magazine top

Kolekcjonowanie monet to wartościowe hobby, dzięki któremu możemy stać się posiadaczami wyjątkowych i rzadko spotykanych egzemplarzy. Nie jest łatwo stworzyć atrakcyjną kolekcję, także dla innych pasjonatów numizmatyki. Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę ze zbieraniem starych monet, należy poznać zalety i specyfikę tego zajęcia. Więcej na temat kolekcjonowania numizmatów dowiesz się z naszego artykułu.

Od czego zacząć zbieranie starych monet?

Od czego zacząć zbieranie starych monet?

Pierwszym krokiem do stworzenia wyjątkowej kolekcji numizmatów, jest przede wszystkim wybór właściwego sposobu, a więc miejsca ich zakupu i sprzedaży. Są różne możliwości, w ramach których możemy nabyć lub pozbyć się unikatowych egzemplarzy. Sprawdzona opcja to przede wszystkim udanie się do profesjonalnych sklepów numizmatycznych, które dokonują rzetelnej wyceny monet. W dodatku punkty skupu zazwyczaj znajdują się w każdym, większym mieście. Innym rozwiązaniem są aukcje numizmatyczne, które pozwalają zorientować się w aktualnych katalogach starych monet. Wystawia się na nich przede wszystkim te najbardziej wartościowe rodzaje monet. Opłaca się także chwytać rozmaitych okazji. Warto więc zaglądać na różnego rodzaju targi staroci, czy odwiedzać od czasu do czasu antykwariaty. W takich miejscach również można natknąć się na ciekawe numizmaty, o które warto będzie poszerzyć swoją kolekcję. Najważniejsze informacji na temat rozpoczęcia swojej przygody ze zbieraniem starych monet znajdziesz na stronie: https://aukcje.numimarket.pl/kolekcjonowanie-monet-najwazniejsze-informacje/.

Które monety są najbardziej atrakcyjne?

Nawet jeśli nie mamy w planach sprzedawać zdobytych egzemplarzy, warto wiedzieć, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem. Dzięki temu uczynimy naszą kolekcję atrakcyjną i zyska ona na wartości. Które numizmaty są wart uwagi? Zalicza się do nich:

  • Monety obiegowe - to najłatwiej dostępne numizmaty, jako że są to monety codziennego użytku. Gromadzenie monet obiegowych to prosty sposób na stworzenie dużej, wartościowej kolekcji. Grunt to wyłapywać pieniądze chwilę po tym, jak wypadną z obiegu. 
  • Monety kolekcjonerskie - wśród monet, które cieszą się największym zainteresowaniem, wskazuje się także unikalne monety kolekcjonerskie. O ich wartości świadczy m.in. nietypowy kształtpochodzenie historyczne geograficzne, a także rzadkość oraz stan zachowania pieniądza. O najczęściej poszukiwanych rodzajach numizmatów możesz przeczytać na blogu: https://aukcje.numimarket.pl/blog/
  • Monety inwestycyjne - inaczej zwane bulionówkami. Ich wartość wyznacza przede wszystkim rodzaj kruszcu, z którego zostały wykonane. W przeciwieństwie do pozostałych numizmatów, ich nakład nie jest określony, przez co ich wartość dyktuje popyt na monety inwestycyjne w ciągu danego roku. 

Jak określić cechy numizmatów? 

Zbieranie starych monet oznacza, że do stworzenia kolekcji warto dysponować praktycznymi, a więc technicznymi informacjami o stanie i wyglądzie monety. Dobrze wiedzieć m.in. o:

  • próbie kruszcu - wyznacza czystość metalu (srebra) i określa domieszkę innych składników,
  • karacie - rodzaj próby złota, którego wartość wyznaczana jest w skali od 1 do 24 (im wyższa wartość, tym czystszy kruszec),
  • uncji - historyczna jednostka masy,
  • uszlachetnieniu - wartość, za pomocą której określa się dodatkowe i unikalne walory numizmatów,
  • limitacji - ilość egzemplarzy danej monety, a więc jej nakłady na całym świecie, 
  • platerowaniu - metod uszlachetniania monety poprzez pokrycie jej powierzchni cienką warstwą innego metalu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble