magazine top

Polska Woda Sp. z o.o., założona w 2001 roku, jest integralną częścią włoskiej grupy Aqua Minerale San Benedetto. Firma jest zlokalizowana w malowniczej miejscowości Aleksandria, niedaleko Ozorkowa, gdzie korzysta z czystych, głębinowych źródeł wody. Butelkując rocznie setki milionów litrów wody, firma zdobyła uznanie na rynku dzięki swojej marce wody PRIMAVERA, ale również pod różnymi markami sieci wielkopowierzchniowych. Z przedsiębiorstwem związanych jest około 120 pracowników, którzy dzięki nowoczesnym technologiom oraz rozbudowanej infrastrukturze, codziennie wysyłają dziesiątki tirów wypełnionych butelkami smacznej i ożywczej wody.

Zapraszamy do rozmowy z Jerzym Gierszem, Pełnomocnikiem ds. Sprzedaży i Marketingu Polska Woda, który dzieli się swoimi spostrzeżeniami m.in. na temat procesu butelkowania, innowacji i wyzwań stojących przed firmą.

Historia firmy Polska Woda rozpoczęła się ponad dwadzieścia lat temu. Czy mógłby Pan podzielić się z czytelnikami, skąd wziął się pomysł na założenie firmy zajmującej się butelkowaniem wody? Czy były jakieś szczególne inspiracje lub motywacje, które doprowadziły do powstania przedsiębiorstwa? Jak wyglądały początki działalności i jak firma ewoluowała na przestrzeni lat?

Podczas „szalonych” lat dziewięćdziesiątych ub. wieku, gdy gospodarka Polski dynamicznie nadrabiała straty powstałe przez kilka dekad socjalizmu, wiele koncernów zagranicznych, jak i rodzimych przedsiębiorców, rozpoczynało nowe przedsięwzięcia w Polsce, ze względu na duży i chłonny rynek polski, który rozpalał wyobraźnię biznesową inwestorów. Na przełomie wieków dwaj światowi potentaci w kategorii wód butelkowanych, czyli Danone Waters i Acqua Minerale San Benedetto postanowiły w ramach joint venture zainwestować w produkcję i sprzedaż wody źródlanej, wybierając jako lokalizację centrum Polski ze względów logistycznych. Oczywiście podstawą wyboru były potwierdzone na mapach geologicznych głębokie i zasobne źródła doskonałej wody z okresu dolnej kredy o relatywnie niskiej mineralizacji. Zakład produkcyjny powstał od zera, zatem była to inwestycja typu greenfield. Po kilku latach, gdy Danone Waters przejęło polską firmę Żywiec Zdrój w celu jej dynamicznego rozwoju, doszło do rozwiązania umowy joint venture, a Polska Woda pozostała w 100% własnością swego włoskiego inwestora. Kategoria wód butelkowanych przez całe lata, aż do czasu Covid-19, rozwijała się bardzo dynamicznie, więc przy efektywnie prowadzonej produkcji i umiejętnej grze rynkowej oraz marketingowej, miejsca na wzrost wystarczało dla wielu graczy.

Czy mógłby Pan opowiedzieć, skąd czerpiecie wodę i gdzie znajdują się jej źródła?

