magazine top

Leks Sp. z o. o. to dynamicznie rozwijająca się firma, działająca od ponad 30 lat w branży piekarniczo–cukierniczej. Przedsiębiorstwo w swoim asortymencie posiada ponad 300 rodzajów wyrobów, w tym unikatową w skali Polski linie produktów Leks2ab wytwarzanych z pradawnej odmiany pszenicy (mąki 2ab). Produkty wytwarzane są w trzech nowoczesnych i stale modernizowanych zakładach produkcyjnych znajdujących się w Sulęcinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Tarnowie Byckim. Leks to również sieć stoisk firmowych „Chlebek” i kawiarnie „St Klemens”.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu udzielił Pan Krzysztof Kononowicz – Prezes Zarządu Leks Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa Leks i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Firma Leks powstała w 1989 r. W pierwszym okresie działalności uruchomiona została niewielka piekarnia w Sulęcinie, a sprzedaż wyrobów opierała się na własnym punkcie handlowym w Sulęcinie oraz lokalnych odbiorcach posiadających punkty detaliczne na terenie województwa gorzowskiego. Z początkiem roku 2000 nastąpił swego rodzaju przełom w działalności firmy. Udało się wprowadzić wyroby do sprzedaży w sieci Tesco, sieci Biedronka oraz sieci Netto. Ta decyzja wygenerowała potrzebę przeniesienia produkcji do większego zakładu produkcyjnego. Kolejne lata to silna ekspansja sprzedażowa, a co za tym idzie obejmowanie coraz większej ilości sklepów sieciowych, otwieranie własnych punktów sprzedażowych i zwiększanie portfolio produktów. Lata kolejne to otwieranie nowych zakładów produkcyjnych celem obsługi stale poszerzającego się rynku zbytu. I tak w 2009 r. uruchomiony został Zakład Produkcyjny w Tarnowie Byckim k/Nowej Soli, a w roku 2011 Zakład Produkcyjny w Gorzowie Wlkp. Sprzedaż wyrobów świeżych na ten okres objęła w zasadzie większość pasa Polski zachodniej. Ciągła chęć rozwoju Spółki i determinacja Zarządu w tym zakresie zaowocowała kilka lat temu uruchomieniem produkcji wyrobów głęboko mrożonych oraz ciast, które swoim zakresem we współpracy z siecią Biedronka objęły rynek całej Polski. Obecnie Leks Sp. z o. o. to trzy zakłady produkcyjne, 18 sklepów własnych, kawiarnia, ok. 500 pracowników, ogólnokrajowy zasięg rynku, marki własne „St. Klemens”, „Chlebek”, „Leks2ab”.

Czy mógłby Pan przedstawić ofertę firmy?

Obecnie jesteśmy jednym z większych producentów pieczywa i wyrobów cukierniczych w Polsce. Od samego początku szczególnie dbamy o jakość naszych produktów, wytwarzając je zgodnie z tradycyjnymi recepturami i z użyciem naturalnych składników. Tradycję łączymy z nowoczesnymi rozwiązaniami, inwestując w automatyzację produkcji. Naszym klientom oferujemy kilkaset indeksów, w tym pierwszą w Polsce linię produktów z pradawnej odmiany pszenicy, dostępną pod marką 2ab i Leks2ab, gdzie wracamy do korzeni wypieku tradycyjnego pieczywa. Dzięki współpracy z siecią sklepów Biedronka nasze produkty z linii 2ab dostępne są na terenie całej Polski. W naszej szerokiej ofercie piekarniczo-cukierniczej każdy znajdzie coś dla siebie: chleby, bułki, rogale, bagietki, wyroby półcukiernicze takie jak drożdżówki pączki, eklery, ptysie oraz ciasta i torty. Użycie różnego rodzaju mąk, czy wzbogacanie pieczywa o witaminy i minerały zawarte w dodatkach takich jak: pestki, orzechy czy owoce sprawia, że pieczywo LEKS jest naprawdę wyjątkowe. W nasze produkty wkładamy pasję i doświadczenie, dbając o każdy etap produkcji. Mamy świadomość tego, że tylko dobór najlepszych składników gwarantuje sukces pysznego wypieku - naturalnego, pachnącego, domowego. Rocznie w naszych zakładach produkcyjnych wypiekanych jest 58 mln bułek, cukiernicy produkują 1,4 mln kg ciasta, a dostawcy przejeżdżają 4,5 mln km, zaopatrując blisko 3 tysiące sklepów sieciowych, klientów indywidualnych oraz sieć sklepów własnych.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasza oferta skierowana jest tak naprawdę do każdego. Konsumenci pieczywa nie są ograniczeni czynnikami demograficznymi, miejscem zamieszkania ani statusem materialnym. Co nas wyróżnia? Na pewno nowoczesne podeście, zautomatyzowany proces produkcji, a przy tym dbałość o stosowanie tradycyjnych receptur oraz pozyskiwanie najwyższej jakości surowców. Staramy się, aby nasze produkty były nie tylko smaczne, ale również pełnowartościowe. Naszym zdaniem przyszłością jest zindywidualizowane podejście do klienta oraz żywienie funkcjonalne i w tym kierunku staramy się zmierzać.

Wiele osób ma problem z wyborem właściwego pieczywa. Czym tak naprawdę powinniśmy się kierować kupując pieczywo? Jaki rodzaj pieczywa jest najzdrowszy? Czy mrożone pieczywo po wypieku jest mniej zdrowe?

Wybierając pieczywo powinniśmy starannie czytać etykiety i szukać takich produktów, które mają jak najmniejszą ilość składników. Podstawowymi surowcami do produkcji pieczywa jest mąka oraz zakwas - naturalnie ukwaszona mąka żytnia, drożdże, sól i woda. W składzie pieczywa mogą znaleźć się również różne ziarna: nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, sezam oraz naturalne słody: żytnie, jęczmienne czy tez pszenne. Ważne żeby produkty nie zawierały w swoim składzie karmelu, którego używanie do produkcji piekarniczej jest zabronione, a który powoduje zabarwienie miękiszu. Równie istotne jest żeby spożywane produkty nie zawierały w swoim składzie dodatków „E” dla przykładu emulgatory, konserwanty które wydłużają świeżość pieczywa lub poprawiają jego wygląd. To na co należy zwrócić uwagę jest rodzaj maki użyty do produkcji danego pieczywa. Najkorzystniejsze są mąki powstałe z ziarna o najmniejszym stopniu przemielania, jak na przykład mąka żytnia razowa typ 2000 czy też mąka pszenna graham 1850. Pieczywo z pełnego przemiału ma najwięcej błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Nie ma jednej recepty dla wszystkich konsumentów jaki dokładnie rodzaj pieczywa należy spożywać, który jest najzdrowszy. Należy zastanowić się czego potrzebujemy i co nasz organizm najlepiej toleruje. Odpowiadając na pytanie odnośnie mrożenia pieczywa to jest ono naturalną fizyczną metodą utrwalania żywności, która poprawia higienę produktów ponieważ w zamrożonych produktach nie jest możliwy rozwój drobnoustrojów. Nieprawdą jest również to, że do takiego pieczywa dodaje się konserwanty jest wręcz przeciwnie. Do momentu zamrożenia produktów piekarniczych proces produkcji jest zazwyczaj taki sam ja w przypadku pieczywa świeżego.

Czy może Pan opowiedzieć szczegółowo o linii produktów Leks2ab? Czy te produkty mogą stanowić integralną część diety FODMAP, która u wielu osób wpływa na polepszenie pracy przewodu pokarmowego?

