry pracodawca, nie mamy problemu z rekrutacją wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Kiedyś, gdy byliśmy małą, nieznaną firmą, zatrudnienie kierownika z uprawnieniami graniczyło z cudem. Jedynym wyjściem było zatrudnianie młodych, praktycznie niedoświadczonych, ale ambitnych pracowników, którzy szybko się szkolili, a teraz stanowią fundament przedsiębiorstwa.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat?

Uważam, że kluczową inwestycją był rozwój systemu IT do zarządzania firmą. Pozwoliło nam to bardzo wnikliwie kontrolować budżety, robić trafne prognozy wyników na poszczególnych kontraktach, monitorować i aktualizować harmonogramy dostaw oraz robót. Dzięki temu mamy bardzo transparentny przepływ finansów, płynnie zorganizowany obieg dokumentów, automatyczną kontrolę zgodności zamówień z fakturami itp. To bardzo usprawnia pracę i optymalizuje procesy, choć wdrożenie tych programów wymaga niesamowitej determinacji, cierpliwości oraz zaangażowania. Kolejną inwestycją jest stacjonarna produkcja i prefabrykacja modułów instalacji. Pozwala nam to na szybkie prefabrykowanie części instalacji w hali produkcyjnej pod Kielcami w gotowe moduły, które są dowożone bezpośrednio na budowę i tam montowane w bardzo krótkim czasie. Daje to możliwość przyspieszenia czasu montażu instalacji oraz znacznego zoptymalizowania kosztów wytworzenia takiej instalacji.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane nagrody. Jakimi najważniejszymi wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Było ich wiele i trudno byłoby wymienić wszystkie, natomiast dla mnie największą wartość miało wyróżnienie podczas Diamentów FORBESA. Po pierwsze, byłem tym całkowicie zaskoczony, a ponadto uważam, że była to niezależna ocena naszej firmy przez bardzo prestiżowe czasopismo.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, z doświadczenia wiemy, że wspieranie takich inicjatyw daje masę wzajemnej radości i jest wyrazem wdzięczności oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Jesteśmy tytularnym sponsorem czwartoligowego klubu piłkarskiego GKS ZIO-MAX Nowiny, a także wspieramy dzieci z innych klubów i dyscyplin sportowych. Corocznie bierzemy udział w programie „Szlachetna Paczka”, wspieramy ochotnicze straże pożarne, cyklicznie współfinansujemy występy teatralne dla dzieci z kieleckiej onkologii oraz finansujemy nagrody dla studentów, np. za najlepszą pracę dyplomową.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Aktualnie branża budowlana przechodzi znaczne spowolnienie i dużych inwestycji jest bardzo mało, co powoduje, że ceny oferowane na przetargach są na granicy rentowności. Biorąc pod uwagę, że za nami dwa bardzo ciężkie lata spowodowane hiperinflacją, to wiele firm może nie wytrzymać presji i straci płynność, co ostatecznie doprowadzi do ich upadłości. Z kolei w bliskiej perspektywie czeka nas napływ gigantycznych funduszy z Unii Europejskiej, co powinno wpłynąć na wzrost liczby nowych inwestycji. Prawdopodobnie doprowadzi to do znacznego wzrostu cen materiałów i robocizny, co sprawi, że obecnie pozyskane kontrakty długoterminowe mogą okazać się nierentowne. Dlatego teraz bardzo ostrożnie podchodzimy do kontraktowania.

Czy na koniec mógłby Pan wyjawić, z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy jest Pan najbardziej dumny?

Najbardziej jestem dumny z tego, że w ciągu ponad 20 lat, od zera udało się zbudować jedną z największych firm instalacyjnych w Polsce. Zbudowaliśmy zespół fantastycznych ludzi, którzy nigdy nie idą, kiedy mogą biec. Dziś robią to, co inni będą robili jutro. Korzystają z życia w pełni. Sięgają po więcej! Życie w pracy jest dla nich pasjonujące.

fb button

grab my essay banner

logo jooble