Źródło Primavery znajduje się w malowniczej Aleksandrii koło Ozorkowa, na skraju lasu Sokolnickiego. Stanisław Staszic pisał o tym regionie, że „znajduje się z całą swoją rozległą okolicą pod obszernym i wyniosłym wzgórzem, z którego niezliczone tryskają źródła”, a miejscowa ludność zawsze doceniała, skrywane od wieków, naturalne skarby okolicy. Woda źródlana Primavera, która jest podstawową marką naszej firmy i jej wizytówką, wydobywana jest z głębokości 473 m i pochodzi z jednego z najgłębszych, a przez to najlepiej izolowanych, dziewiczych i najczystszych źródeł w Polsce. Zanim trafi do butelki, podczas swojej długiej wędrówki w głąb ziemi, woda przedostaje się przez różne jej warstwy, docierając aż do poziomu wodonośnego dolnej kredy. Przechodzi tym samym proces naturalnej filtracji i jednocześnie zabezpieczona jest przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jako woda źródlana zawiera korzystny dla zdrowia poziom magnezu oraz wapnia. Primavera, posiadając pozytywną opinię wydaną przez Instytut „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”, jest idealnym składnikiem posiłków dla niemowląt. Dzięki bardzo niskiej zawartości sodu spożywać ją mogą także osoby starsze, cierpiące na nadciśnienie lub choroby nerek. Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby woda, która dociera na stoły naszych Klientów była równie nieskazitelna, jak woda czerpana bezpośrednio z naszego źródła.

Jaki rodzaj wody aktualnie butelkujecie, pod jakimi markami jest ona dostępna i jakie są jej kluczowe cechy?

Wizytówką Polskiej Wody jest marka Primavera, którą produkujemy w plastikowych butelkach PET w formatach 0,5; 1,0; 1,5 i 5 litrów. Trzy pierwsze formaty dostępne są jako woda niegazowana, gazowana /o zawartości CO2 ok.5g/litr/ oraz lekko gazowana /ok.3,8g/litr/. Format 5 litrów, w którym Primavera jest liderem polskiego rynku markowej wody, dostępny jest w wersji niegazowanej. W ramach akcji sezonowych wprowadzamy również na rynek inne pojemności opakowań. Jesteśmy również producentem i dostawcą marek prywatnych dla kilku naszych partnerów biznesowych.

Czy Państwa produkty są dostępne na rynkach międzynarodowych?

Polska Woda koncentruje się rynku krajowym, który jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Tym bardziej cieszy stałe powiększanie naszych udziałów wynikające z właściwej polityki cenowej i asortymentowej. Primavera jest dostępna w zdecydowanej większości sieci handlowych, a także, dzięki naszym dystrybutorom, w rynku tradycyjnym, gdzie stale zwiększamy poziom dystrybucji numerycznej.

Jak wygląda proces butelkowania wody w Polska Woda od początku do końca? Jakie są kluczowe etapy tego procesu, które gwarantują najwyższą jakość waszych produktów?

Proces zaczyna się od produkcji butelki, która może być wykonana z preformy lub bezpośrednio z granulatu PET – ten drugi proces jest stosowany przez niewielu producentów, ponieważ eliminuje on półprodukt, jakim jest preforma. Poprzez produkcję butelek na miejscu, bezpośrednio z granulatu PET, mamy pełną kontrolę nad ich powstawaniem. Studnia i instalacje wodne są doskonale zabezpieczone, co gwarantuje stałą jakość wody od ujęcia aż do nalania jej do butelki. Najwyższą jakość naszych produktów gwarantuje nowoczesny proces produkcji oraz system kontroli jakości, który sprawdza produkt pod względem mikrobiologicznym i chemicznym na wielu etapach jego produkcji, od ujęcia aż do produktu gotowego. Przywiązujemy również dużą wagę do jakości pozostałych materiałów opakowaniowych. Bezpieczeństwo mikrobiologiczne potwierdzamy badaniami laboratoryjnymi produktu pobieranego co godzinę z linii produkcyjnej. Regularnie wykonujemy również badania fizykochemiczne każdej partii produkcyjnej wody. Kontrola jakości produktów przeprowadzana jest bezpośrednio na linii produkcyjnej, jak również w naszym laboratorium. Najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa obowiązujące w naszej firmie potwierdza certyfikat IFS Food, którego ważność jest corocznie przedłużana poprzez audyty recertyfikacyjne.

Jakie innowacje wprowadziliście w procesie produkcji? Czy mógłby Pan podać przykłady konkretnych rozwiązań, które przyczyniły się do poprawy efektywności, jakości produktów lub redukcji wpływu na środowisko?

Jesteśmy dumni z ciągłego obniżania wagi naszych butelek – obecnie jesteśmy firmą, która może się pochwalić najlżejszymi butelkami w większości produkowanych pojemności. Równolegle zmniejszyliśmy średnicę korków większości naszych butelek do 26 mm, co pozwoliło na obniżenie ich wagi, a w konsekwencji, zmniejszenie ilości wykorzystywanego tworzywa. Waga niektórych naszych zamknięć wynosi około 1 grama. Przygotowujemy się również do wdrożenia korka zintegrowanego, który pozostaje przymocowany do butelki po jej otwarciu.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o aktualnych i planowanych inwestycjach?

Planujemy w najbliższym czasie zmniejszenie średnicy korków naszych butelek do 26 mm również na format 0,5l. Następnie, chcemy zwiększyć możliwości produkcyjne butelek pustych, co pozwoli nam na większą elastyczność i zmniejszenie kosztów produkcji.

Wiemy, że najwyższa jakość butelkowanych wód jest dla Państwa priorytetem i wykorzystujecie do ich produkcji komponenty tylko od renomowanych dostawców. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie jako kluczowi partnerzy?

Każdego z naszych dostawców dobieramy bardzo starannie, aby mogli sprostać wymaganiom naszego parku maszynowego oraz jakościowym. Dążymy do utrzymania wysokiej jakości naszego produktu zarówno na poziomie opakowania jednostkowego przeznaczonego dla konsumenta, jak i na poziomie opakowań logistycznych przeznaczonych dla naszych partnerów handlowych. Każdego z naszych dostawców postrzegamy jako kluczowego.

Corporate Social Responsibility jest ważnym aspektem prowadzenia biznesu. W jaki sposób angażują się Państwo w życie lokalnej społeczności? Jakie inicjatywy społeczne i charytatywne wspieracie?

Angażujemy się bardzo aktywnie w życie lokalnej społeczności. Wspieramy lokalny sport, bierzemy udział w festynach i lokalnych uroczystościach organizowanych przez różne instytucje, zarówno oświatowe, jak i administracje lokalnych gmin. Corocznie bierzemy udział także w imprezach masowych, jak choćby łódzki bieg maratoński, który przyciąga tysiące biegaczy. Jesteśmy sponsorem aktualnego mistrza Polski w rugby - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki. Od lat współpracujemy z byłym graczem NBA, Marcinem Gortatem i jego fundacją MG13. Organizujemy sportowe obozy dla młodzieży, które wspieramy zarówno finansowo, jak i przez stałe dostawy wody.

Jakie obecne wyzwania stoją przed firmą Polska Woda?

Naszym głównym wyzwaniem, które jest wspólne dla całego rynku towarów szybko rotujących (FMCG), jest inflacja. Musimy zmierzyć się z koniecznością podnoszenia cen, co wynika ze wzrostu kosztów surowców, mediów oraz pracy. Mimo to, w Polska Woda dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać ceny na stosunkowo niskim poziomie i podtrzymać naszą pozycję jako atrakcyjnego producenta dla naszych klientów i konsumentów. Innym wyzwaniem, które bezpośrednio dotyczy producentów wody i innych napojów, jest konieczność dostosowania się do dyrektywy europejskiej, która wchodzi w życie w lipcu przyszłego roku. Dyrektywa ta mówi o obowiązku trwałego połączenia korka z butelką. Wdrożenie takiego rozwiązania wymaga pewnych modyfikacji na liniach produkcyjnych dla wszystkich producentów. Wierzymy jednak, że przyczyni się ono do zwiększenia poziomu zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych, a tym samym do lepszej ochrony naszego środowiska naturalnego. Polska Woda, będąc częścią grupy Acqua Minerale San Benedetto, jest już w pełni przygotowana do wprowadzenia wymaganych zmian.

fb button

grab my essay banner

logo jooble