Leks Sp. z o. o. wspólnie z Goodmills Innovation GmbH opracował szeroką gamę produktów piekarniczo-cukierniczych opartych na mące 2ab wyprodukowanej z pradawnej pszenicy. Wypieki 2ab ze względu na zawartość karotenoidów wyróżniają się żółtą barwą i naturalnym, charakterystycznym smakiem. Nasze produkty zostały wielokrotnie nagradzane, a badania potwierdzają ich prozdrowotny wpływ, bogaty skład oraz pożądane właściwości. Produkty z pradawnej odmiany pszenicy nie zawierają żadnych substancji dodatkowych (konserwantów i polepszaczy), produkowane są zgodnie z ideą „clean label”. Wyroby z mąki 2ab są źródłem selenu i cynku, co dodatkowo wpływa korzystnie m.in. na włosy i paznokcie oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Pieczywo 2ab jest produkowane z mąki z ziaren pszenicy 2ab uprawianej w wybranych regionach Europy w sposób tradycyjny, odseparowanej od innych upraw. Mąka z pszenicy 2ab jest poddawana podwójnej fermentacji: w młynie oraz drugi raz w piekarni w celu uzyskania niskich zawartości FODMAP oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu. Do wyrobów 2ab nie dodaje się dodatku surowców z innych odmian zbóż, glutenu oraz innych składników o dużej zawartości FODMAP. Możemy śmiało powiedzieć, że produkty Leks2ab są dobrze tolerowane przez osoby o wrażliwych układach trawiennych. Pożądane przez Konsumentów właściwości pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie zostały także potwierdzone pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że produkty Leks2ab nie powinny być spożywane przez osoby chore na celiakię, których dieta powinna być całkowicie pozbawiona białek glutenowych.

W jakim obszarze rynku piekarniczo–cukierniczego widzicie Państwo potencjał na dalszy rozwój? Czy planujecie wprowadzić nowe produkty?

Nasze przedsiębiorstwo stawia na ciągły rozwój i poszerzanie oferty o kolejne oryginalne wyroby. W celu zapewniania najwyższej jakości oraz konkurencyjności stale podejmujemy działania mające na celu zwiększenie różnorodności produktów. Stawiamy m.in. na współpracę z technologami i naukowcami. Z naszymi partnerami prowadzimy stałe rozmowy związane z wdrażaniem innowacyjnych składników i najnowszych technologii w piekarnictwie i cukiernictwie. Nie spoczywamy na laurach, chcemy dalej się rozwijać, dlatego myślimy o rozwoju naszego asortymentu w kierunku produktów o obniżonej zawartości glutenu, wypieków dla diabetyków i osób chcących zredukować masę ciała, przeznaczonych również dla sportowców. Chcemy postawić na produkty stymulujące mikroflorę jelitową, z podwyższoną zawartością błonnika. Kierunki naszego rozwoju są odpowiedzią na rosnącą świadomość społeczeństwa na temat wagi spersonalizowanego odżywiania. W planach oczywiście mamy również rozwój standardowych asortymentów, takich jak rogale i pączki, ale może w nieco innym niż dotychczas wydaniu. Nie chcemy tu jednak zdradzać wszystkich szczegółów, aby efekt finalny pozostał dla Czytelnika, Konsumenta miłą niespodzianką.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Jak w każdej dziedzinie życia, czy to prywatnego, czy zawodowego o sukcesie decyduje kilka czynników. Z naszej strony na czoło wysuwają się takie elementy jak:

  • zasoby ludzkie – firma przez całą swoją działalność ma charakter rodzinny. I to nie tylko przez pryzmat powiązań stricte rodzinnych, ale przez pryzmat charakteru relacji międzyludzkich wewnątrz organizacji.
  • stała chęć rozwoju Spółki i szukanie nowych kierunków – Zarząd Spółki zawsze stawiał sobie za główny cel rozwój: asortymentowy, technologiczny i organizacyjny.

Tak jak Pan wspomniał – osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Leks?

Aby móc konkurować i funkcjonować na rynku, musimy jako organizacja inwestować i opierać się na najcenniejszym z zasobów jaki posiadamy – ludziach. Naszą organizację tworzą zarówno specjaliści, których kwalifikacje i kompetencje stricte ukierunkowane są na obszar produkcyjno-technologiczny, tj. specjaliści ds. produkcji, technologii, doskonalenia operacyjnego, jak i również zespoły zapewniające funkcjonowanie firmy jako organizacja biznesowa, zaczynając od menadżerów z obszaru handlu i marketingu, specjalistów od analiz strategicznych, rozwoju produktów, kończąc na stanowiskach z obszaru controllingu finansowego. Partnerem łączącym funkcjonowanie organizacji jako całość, czyli połączenie sfery produkcyjno-biznesowej ze sferą personalną jest nasz dział HR. Dzięki jego działaniom jesteśmy w stanie pozyskać i utrzymać w naszej organizacji kluczowych i wykwalifikowanych pracowników, którzy tworzą naszą firmę od ponad trzech dekad.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

W celu utrzymania wykwalifikowanych pracowników, ale także aby zachęcić najlepszych na rynku specjalistów do złożenia aplikacji, a tym samym uzyskać przewagę nad konkurencją, jednym z najważniejszych zadań naszej organizacji są działania zmierzające do zbudowania pozytywnego wizerunku naszej firmy. W ramach wewnętrznego employer brandingu skupiamy się na budowaniu pozytywnej, rodzinnej atmosfery w miejscu pracy. Poprzez wprowadzenie systemu premiowego, który odpowiada rzeczywistym efektom pracy każdego pracownika, podjęliśmy działania mające spowodować, że pracownik na swoim stanowisku ma czuć się doceniany i usatysfakcjonowany. Oprócz tego opracowany został katalog dodatków płacowych dedykowany konkretnemu stanowisku w naszej organizacji. Mając na uwadze, że dla wielu pracowników znaczenie ma nie tylko wysoka pensja czy premie, ale również dostęp do narzędzi, dzięki którym będą mogli dalej się rozwijać, jednym z działań jest udział firmy w cyklu wyselekcjonowanych szkoleń pracowniczych. Nasi pracownicy mogą liczyć na spotkania oraz w ramach benefitów pozapłacowych dostęp do prywatnej służby zdrowia. W kreowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy na zewnątrz, chcąc być wysoko ocenianym wśród obecnych oraz potencjalnych pracowników, wspieramy się nowymi technologiami - stąd nasza aktywna obecność w mediach społecznościowych oraz na portalach branżowych.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Branża piekarniczo - cukiernicza funkcjonuje w trudnym otoczeniu rynkowym, które wymaga nieustannych zmian i doskonalenia, jednocześnie stając przed coraz wyższymi wymaganiami klientów i zmieniającymi się ich nawykami żywieniowymi. Dużym wyzwaniem jest stała presja cenowa, którą stawia rynek FMCG z jednej strony, a rosnącymi nieustannie kosztami z drugiej. Jak każda branża stawiamy na doskonalenie się pod kątem technologicznym, nieustanie optymalizując procesy, które pozwolą zwiększyć efektywność jakościową i kosztową. Z drugiej strony rosną wymagania klientów co do jakości oferowanego asortymentu, jego użyteczności i składu.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

W 2010 roku z mojej inicjatywy powstała Fundacja Świętego Klemensa, która działa przy firmie Leks. Główne cele Fundacji to pomoc osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych i materialnych oraz wsparcie osób, które zmagają się z poważnymi, trudno uleczalnymi schorzeniami. Fundacja niesie również pomoc dzieciom szczególnie uzdolnionym, często znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Celem Fundacji jest również pomoc placówkom wychowawczym, oświatowym i opiekuńczym oraz instytucjom o ważnym znaczeniu społecznym. Do Fundacji zwracają się ludzie z różnymi problemami, staramy się pomóc wszystkim, dlatego obszar działalności naszej organizacji jest niezwykle szeroki. Ostatnimi czasy wsparliśmy m.in. kilkuletniego Kacperka chorującego na białaczkę, Pana Marka, który potrzebuje rehabilitacji, by móc znów samodzielnie chodzić, czy kobietę w średnim wieku zmagającą się z nowotworem. W czasie pandemii nie zapominamy również o szpitalach oraz pracujących w nim medykach. Pod koniec zeszłego roku zorganizowaliśmy akcję #PodarujOddech. Całkowity dochód ze zbiórek został przekazany na zakup środków ochrony indywidualnej dla Szpitali w Sulęcinie oraz w Słubicach. Warto zauważyć, że pomoc Fundacji nie zawęża się tylko do Polski, co roku wspieramy finansowo również dzieci z Grodzieńszczyzny oraz UNICEF. Nasza Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego, a co za tym idzie niezwykle ważny dla jej funkcjonowania jest 1% podatku przekazywany co roku przez podatników. Fundacja to jedna z ważniejszych, ale nie jedyna forma działalności pozabranżowej. Chętnie angażujemy się w różnego rodzaju wydarzenia organizowane przez lokalną społeczność. Wspieramy również sport jesteśmy sponsorem AZS JWP Gorzów Wielkopolski – żeńskiego klubu koszykarskiego, STS Olimpia Sulęcin – męskiego klubu siatkówki czy PAP BOSKO – dziecięcej akademii piłkarskiej.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Firma Leks Sp. z o.o. w swoim ponad 30-letnim stażu na rynku w branży piekarniczo - cukierniczej może poszczycić się licznym nagrodami i wyróżnieniami, z których największym jest satysfakcja i zaufanie Klientów. Potwierdzeniem stabilnej pozycji na rynku jest coroczne zdobywanie prestiżowych odznaczeń takich jak Diamenty Forbesa czy nagroda Lubuskiego Lidera Biznesu. Nasze wypieki z pradawnej odmiany pszenicy Leks2ab zostały docenione m. in. przez kapitułę konkursu Nasze Dobre Lubuskie 2018. Sukces powtórzyliśmy w 2019 roku w konkursie Doceń Polskie – chleb z pradawnej odmiany pszenicy 2ab z gryką tatarką oraz bułka z pradawnej odmiany pszenicy 2ab uzyskały certyfikaty oraz tytuł TOP Produkt, oba wypieki uzyskały maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Jako Firma posiadamy wdrożony i certyfikowany system ISO 22000, który gwarantuje naszym Klientom produkty bezpieczne i najwyższej jakości.

Leks to firma z długimi tradycjami, która osiągnęła już wiele na krajowym rynku piekarniczo-cukierniczym. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Jak można zauważyć na przekroju całego wywiadu takim namacalnym i wymiernym osiągnięciem, z którego jesteśmy szczególnie dumni jest wprowadzenie na rynek wyrobów z mąki 2ab. Jest to element, który pozwolił nam wyprzedzić konkurencję i zaznaczyć nas na rynku jako firmę innowacyjną i rozpoznawalną. Istotne jest też to, że pomimo faktu, że na przekroju kilkunastu ostatnich lat spożycie pieczywa w Polsce na osobę spadło dwukrotnie, jako firma stale się rozwijamy i rok do roku zwiększamy nasze przychody, co w naszej branży jest niezwykle trudne. Również nasza kadra pracownicza zasługuje na wielkie słowa uznania - jesteśmy z nich jako Zarząd Spółki niezwykle dumni. Ich zaangażowanie, wkład w rozwój Spółki, wieloletnia praca na rzecz organizacji to kapitał, za który chciałbym serdecznie podziękować każdemu z osobna. Bez nich nie było by tego wszystkiego co szczególnie uwidocznione zostało podczas niezwykle ciężkiego dla wszystkich okresu pandemii.

fb button

grab my essay banner

logo jooble