magazine top

Kryzys związany z pandemią koronawirusa oraz spowodowana nią sytuacja gospodarcza zmusiła deweloperów do podniesienia cen mieszkań. Analitycy rynku wiążą nadzieję z Polskim Ładem, Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym oraz rosnącym popytem na kredyty mieszkaniowe.

We współpracy z portalem inwestycji mieszkaniowych Korter Polska opisujemy główne tendencje panujące w polskiej mieszkaniówce oraz podajemy aktualne ceny mieszkań w najpopularniejszych lokalizacjach.

Mieszkaniówka bije rekordy

Pod koniec II kwartału 2021 roku Indeks Popytu na kredyty hipoteczne wyniósł ponad 91% – czyli o 90% (!) więcej, niż w maju zeszłego roku. W „godzinach szczytu” instytucje finansowe zgłaszały do BIK-u dziennie ponad 2500 wniosków o kredyt, co w ekwiwalencie pieniężnym równało się przeszło 800 milionom złotych. Jest to rekord w historii polskiej mieszkaniówki.

Co jest przyczyną tak intensywnego wzrostu popytu na nieruchomości mieszkaniowe?

  • Atrakcyjniejsze warunki kredytowe: banki przywróciły wkład własny o wysokości 10% (przypomnijmy, że w 2020 roku większość banków wprowadziła 20-procentowy wkład własny) oraz obniżyły stopy oprocentowania.
  • Niesłabnąca inflacja sprawia, że Polacy poszukują pewnych sposobów na lokowanie pieniędzy i coraz chętniej odbierają nieruchomości mieszkaniowe jako inwestycję, a to po pewnym czasie przełoży się na ograniczenie popytu oraz kolejne wzrosty cenowe.

Czym jest program Polski Ład?

Polski Ład to nowy program gwarantowania wkładów skierowany do młodych małżeństw z dziećmi, którego prognozowany wpływ na stan mieszkaniówki nie jest taki oczywisty: z jednej strony, podniesie popyt, z drugiej zaś – jeszcze bardziej ograniczy podaż i wywinduje ceny.

Ponadto w kwietniu 2021 roku powołano Gwarancyjny Fundusz Deweloperski, którego funkcjonowanie polega na tym, że deweloperzy będą zobowiązani do przekazania 1% środków wpłaconych na otwarty rachunek powierniczy (lub 0,1% dla zamkniętego rachunku powierniczego). Eksperci przewidują, że funkcjonowanie danego Funduszu również wpłynie na wzrost cen mieszkań.

Aktualne ceny mieszkań – gdzie najlepiej i gdzie najdrożej

Ogólnopolski portal inwestycji mieszkaniowych Korter podaje najnowsze dane dotyczące stanu rynku.

Które lokalizacje są najpopularniejsze?

Hitem sprzedaży na ogólnopolskim rynku mieszkaniowym wciąż pozostaje Warszawa.

Od razu po niej na liście liderów plasuje Kraków – również niezwykle atrakcyjny pod względem inwestycyjnym.

Ile w czerwcu 2021 kosztowały nowe mieszkania w Warszawie

Średni koszt metra kwadratowego w nowym mieszkaniu w stolicy sięgnął około 10 150 złotych. Jest to nieco więcej, niż w maju (średnio 10 068 zł za mkw.) i kwietniu (10 050 zł za mkw.).

Popyt na nowe mieszkania w Warszawie nieustannie rośnie i tej tendencji nie była w stanie zaburzyć nawet stagnacja rynku w I-II kwartale 2020 roku.

Z kolei ograniczenia podaży w przypadku Warszawy są jeszcze bardziej odczuwalne, szczególnie jeśli chodzi o lokalizacje w granicach miasta (nie wspominając już o centrum).

Ile w czerwcu 2021 kosztowały nowe mieszkanie w Krakowie

Kraków jednak pozostaje odczuwalnie tańszy, niż Warszawa: w czerwcu 2021 roku odnotowano tu średnią cenę metra kwadratowego w granicach 8728 złotych.

Tendencje zaś są wzrostowe: w maju 2021 metr kwadratowy w Krakowie kosztował średnio 8714 złotych, a w kwietniu – blisko 8674 złote.

fb button

grab my essay banner

logo jooble