magazine top

P.P.H.U. PROMEROL S.A. jest przedsiębiorstwem o wieloletnim doświadczeniu i tradycji. Firma specjalizuje się w budownictwie przemysłowym oraz komercyjnym (obiekty produkcyjne, biurowe i handlowo-usługowe). Siedziba spółki znajduje się w Kryspinowie (woj. małopolskie) gdzie znajduje się również zakład wykonawstwa konstrukcji stalowych.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Maciej Suski, Dyrektor Naczelny firmy P.P.H.U. PROMEROL S.A.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa PROMEROL i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Korzenie firmy sięgają 1952 roku. Przez 43 lata przedsiębiorstwo działało jako firma państwowa, a zakres jej działalności był bardzo szeroki i ewoluował wraz ze zmieniającymi się potrzebami rynku, poczynając od mechanizacji rolnictwa, poprzez remonty samochodów, działalność instalacyjno-budowalną w sąsiadujących gminach, produkcje pieców. Pod koniec lat 80-tych XX wieku, wskutek prywatyzacji w gospodarce firma zmieniła kierunek swoich działań skupiając się na wytwarzaniu konstrukcji stalowych, pracach wodno-kanalizacyjnych oraz budownictwie kubaturowym. W końcu w 1994 roku powstała spółka akcyjna o nazwie PROMEROL. Od tego czasu firma specjalizuje się tylko w dziedzinie budownictwa przemysłowego. Cały czas podejmowane są działania mające na celu zaspokojenie potrzeb klientów.

PROMEROL oferuje szeroką gamę produktów i usług budowlanych. Czy może Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

P.P.H.U. PROMEROL specjalizuje się w budowie hal przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej jako generalny wykonawca, a także podwykonawca m. in. w zakresie produkcji konstrukcji stalowych, montażu obudów hali płytami warstwowymi, wykonywaniu zewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych. Jako generalny wykonawca realizowane są wszystkie etapy inwestycji budowlanych, rozpoczynając od koncepcji, projektu budowlanego, wykonawczego, a później poprzez fazę realizacji, aż do oddania gotowego obiektu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej i pracowniczej wszystkie zlecone prace wykonane są z należytą starannością i profesjonalizmem. Własne środki transportu, zaplecze technologiczne i sprzęt budowlany umożliwiają pełna kontrolę nad wykonywanym zadaniem. PROMEROL współpracuje również z wieloma specjalistami w danych dziedzinach. Mowa tu o projektantach oraz przedstawicielach dostawców, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy zawsze znajdują najkorzystniejsze rozwiązania dla inwestora pod względem technicznym i ekonomicznym. Drugą formą działalności spółki jest prefabrykacja i montaż konstrukcji stalowych. Firma dysponuje własnym zakładem prefabrykacji konstrukcji stalowych o małych i dużych gabarytach wraz ze śrutownią, lakiernią oraz parkiem maszynowym. Zakład poza konstrukcjami budowlanymi realizuje także zlecenia np. elementów infrastruktury drogowej oraz kolejowej.

Co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji i do kogo szczególnie ją kierujecie?

Niewątpliwie atutem firmy jest kompleksowość wykonywanych usług. Firma jest otwarta na wszelkie nowości i rozwiązania techniczne. Bazując na wieloletnim doświadczeniu poprzez współprace ze stałymi, sprawdzonymi dostawcami oraz wykonawcami zapewnia dobrą jakość wykonywanych robót. Inwestycje w charakterze generalnego wykonawcy realizujemy w dużej mierze wykorzystując własne zasoby. W tej sferze klientami są głównie firmy z sektora średnich przedsiębiorstw, realizując obiekty o powierzchni do 10 000 m2. W zakresie konstrukcji stalowych firma dostarcza elementy o zróżnicowanych gabarytach zaczynając od niewielkich projektów dla klienta indywidualnego, idąc przez seryjne produkcje.

PROMEROL wytwarza specjalistyczne konstrukcje na indywidualne zamówienia dla wielu znaczących klientów. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów o najbardziej wymagających i prestiżowych realizacjach?

Każda realizacja budowlana ma swoją indywidualną charakterystykę. Każdy projekt jest inny i wymaga zróżnicowanych działań. W swojej karierze PROMEROL zbudował już dziesiątki obiektów, z których każdy z nich stawiał przed firmą szereg wymagań. Z roku na rok realizowane są coraz to ciekawsze projekty. Możemy się pochwalić realizacjami takimi jak: wykonanie konstrukcji stalowej pod elewacje szklaną w budynku o niezwykle nowoczesnej bryle architektonicznej - Archiwum Narodowego w Krakowie na ulicy Rakowickiej, salon Auto Group Luzar SKODA w Wieliczce, siedziba Centrum Elektroniki Stosowanej w Podłężu i wiele innych. Na początku 2021 roku oddaliśmy do użytku obiekt realizowany dla zagranicznego inwestora – firmy SCHACHERMAYER. Podczas realizacji projektu PROMEROL wykazał się niesamowitą precyzją i dbałością o każdy najdrobniejszy szczegół, co skutkuje niebywałą estetyką obiektu. Budynek składa się z części magazynowej oraz biurowej. Część magazynowa wykonana jest w typowej technologii konstrukcji stalowej obudowanej płytami warstwowymi. Spośród innych hal wyróżnia ją to, że dach wykonany został, jako dach zielony. Co więcej na dachu całej hali znajdują się panele fotowoltaiczne. Część biurowa wymagała ogromnego zaangażowania pod względem wykończeniowym. Pieczę nad walorami estetycznymi sprawowało grono architektów z Austrii oraz z Polski. Podołaliśmy również wysokim wymaganiom stawianym przez nadzór jakości sprawowany przez firmę Bilfinger Tebodin. Projekt realizowany był w trybie zaprojektuj-wybuduj. Cechą obiektów realizowanych przez SCHACHERMAYER w całej Europie jest ich podobieństwo. Każdy obiekt projektowany jest według utartych schematów z zastosowaniem konkretnych materiałów, które nie zawsze są dostępne na polskim rynku. Realizacja zakończona została sukcesem z zadowoleniem wszystkich zaangażowanych stron.

Firma PROMEROL od wielu lat obecna jest na rynku budowlanym i stale umacnia swoją pozycję. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest kluczem do jej sukcesu?

Przepisem na sukces firmy PROMEROL jest dbałość o profesjonalne wykonywanie usług z pomocą wykwalifikowanych pracowników i sprawdzonych materiałów. Wielu klientów korzysta z naszej oferty po raz kolejny.

Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Strategię biznesowa w dużej mierze opiera się na wytwórni konstrukcji stalowych. Posiadamy zaplecze budowlane, własne środki transportu oraz specjalistyczny sprzęt. Nie mniej jednak swoje działanie wspieramy zaufanymi specjalistami. Wypracowaliśmy dobre, stabilne relacje z naszymi partnerami, którzy wspierają nas podczas realizacji naszych zadań w ramach podwykonawstwa.

Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy PROMEROL?

PROMEROL łączy tradycję z nowoczesnością. Dużym atutem jest zatrudnianie pracowników z wieloletnim stażem, którzy swoją wiedzę przekazują młodszym kolegom. Poprzez liczne szkolenia kwalifikacje pracowników są cały czas podnoszone. Nad pracownikami piecze sprawuje młoda i dynamiczna kadra inżynierska oraz kierownicza. W sumie firma liczy ponad 80 osób.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. W jaki sposób zarządzają Państwo jakością?

Wytwórnia konstrukcji stalowych posiada dział zapewnienia jakości. Zajmuje się on sprawdzeniem konstrukcji pod względem wymogów jakościowych przewidzianych przez przepisy prawa jak i wymagania wynikające z indywidualnego projektu. Konstrukcje wytwarzane są w oparciu o Certyfikację zgodności zakładowej kontroli produkcji TÜV NORD, upoważniający do wykonywania elementów i zestawów konstrukcji nośnych w klasie EXC 3 według normy PN-EN 1090-2: 2018-09, jak również w oparciu o świadectwo kwalifikacyjne do I Grupy Zakładów Małych, wystawione przez Spawalniczą Komisję Kwalifikowania Zakładów Przemysłowych przy Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach. Realizując kontrakty jakość oferowanych przez nas usług zapewniana jest również stosując materiały o wysokiej jakości od sprawdzonych dostawców.

Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

PROMEROL współpracuje z wieloma dostawcami. Szczególnie ceni sobie współpracę z firmą KINGSPAN dostarczającą płyty warstwowe oraz kompletne rozwiązania systemowe dla budynków. KINGSPAN jest światowym dostawcą, który stawia na zrównoważony rozwój i proekologiczne rozwiązania. Ze względu na elastyczne rozwiązania i bardzo dobrą jakość zamknięć budynków korzysta m.in. z produktów Wiśniowskiego, Assa Abloy, Hörmann. Ważne jest również pochodzenie produktów, dlatego wiodącym dostawcą stali jest Accelor Mittal, a firma zaopatruje się głównie w składach budowlanych SIG, SUFFIGS, 3W.

Polska i świat walczy obecnie ze skutkami pandemii koronawirusa. Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Rzeczywiście na rynku obecna sytuacja jest bardzo niepewna. Dynamicznie zmieniające się ceny materiałów i usług, a niekiedy brak ich dostępności w magazynach stwarzają problemy na etapie procesu inwestycyjnego. Po za tym wiele działań ze strony Inwestorów jest zmienianych lub wstrzymywanych ze względu na choćby zmieniające się warunki finansowania lub utrudnione kontakty z urzędami. Kluczowe decyzje biznesowe muszą być cały czas oceniane i zrestrukturyzowane oraz dopasowywane do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. W tych warunkach firma stawia na jeszcze większa elastyczność oraz otwartość na zmiany i potrzeby.

PROMEROL to firma z bardzo długimi tradycjami, która przetrwała niejedno zawirowanie polityczno-gospodarczo. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Firma działa na rynku od prawie 70 lat, przez ten okres na scenie polityczno-gospodarczej dochodziło do wielu przełomowych zmian. Mimo wielu perturbacji spółka nadal działa stabilnie na rynku, umiejętnie reagując na zmieniające się warunki. Szanujemy nasze dotychczasowe osiągnięcia, tradycję i historię, czerpiemy z niej wiedzę i jednocześnie patrzymy w przyszłość z dużą uwagą, odpowiedzialnością oraz niesłabnącym entuzjazmem.

fb button

grab my essay banner

logo jooble