magazine top

P.Z. PANEPOL Sp. z o.o. to renomowana firma, która od ponad 30 lat zaopatruje polskie i zagraniczne zakłady mięsne w osłonki do wędlin, jelita naturalne, olej spożywczy, środki funkcjonalne oraz maszyny i urządzenia specjalistyczne niezbędne w procesie produkcyjnym. Centrala firmy znajduje się w Wysogotowie k/Poznania, natomiast oddziały zlokalizowane są w Tczewie, Rudzie Śląskiej, Łukowie oraz Rzeszowie.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Zarząd firmy P.Z. PANEPOL Sp. z o.o. w osobach: Dariusz Paszkowski – Prezes Zarządu/Właściciel, Grzegorz Majka – Dyrektor Generalny.

Czy mogą Państwo krótko zaprezentować przedsiębiorstwo PANEPOL?

W sporcie udany start, to nawet połowa sukcesu. Nie inaczej jest w biznesie. Już w pierwszym roku działalności P. Z. PANEPOL Spółka z o. o. w Wysogotowie koło Poznania wyróżniona została Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Był to bardzo dobry prognostyk dla rozwoju firmy. Dzisiaj, po ponad trzydziestu latach, firma jest znana i ceniona nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku przemysłu spożywczego, w szczególności zaś mięsnego. Marka naszej firmy była budowana z przekonaniem, że od profesjonalizmu na każdym etapie relacji z klientami nie może być nawet najmniejszego odstępstwa. Poziom wiedzy i kompetencji naszego zespołu był i jest bardzo wysoki. W szczególny sposób procentuje doświadczenie, które często wynika z ponad dwudziestoletniego stażu pracy w firmie. Stabilność oraz jakość zatrudnienia to istotna i pielęgnowana u nas wartość. PANEPOL zbudowany jest na bazie głównej siedziby w podpoznańskim Wysogotowie, zsynchronizowanej z czterema biurami i hurtowniami regionalnymi w Rudzie Śląskiej, Rzeszowie, Tczewie oraz w Łukowie. U podstaw idei wyboru tych właśnie miejscowości pozostaje założenie, że nasi pracownicy mają maksymalnie 150 kilometrów do naszych klientów. Dzięki temu czas reakcji na zgłaszane przez nich różnego rodzaju zapotrzebowania na ogół zamyka się w ciągu jednego dnia. Równie szybko docieramy z dostawami, jak i z informacją, doradztwem, montażem, instruktażem, serwisem. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą o najnowszych trendach na europejskim rynku mięsnym, innowacyjnych technologiach, udostępniamy także receptury. Przy okazji wskazujemy perspektywiczne i efektywne kierunki inwestowania – zaczerpnięte z kilkunastu krajów, w których znane są nasze produkty. Dlaczego? Nie chcemy być postrzegani wyłącznie, jako sprzedawcy, których rola kończy się wraz z realizacją zamówienia. Proponujemy odpowiedzialne partnerstwo w wielu obszarach, nie wahamy się udostępniać nawet know-how. Dzięki temu więcej wiemy o firmach i osobach, z którymi współpracujemy, a to umożliwia personalizację ofert, co – w warunkach szybko postępujących zmian na rynku – nie pozostaje bez znaczenia dla procesów adaptacyjnych.

PANEPOL oferuje szeroki zakres produktów dla branży spożywczej. Czy mogą Państwo przedstawić główny asortyment firmy?

Nasz asortyment, co zrozumiałe, ewoluował. Dzisiaj to przede wszystkim osłonki naturalne, (jelita wieprzowe i baranie), celulozowe, kolagenowe, fibrusowe, białkowe, poliamidowe i inne. Oferujemy również środki funkcjonalne, skrobię ziemniaczaną a nawet olej słonecznikowy. Prawie wszystko, co potrzebne jest do produkcji w branży mięsnej i nie tylko.

PANEPOL, jako przedstawiciel renomowanych producentów branży mięsnej oferuje także szeroką gamę urządzeń i maszyn. Czy mogą Państwo opowiedzieć o tej gałęzi działalności firmy?

Zgadza się. Nie dystrybuujemy niczego, co nie jest w stanie sprostać klienckim i naszym wysokim standardom. Stąd współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami w branży mięsnej i spożywczej. W naszej ofercie posiadamy klipsownice Tipper Tie, nastrzykiwarki, odskórowaczki, odbłoniarki firmy Nock Gmbh, maskownice Vakona. Naszą ofertę wzbogacają, nie boję się tego powiedzieć, najlepsze komory i urządzenia wędzarnicze w Europie, produkowane przez firmę BASTRA. Jakość i nieszablonowość wykonania sprawia, że komory BASTRA nie mają sobie równych na rynku. Aby uzupełnić ofertę i wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych kontrahentów, wprowadziliśmy na polski rynek maszyny pakujące hiszpańskiej firmy Frimaq, która należy do czołówki producentów urządzeń pakujących w Europie, Ameryce i Azji, znana ze swej elastyczności i solidności. Wszystkie nasze urządzenia, i o to szczególnie dbamy, mają podstawową cechę – wysoka jakość. Zapewniamy profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, pełną obsługę posprzedażową oraz własny magazyn części zamiennych do sprzedawanych maszyn. Dział Maszyn stał się w ostatnich latach bardzo ważną częścią naszego przedsiębiorstwa, stale się rozwijając i zwiększając rzeszę naszych zadowolonych klientów.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Jak już wcześniej mówiłem, naszą ofertę kierujemy głównie do zakładów przemysłu mięsnego, rybnego, oraz szeroko pojętego przemysłu spożywczego i przetwórczego. Jesteśmy zawsze tam gdzie jesteśmy potrzebni, zapewniamy najwyższej jakości serwis, kompetencję, wiedzę i doświadczenie. Dzięki świetnie zorganizowanej logistyce i odpowiedniemu zabezpieczeniu stanów magazynowych, jesteśmy w stanie bardzo szybko dostarczyć Klientom potrzebny asortyment. Kolejny raz chcę podkreślić, że absolutnie wszystkie oferowane przez nas produkty oraz urządzenia mają jedną wspólną cechę jaką jest najwyższa jakość! I to nas właśnie wyróżnia, a dowodem jest rzesza naszych zadowolonych Klientów!

PANEPOL to marka znana wszystkim producentom wędlin w kraju. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Zgadza się, marka PANEPOL to uznany dostawca w kraju, a nawet w Europie, ale chciałbym uzupełnić, że nie tylko w branży mięsnej. Do naszych klientów należą zakłady przetwórstwa rybnego, owocowo-warzywnego, produkcji żywności oraz słodyczy. Od początku działalności nasza firma skupiona była na szybkim, profesjonalnym, a gdy trzeba było, nieszablonowym podejściu do naszych Klientów. Dla naszych Pracowników nie ma rzeczy niemożliwych! Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmie jesteśmy w stanie sprostać najwyższym wymaganiom odbiorców. Już dawno na rynku „utarło” się, że jeśli jesteś w potrzebie, to na pewno pomoże Ci PANEPOL. Nie raz zdarzało się, że dostawy naszych asortymentów realizowane były poza godzinami pracy, w ekspresowym tempie, nie raz nasi technologowie pomagali w rozwiązywaniu problemów na etapie produkcji, niejednokrotnie dostosowywaliśmy odpowiedni produkt do specyfiki wyrobu czy bardzo specyficznych wymagań klienta. Dzięki temu, powiem nieskromnie jesteśmy i nadal chcemy być postrzegani, jako rzetelny partner w biznesie, a nie tylko dostawca asortymentu.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze firmy PANEPOL?

Z przyjemnością. Jesteśmy jedną z nielicznych Firm w swojej branży, w której większość pracowników posiada kilkunasto lub nawet kilkudziesięcioletni staż pracy! Od początku działalności właściciele PANEPOL-u i zarządzający starali się w bardzo przemyślany sposób dobierać kadrę a w trakcie funkcjonowania zawsze dbać o swoich pracowników. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie Klient jest najważniejszy w biznesie, ale Pracownicy! Bo gdy zadbasz odpowiednio o swoich Pracowników, to Oni we właściwy sposób zadbają o Klientów! Koniec końców nasz Klient będzie zadowolony! Staramy się dbać o ciągły rozwój naszej kadry poprzez szkolenia, warsztaty i inne aktywności, choć w obecnym, niezwykle nieprzewidywalnym okresie pandemii jest to bardzo utrudnione.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Trudno jest wyróżnić jedną firmę, jednego producenta, każdy z nich produkuje inny asortyment. W każdym asortymencie współpracujemy tylko z najlepszymi w swojej specjalności. Nie ma chyba osoby w branży, która nie znałaby takich marek jak Devro, Visko Teepak, Fabios, Bastra, Mado, Nock czy Frimaq. Przez wiele lat współpracy, będąc partnerem wspomnianych Firm na terenie Polski, wypracowaliśmy wspaniałe relacje biznesowe, które teraz procentują i pozwalają nam funkcjonować na rynku. Dzięki profesjonalnej współpracy jesteśmy liderami rynku w wielu obszarach.

Panepol systematycznie inwestuje w swój rozwój. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Zgadza się. Bez ciągłego rozwoju i umiejętności reagowania na zmieniające się trendy nie ma mowy o sukcesie. Jesteśmy jednak zwolennikami ewolucji, a nie rewolucji. Małymi krokami idziemy do przodu. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy inwestycję polegającą na modernizacji naszych chłodni, dzięki czemu obecnie posiadamy pełne uprawnienia weterynaryjne do konfekcjonowania i sprzedaży jelit naturalnych. W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wejściu na rynek e-comerce. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony mniejszych Klientów, którym zależy na wysokiej jakości asortymencie i profesjonalnej obsłudze. Nasze produkty są dostępne na platformie Allegro pod marką OILA.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

To bardzo złożony i szeroki temat. Przyszłość branży mięsnej i spożywczej uzależniona jest od światowej koniunktury i pojawiających się trendów. W szczególności jeśli chodzi o branże mięsną wpływ na jej rozwój będzie miały kryzys klimatyczny, dlatego część ekspertów uważa, że wpływ produkcji mięsa na naszą planetę będzie znaczącym elementem zmian w sektorze mięsnym. Kwestie wpływu sektora produkcji mięsnej na klimat są szeroko komentowane również w Unii Europejskiej, gdzie trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem podatku mięsnego. Zmieniają się także przyzwyczajenia i wymagania konsumentów, wśród których wzrasta świadomość konsumencka. Zauważalny jest renesans tradycyjnych wyrobów, za które Klienci są gotowi zapłacić więcej. Dzisiejszy konsument jest świadomy i wymagający, co ma wpływ na stale podnoszoną jakość wyrobów. Cała branża stara się dostosowywać do nowych wyzwań i zmieniającego się otoczenia, my również. Dlatego oferujemy wyłącznie produkty cenionych i znanych producentów o najwyższym standardzie jakościowym i wydajnościowym. W ostatnich latach wprowadziliśmy również do naszej oferty produkty pochodzenia roślinnego, które z powodzeniem można wykorzystać nie tylko w branży spożywczej, ale również kosmetycznej czy medycznej, zaś osłonki do produkcji wędlin spełniają dzisiaj najwyższe normy jakości oraz ekologii.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście! Obawiam się, że aby opowiedzieć o wszystkich naszych aktywnościach, nie starczyłoby miejsca… Od lat uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach charytatywnych, takich jak WOŚP, Szlachetna Paczka, Drużyna Szpiku. Wspieramy działalność edukacyjną i kulturalną między innymi Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu, szkół podstawowych, Domów Dziecka i wielu innych. Jesteśmy również obecni lokalnie w różnorakich przedsięwzięciach, czego dowodem są liczne dyplomy i podziękowania wiszące na ścianach naszych biur.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Nie sposób wymienić wszystkie certyfikaty i dyplomy. Począwszy od Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich, poprzez tytuły Geparda Biznesu, Lidera Przedsiębiorczości, Solidna Firma czy Certyfikatu Firma Godna Polecenia, a skończywszy na międzynarodowych wyróżnieniach, takich jak International Platinum Star For Quality Commitment Platynowa Gwiazda za najwyższą jakość, Century International Quality Era Award Genewa. Dzięki profesjonalnemu zarządzaniu, stabilnej pozycji oraz ciągłemu rozwojowi każdego roku nasza firma jest doceniana i nagradzana przez różne instytucje oraz organizacje, z czego jesteśmy bardzo dumni. Każdy tytuł, certyfikat czy wygrana w konkursie motywuje nas do jeszcze większej pracy i utwierdza w przekonaniu, że nasze działania zmierzają we właściwym kierunku.

Panepol to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży zaopatrzenia zakładów przetwórstwa mięsnego, która zdołała wiele osiągnąć na polskim oraz zagranicznym rynku. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Wiele już opowiedzieliśmy na temat naszej działalności i związanej z nią sukcesami. Jeśli jednak mielibyśmy odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem, to najważniejszym dla nas jest fakt, że pomimo często zmieniających się warunków rynkowych, koniunktury oraz stale rosnącej konkurencji, funkcjonujemy i rozwijamy się z powodzeniem od ponad 30 lat i cieszymy się stale rosnącą rzeszą klientów.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble