magazine top

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych przez banki. Ich dużą zaletą jest przede wszystkim to, że pieniądze otrzymane w jego ramach można przeznaczyć na dowolny cel. Jednak tak samo, jak w przypadku innych rodzajów pożyczek, także ta musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego.

 

Kredyt gotówkowy – czym jest?

Kredyt gotówkowy może być wypłacony w formie fizycznej – jako pieniądze przekazane do ręki – lub jako przelew bankowy. Charakterystyczną cechą tego rodzaju produktów finansowych jest to, że można je przeznaczyć na dowolny cel. Podczas składania wniosku nie trzeba więc określać, na co zostaną wydane pieniądze. Wiąże się to także ze zdecydowanie mniejszą liczbą formalności, które trzeba wypełnić.

Kredyt gotówkowy jest udzielany na kwotę od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalny czas obowiązywania umowy wynosi 10 lat. Jest to więc zdecydowanie krócej niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru oferty kredytu gotówkowego?

Wybór najkorzystniejszej oferty kredytu gotówkowego nie jest łatwy, gdyż na rynku można znaleźć ich bardzo dużo. Oznacza to konieczność przeanalizowania oraz porównania co najmniej kilku z nich. Tylko wtedy można ocenić, która z ofert jest warta uwagi. Możesz wygodnie znaleźć tani kredyt gotówkowy online na finanse.rankomat.pl. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej na stronie porównywarki. Po wpisaniu w nią niezbędnych danych algorytmy przeszukają propozycje różnych banków. Dzięki temu bez wychodzenia z domu znajdziesz ofertę, która będzie najbardziej atrakcyjna.

Porównując ze sobą propozycje poszczególnych banków, zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na koszty takiego kredytu. To od nich zależy, ile pieniędzy będziesz musiał oddać do banku. Na całkowitą wartość udzielonej pożyczki wpływają następujące czynniki:

  • wysokość odsetek,
  • prowizja za udzielenie kredytu,
  •  

Musisz mieć na uwadze to, że banki bardzo często doliczają także dodatkowe opłaty. Informację o nich znajdziesz w umowie kredytowej, z którą musisz się bardzo dokładnie zapoznać.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Do tego, aby uzyskać kredyt gotówkowy, musisz spełnić kilka wymagań. Taka pożyczka jest udzielana wyłącznie osobom pełnoletnim, które mają pełną zdolność do czynności prawnych. Niezbędna jest także odpowiednia zdolność kredytowa. Na jej podstawie bank określa, czy może udzielić finansowania konkretnej osobie.

Na zdolność kredytową wpływa kilka czynników, a najważniejsze z nich, to przede wszystkim:

  • wiek kredytobiorcy,
  • źródło i wysokość dochodów,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wydatki gospodarstwa domowego,
  • dotychczasowa historia kredytowa,
  • długość zatrudnienia.

Oznacza to, że bank sprawdzi, skąd pochodzą Twoje dochody oraz jaka jest ich wysokość. Największą szansę na otrzymanie takiego kredytu mają osoby ze stabilnym zatrudnieniem oraz dobrą historią w różnego rodzaju bazach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Do uzyskania kredytu gotówkowego niezbędne jest wypełnienie wniosku. Możesz to zrobić w oddziale banku lub przez Internet. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza. Wystarczy, że uzupełnisz i prześlesz wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Jeśli po ich rozpatrzeniu otrzymasz decyzję pozytywną, wystarczy, że podpiszesz umowę, a pieniądze wpłyną na wskazane przez Ciebie konto.

Dokumenty niezbędne przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy

Podstawowym dokumentem niezbędnym do wnioskowania o przyznanie tego rodzaju kredytu jest dowód osobisty. Konieczne jest także przedstawienie dokumentu potwierdzające dochód. Jest to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy ubiegasz się o pożyczkę w innym banku niż ten, w którym prowadzisz konto.

To, jakich dokumentów będzie wymagał bank, zależy głównie od źródła dochodów. W przypadku umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło będziesz potrzebował zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę. Warto także dowiedzieć się, czy instytucja finansowa akceptuje deklarację podatkową za ostatni rok. Osoby pobierające rentę lub emeryturę muszą przedstawić ostatni dowód otrzymania takiego świadczenia.

Musisz mieć na uwadze to, że każdy bank ma prawo samodzielnie określać, jakie formalności muszą spełnić klienci ubiegający się o kredyt gotówkowy. Warto więc zapytać o to konsultanta na infolinii lub doradcy w oddziale. Najczęściej rozpatrzenie złożonego wniosku oraz dokumentów zajmuje jeden dzień roboczy. Wszystko zależy jednak od wielu czynników, takich jak pora przesłania formalności czy ogólna liczba złożonych w tym samym czasie wniosków. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję o przyznaniu Ci kredytu gotówkowego, pieniądze mogą być przesłane na Twoje konto nawet tego samego dnia.

Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie na nieprzewidziane wydatki lub bieżące opłaty. Musisz jednak pamiętać, że trzeba oddać to zobowiązanie we wskazanym terminie. Jego wysokość powinna być więc dopasowana do Twoich możliwości finansowych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne