magazine top

Transport żywności to operacja, która wymaga właściwego przygotowania oraz spełnienia ściśle określonych warunków. W przypadku tak „wrażliwego” ładunku niezbędne jest zachowanie dużej ostrożności. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśnimy dzisiaj, jak powinien przebiegać profesjonalny transport żywności.

Jakimi pojazdami transportowana jest żywność?

Wśród pojazdów, jakie są używane do transportu żywności, możemy wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje. Chodzi o samochody chłodnicze i grzewcze. Pojazdy chłodnicze dzielimy na izotermiczne, chłodnicze i lodownie. Samochody izotermiczne nie mają własnego systemu chłodzenia. Są za to wyposażone w specjalną izolację, która zapewnia utrzymanie stałej temperatury przez cały czas transportu. Samochody chłodnicze mają nie tylko izolację, ale także niezależny system chłodzenia. Najczęściej ma on postać agregatu sprężarkowego. System chłodzenia pozwala obniżyć temperaturę nawet do -20 stopni. Lodownie to tak naprawdę samochody chłodnicze, które zostały wyposażone w inny od omówionego przed chwilą system chłodzenia. W lodowniach najczęściej stosowane są skroplone gazy lód itp.

Jakie wymogi obowiązują firmę transportującą żywność?

Do transportu żywności można wykorzystywać tylko te pojazdy, które otrzymały rekomendację Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Do transportu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego niezbędna jest rejestracja pojazdu w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Oprócz tego kierowca takiego pojazdu musi mieć aktualną książeczkę sanepid.

Przed rozpoczęciem transportu wszystkie przewożone produkty muszą być zarejestrowane przez powiatowego lekarza weterynarii. Po zakończeniu transportu niezbędne jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni ładunkowej pojazdu. Bardzo ważne jest także utrzymanie sprawności samego pojazdu, jak i systemów, które wspomagają transport żywności. Samochody wyposażone w chłodnię muszą mieć system, które rejestruje aktualną temperaturę. Dzięki temu możliwe jest zachowanie optymalnych warunków przez cały czas transportu.

Na kim spoczywa odpowiedzialność za transport produktów spożywczych?

Odpowiedzialność za transport powierzonych produktów ponosi przewoźnik. Podczas wyboru przewoźnika kluczowym elementem jest ustalenie szczegółów i warunków transportu ładunku. Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. W dalszej kolejności należy ustalić procedury, które mają być przestrzegane w trakcie transportu. Bardzo ważne jest ustalenie nie tylko warunków przewozu, ale także szczegółów dotyczących samego załadunku i rozładunku.

Jak zapewnić bezpieczeństwo transportu?

Podejmując współpracę z firmą transportową, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy dany przewoźnik uzyskał wymagane zezwolenia. Ważnym kryterium wyboru może być posiadanie przez przewoźnika ubezpieczenia OCP. Takie ubezpieczenie pozwala ubiegać się o odszkodowanie w przypadku uszkodzenia ładunku. Jest to szczególnie istotna kwestia w kontekście transportu żywności. Zbyt długi transport produktów spożywczych ma bezpośredni wpływ na obniżenie ich wartości.

Wybierając firmę transportową do przewozu produktów spożywczych, warto mieć na uwadze powyższe kwestie. Korzystając z usług TSL Nordic, macie pewność, że zlecony transport odbędzie się szybko, sprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble