magazine top

Przedsiębiorstwa rozwijają się bardzo dynamicznie. Nie ma chyba takich, które nie korzystałyby z folii. Opakowania foliowe ciągle ewoluują, a producenci prześcigają się w procesach produkcyjnych. Mimo faktu, że społeczeństwo stara się ograniczać tego typu materiały przez wzgląd na globalne zanieczyszczenie, bywają one niezbędne i w wielu przypadkach trudne do zastąpienia. Co wiemy o opakowaniach foliowych? Jakie mają zastosowanie w gospodarce i czy warto z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak powstają opakowania foliowe?

Zanim przejdziemy do zastosowania folii, warto wspomnieć, skąd w ogóle ten materiał się bierze. Opakowania foliowe powstają z tworzyw sztucznych, najczęściej z polietylenu. W procesie produkcji wytwarza się niezbędny granulat, ale można zastosować też dodatkowe domieszki różnych materiałów. Wszystko to umieszcza się w ekstruderze – maszynie, która miesza składniki i podgrzewa zawartość do 240 ℃. Dzięki temu całość staje się bardzo plastyczna i może przybierać różne kształty. W zależności od pożądanego efektu stosuje się metody wylewu albo podmuchu. Warto zaznaczyć, że folie dzielimy na dwa typy: HDPE i LDPE. Opakowania HDPE będą wytrzymalsze, dzięki czemu wykorzystywane są chętnie w przemyśle spożywczym. Folię LDPE zaś możemy z powodzeniem wykorzystać do produkcji np. worków na śmieci.

Zastosowanie folii w przedsiębiorstwach

Opakowania foliowe odgrywają we wszystkich gałęziach przemysłu bardzo istotną rolę. Zobowiązuje to zarówno większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa do znalezienia zaufanego dostawcy tego typu materiałów. Może być to np. e-sklep https://randi.pl/. Patrząc na opinie w sieci, szeroki wybór dostępnych w nim towarów cieszy się dużym uznaniem odbiorców hurtowych i detalicznych. 

Najważniejszą funkcją opakowań foliowych z pewnością będą ich zdolności do zabezpieczenia towaru. Każdy z nas choć raz spotkał się z folią bąbelkową. Jest często użytkowanym materiałem, służącym do ochrony szczególnie delikatnych wyrobów. Doskonale sprawdza się w każdych warunkach, ponieważ jest wysoce odporna na działanie wody. Służy też do wypełniania pustej przestrzeni w kartonach. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także folia stretch. Doskonale sprawdza się jako opakowania foliowe – szczególnie do palet. Odpowiada za stabilizację ich zawartości, a dzięki jej wybitnej rozciągliwości możemy nią owinąć praktycznie wszystko. Przedstawiając wyroby z folii, nie należy pominąć worków foliowych. Wyróżnić tu można nie tylko worki na śmieci, ale i te, które stosowane są w przemyśle spożywczym, np. do transportu mięs czy wyrobów cukierniczo-piekarniczych.

Opakowania foliowe w domu – do czego są potrzebne?

Folia używana jest praktycznie wszędzie, w naszych domach także. Choć niektórzy starają się ograniczać jej zużycie ze względu na środowisko, to nie zawsze jest to możliwe – opakowania plastikowe są czasem niezbędne. Wykazano także, iż dzięki nim udaje się racjonalniej podchodzić do kwestii wyrzucania jedzenia – ludzie korzystają z foliowych woreczków, żeby przechować i zamrozić resztki, zamiast je wyrzucić. Opakowania foliowe mają swoje zastosowanie również podczas prac remontowych. Kto z nas choć raz nie malował ścian? Folia służy wówczas do zabezpieczenia powierzchni i mebli. Trudno byłoby zastąpić ją innym materiałem. Oczywistym zastosowaniem folii są rzecz jasna worki na śmieci.

Procesy produkcyjne opakowań foliowych są coraz bardziej racjonalne. Tego typu materiał można z powodzeniem poddawać recyklingowi – warto o to dbać, bo jak wynika z powyższych wniosków – nie da się zupełnie zrezygnować z tworzyw sztucznych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne