magazine top

T4B to spółka z polskim kapitałem, która jest liderem w budowie największych systemów bezpieczeństwa w kraju. Działalność firmy skupia się na projektowaniu oraz wdrażaniu nowatorskich koncepcji systemów informatycznych, automatyki, instalacji teletechnicznych i energetycznych.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Robert Szczepankowski, Prezes Zarządu T4B Sp. z o.o., IPP Sp. z o.o., T-Master Sp. z o.o., Założyciel T4B Group.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa T4B i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

W 2003 roku, przed akcesją Polski do Unii Europejskiej, pojawiła się konieczność modernizacji przejść granicznych na wschodniej ścianie Polski. W celu uszczelnienia i zautomatyzowania procesu odpraw celnych stworzyliśmy potężne rozwiązanie elektroniczno-informatyczne pod nazwą Traffic Control System (TCS) służące do sterowania i kontroli ruchu pojazdów. Wprowadziliśmy je na wybudowanym od nowa przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej w 2003 roku. TCS sprawdził się i w kolejnych latach system był wdrażany na następnych przejściach, będąc przez nas stale doskonalony. W 2005 roku TCS otrzymał nagrodę Szefa Służby Celnej jako najlepszy produkt stworzony z myślą o tej jednostce. Dzięki realizacji autorskiego rozwiązania zostaliśmy dostrzeżeni na rynku i bardzo szybko zostaliśmy wykonawcami wielu innych systemów: bezpieczeństwa, automatyki oraz instalacji elektrycznych. Spółka T4B zaczęła realizować wielomilionowe kontrakty, w zaledwie kilka lat od jej założenia.

Jakie podmioty tworzą T4B Group i czy wspólnie realizują dane projekty?

Od samego początku, chcąc zachować pełną niezależność w produkcji własnego oprogramowania i elektroniki powołana została spółka IPP. T4B natomiast pełniło rolę wykonawcy kompleksowych rozwiązań w zakresie instalacji teletechnicznych i elektrycznych, nie tylko na przejściach granicznych, ale również w biurowcach, obiektach wojskowych, bankach, czy zakładach przemysłowych. Realizowane przez nas systemy stanowiły coraz większą proporcję w stosunku do prac budowlanych, więc zdecydowaliśmy się na rozszerzenie zakresu działań T4B Group. W 2015 roku powstała spółka T4B Budownictwo. Dzięki niej możemy uczestniczyć w dużych kilkudziesięciomilionowych przetargach, w których zamawiający oczekuje realizacji prac budowlanych oraz potężnej technologii IT. W 2016 roku do Grupy T4B dołączyła także spółka T4B Ekotechnologie, oferująca nowoczesne ekotechnologie dla „Smart City”.

Spółka T4B specjalizuje się w tworzeniu i implementacji różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Czy może Pan opowiedzieć szerzej o ofercie firmy oraz zapleczu inżynieryjno-technicznym Grupy?

T4B jest polskim liderem w budowie największych systemów bezpieczeństwa w kraju. Zabezpieczamy dworce kolejowe, lotniska, obiekty wojskowe, banki. Dostarczamy technologie wiodących producentów światowych, m.in. takich firm, jak: Schneider Electric, Honeywell czy Siemens. Tworzymy skomplikowane zintegrowane systemy, często warte kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów złotych. Do ich obsługi nie potrzeba często dużej liczby osób, stosujemy rozwiązania automatyczne. Wiemy, że prawidłowe funkcjonowanie takich systemów jest kluczowe dla działalności naszych klientów, jak i naszej. Wspólnie ze spółką IPP realizujemy też największe w Polsce Systemy Monitorowania Jakości Energii Elektrycznej. Z naszych usług w tym zakresie korzystają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie czy Cementownia Górażdże. Jako partner strategiczny dostarczamy także pionierski - innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master. Technologia, której jestem pomysłodawcą, jako jedyna na rynku gospodarki odpadami zapewnia skuteczną segregację odpadów na osiedlach mieszkaniowych oraz pozwala rozliczać mieszkańców z obowiązku selekcji odpadów.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasze rozwiązania kierujemy do instytucji państwowych, samorządów i zakładów przemysłowych. Wyróżnia nas jakość wykonania. Jest ona dla mnie jak i dla wszystkich pracowników bardzo ważna. Wszystkie spośród blisko 500 projektów, na przestrzeni 18 lat zrealizowaliśmy terminowo oraz rzetelnie.

Domeną firmy T4B jest wykonywanie dużych i skomplikowanych projektów. Czy może Pan opowiedzieć kilka słów o najbardziej wymagających i prestiżowych realizacjach?

Obecnie T4B realizuje największy kontrakt w historii całej Grupy T4B pod nazwą Cyfrowa Granica, dla Krajowej Administracji Skarbowej. System zastąpi dotychczasowy Zintegrowany System Obsługi Granicy CAIFS II, który nasza spółka oddała do użytku równo 10 lat temu i służy bezbłędnie do chwili obecnej. Projekt Cyfrowa Granica ma zapewnić jeszcze sprawniejszą obsługę klienta na przejściach granicznych z wykorzystaniem mechanizmów automatycznej wymiany danych oraz automatycznej identyfikacji pojazdów i sterowania ruchem na przejściu granicznym. Realizacja tak dużego, ogólnopolskiego projektu (wdrożenie obejmuje równolegle wszystkie polskie przejścia graniczne), szczególnie w czasie pandemii nie jest prosta. Jeśli chodzi o termin realizacji to bez precedensu było wykonanie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa - w formule zaprojektuj i wybuduj, na 11 dworcach PKP w Warszawie w 6 miesięcy.

Spółka T4B współpracuje z wieloma znaczącymi podmiotami z obszarów publicznych i prywatnych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Działamy w obszarze usług i to nasz zespół jest kluczowym elementem zapewniającym najwyższą jakość prac. Zatrudniamy ponad 160 osób oraz ponad 700 w charakterze podwykonawców. Jakość pracy członków zespołu ma bezpośredni wpływ na jakość usług dostarczanych do klienta.

Tak jak Pan wspomniał osiągnięcie sukcesu firmy nie byłoby możliwe bez odpowiedniego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów Grupy T4B?

Nasz zespół tworzy kadra inżynierska, technicy, ale także osoby realizujące prace pomocnicze. To, co nas wyróżnia to współpraca zespołowa, zaufanie, innowacje z myślą o klientach oraz nieustanny rozwój. Wartości, które cenimy w Grupie T4B to jakość, profesjonalizm, zaangażowanie i skuteczność. Ścieżki kariery planowane są w oparciu o wiedzę, umiejętności i potencjał rozwoju. Wychowujemy własne kadry, wiele osób pracuje z nami przez lata, a niektórzy są w spółce od początku.

Jakość realizowanych projektów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Od lat kooperujemy z takimi partnerami jak: Schneider Electric, Honeywell, C&C Partners, Belma Accessories Systems, Miwi-Urmet. Cenimy sobie też współpracę z producentami: Alcatel, Hikvision, Came, CISCO, DELL.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem samego przedsiębiorstwa T4B miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Istotnym elementem w rozwoju naszej organizacji była budowa w 2010 roku oddziału T4B w Ciechanowie, która stanowi zabezpieczenie dla realizacji wielu prac, tj. programowanie, tworzenie elektroniki, kompletowanie rozdzielni elektrycznych, budowa systemów automatyki. To także miejsce gdzie znajduje się nasz dział księgowości, serwerownia, magazyny oraz pion ochrony informacji niejawnych.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Zależy nam na utrzymaniu pozycji lidera wśród wykonawców największych systemów bezpieczeństwa w kraju. Takich rozwiązań w Polsce będzie coraz więcej, zatem potencjał tej branży jest ogromny. Zależy nam także na dostawach rozwiązań pozwalających stymulować segregację odpadów. W obszarze gospodarki odpadami kluczowa jest dla nas współpraca ze spółką T-Master, producentem Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Chcielibyśmy także realizować coraz większe projekty budowlane dla wojska, czy dostarczać wyspecjalizowane rozwiązania w zakresie gospodarki wodnościekowej, tj. kompostownie osadów ściekowych czy gospodarki odpadami, tj. małe spalarnie odpadów, dla których rynek dopiero się kształtuje.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Jako Grupa T4B angażujemy się od lat w działania z zakresu odpowiedzialności społecznej. Zależy nam na tym, aby towarzyszyć organizacjom w realizowaniu misji. Chętnie inicjujemy, jak również włączamy się w akcje, które pomagają kształtować otwartą postawę, przyczyniają się do poprawy jakości życia i propagują wartości bliskie naszej kulturze firmowej. Zespół T4B tworzy wielu pasjonatów sportów wodnych. Przez ponad 10 lat organizowaliśmy regaty żeglarskie T4B Cup, na których gościliśmy partnerów biznesowych z różnorodnych branż. W żeglarskich zmaganiach wzięło udział łącznie ponad 500 osób, głównie przedstawicieli kadry zarządzającej największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw z branży budowlanej, energetycznej, deweloperskiej, inżynierii środowiska i inwestycyjnej. Wiemy jak ważną rolę dla rozwoju i budowania charakteru odgrywa sport w życiu młodych ludzi, dlatego chętnie wspieramy młodzież, stawiającą pierwsze kroki w różnych dyscyplinach sportowych np. pływaniu, czy zdobywaniu patentu żeglarskiego. Kiedy tylko możemy dopingujemy zawodników z T4B Bike Team, którzy startują w ogólnopolskich zawodach, reprezentując miasto Ciechanów oraz Grupę T4B. Część zawodników to pracownicy naszych spółek. Mamy również własną grupę zagorzałych biegaczy, czyli T4B Run Team. Współpracujemy także z Biurem Karier Politechniki Warszawskiej i chętnie uczestniczymy w inicjatywach związanych z rozwojem studentów.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Najlepszy dowód na potwierdzenie jakości spółki T4B to Certyfikat ISO 9001: 2015. System Zarządzania Jakością utrzymujemy od 2006 roku. W 2015 roku w trosce o bezpieczeństwo informacji wdrożyliśmy także certyfikat ISO 27001, według określonych i przyjętych wewnętrznie zasad, zatwierdzonych przez DEKRA. T4B pięciokrotnie uhonorowane zostało tytułem Biznesu, a trzykrotnie wyróżnione w „Diamentach Forbesa”. W 2020 roku konsorcjum firm: Merx i T4B, otrzymało także wyróżnienie od Executive Club - Diament Infrastruktury i Budownictwa, za modernizację dworca kolejowego w Czeremsze, którą uznano za Realizację Roku 2019 w kategorii Infrastruktura Kolejowa. W ostatnich latach do nagród dołączyła „Brama Przedsiębiorczości” od Starostwa Powiatowego w Ciechanowie i Mazowieckiej Izby Gospodarczej w Ciechanowie. Otrzymaliśmy też tytuł: „Platynowego Integratora Systemów Budynkowych” od Schneider Electric Polska oraz tytuł zwycięzcy w kategorii „Nowe Technologie”, przyznany przez kapitułę Powiatowego Dnia Przedsiębiorczości za innowacyjność i wkład w rozwój otoczenia wokół nas.

T4B od momentu jej powstania w 2003 roku zdołała już wiele dokonać na krajowym rynku. Z jakich dotychczasowych osiągnięć jest Pan najbardziej dumny?

Jest ich zbyt wiele, aby wszystkie wymienić. Jestem dumny z pozycji lidera rynku największych systemów bezpieczeństwa, a zarazem z nieprzeciętnego zespołu, który realizuje takie przedsięwzięcia.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne