magazine top

Każdy zakup dokonany przez Internet może stwarzać ryzyko kradzieży Twoich danych osobowych i bankowych. Przestrzegając poniższych rad, możesz uchronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

1. Bezpieczny protokół połączenia

Jednym z podstawowych zagadnień w kontekście bezpieczeństwa sieciowego jest protokół połączenia z domeną. Chodzi o sam początek adresu URL strony, z którą chcemy się połączyć. Jeśli zaczyna się on od skrótu http, połączenie jest niezabezpieczone. Nasze dane mogą przez to z łatwością zostać wykradzione. Dlatego tak ważne jest, by skrót kończył się literą s (https). Odpowiada ona angielskiemu słowu secure, czyli po prostu bezpieczny. W dzisiejszych czasach większość użytkowników zwraca już na niego uwagę. Każdemu jednak może zdarzyć się zapomnieć o sprawdzeniu, czy połączenie jest zabezpieczone. Z tego względu dobrym pomysłem może być korzystanie z dodatkowych rodzajów zabezpieczeń, takich jak połączenie szyfrowane lub przez serwer VPN.

2. Unikalne hasło i login dla każdej usługi

Wiele serwisów sprzedaży internetowej pozwala na utworzenie dedykowanego konta użytkownika. Rozwiązanie to z reguły oferuje masę korzyści, takich jak monitorowanie statusu zamówienia, historia zakupów czy wydłużony czas na dokonanie zwrotu. Oprócz tego zdecydowana większość oferuje też dziś możliwość zapisania preferowanej formy płatności.

Wszystko to, to jednak nasze prywatne dane, dlatego powinny być one należycie chronione. W tym celu należy pamiętać o tym, by do każdego konta używać innego loginu i hasła. W końcu co jest gorszego od utraty dostępu do konta użytkownika? Utrata dostępu do wielu kont. Jeśli zaniedbasz tę zasadę, po zdobyciu Twoich danych logowania, haker będzie mógł spowodować jeszcze większe spustoszenie.

3. Nie ujawniaj danych wrażliwych

O ile ta zasada jest zrozumiała i oczywista dla wszystkich, czasami, w natłoku codziennych spraw, łatwo o niej zapomnieć. Hakerzy tylko na to czekają. Bardzo często strony podszywające się pod serwisy sprzedażowe będą prosić Cię o dane wrażliwe. Z reguły będą to numery PESEL, dowodu osobistego czy rachunku bankowego.

4. Sprawdzaj adresy mailowe

Nie bez powodu liczba oszustw z podszywaniem się pod pracowników znanych firm wciąż rośnie. W końcu najsłabszym ogniwem łańcucha zabezpieczeń zawsze jest człowiek. Dlatego właśnie wielu oszustów próbuje wykorzystać brak czasu lub nawet zwykłą życzliwość swoich ofiar. Z tego powodu należy pamiętać, że żaden pracownik nie powinien prosić Cię o żadne dane logowania. Tym bardziej nie powinien prosić o dane wrażliwe, które nie są potrzebne podczas internetowych zakupów.

5. Monitoruj swoje zamówienia

Innym niezwykle popularnym w ostatnich czasach sposobem na wyłudzenie danych i pieniędzy jest podszywanie się pod firmy kurierskie. Coraz częściej i chętniej dokonujemy zakupów przez Internet. Łatwo przez to pogubić się w tym, które zamówienia już do dotarły na miejsce, które są w drodze, a które dopiero czekają na wysyłkę. Dlatego tak ważne jest monitorowanie każdego zamówienia. Jeśli wiesz, na jakim etapie realizacji są Twoje zakupy, w ogóle nie zwrócisz uwagi na podejrzane wiadomości wysłane z przypadkowego numeru telefonu.

6. Kupuj tylko na zaufanych stronach

Nigdy nie dokonuj zakupów na podejrzanych stronach. Na ludzką intuicję składa się wiele czynników. Jest ona sposobem przetrwania, który wykształcaliśmy na przestrzeni tysięcy lat. Mimo gwałtownego postępu technologicznego, pewne podświadome mechanizmy wciąż znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Dlatego jeśli z każdą minutą spędzoną na stronie internetowej nabierasz coraz więcej podejrzeń, warto rozważyć zakupy w innym miejscu. Zwłaszcza jeśli ceny luksusowych produktów są podejrzanie tanie. W końcu jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, najprawdopodobniej takie właśnie jest. W najlepszym wypadku mogą to być produkty podrobione lub z podejrzanych źródeł. W najgorszym zaś, możesz nigdy nie zobaczyć ani swojego zamówienia, ani swoich pieniędzy.

7. Monitoruj swoje rachunki bankowe

W okresie, w którym kupujesz więcej i częściej, łatwo możesz stracić kontrolę nad historią swoich zakupów. Zwłaszcza gdy używasz tego samego rachunku bankowego w kilku celach. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli współdzielisz ten rachunek z innymi osobami. Wtedy liczba operacji rośnie jeszcze bardziej i ciężko może być Ci wyłapać problematyczne i podejrzane ruchy na koncie. Hakerzy nie pozostają w tyle również w tej materii. Od dawna mówi się już o oszustach, którzy wykradają po kilka, kilkanaście złotych co miesiąc. Tak, by uśpić czujność prawowitego użytkownika rachunku bankowego.

8. Unikaj publicznych hotspotów

Punkty z darmowym dostępem Wi-Fi są ogromnym udogodnieniem, które na stałe już weszło w standardy życia w XXI wieku. Jednak w parze z ich wygodą, idzie wątpliwe bezpieczeństwo. Najczęściej ogólnodostępne hasło jest jedyną formą zabezpieczeń, w które wyposażone są publiczne hotspoty. Podłączając się w ten sposób do Internetu, praktycznie zapraszasz hakerów do korzystania ze swojego urządzenia. A przecież pęka ono w szwach od danych, na które złoczyńcy tylko ostrzą sobie zęby. Jeśli już jednak musisz połączyć się z jednym z nich, pamiętaj o rzeczach, których kategorycznie nie powinno się wtedy robić.

9. Używaj bezpiecznych metod płatności

W podpunkcie 2 wspominaliśmy o możliwości przypisywania preferowanych metod płatności do kont w ulubionych sklepach internetowych. Dziś większość z nich oferuje możliwość przypisania karty płatniczej (wraz z kodem CVV2) do swojego konta użytkownika. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i ułatwiające regularne zakupy. Jednak należy pamiętać, że Twoje dane płatnicze przechowywane są wtedy na serwerze wraz z setkami, tysiącami innych. Takie bazy danych stanowią łakomy kąsek dla hakerów. Jeśli cenimy sobie wygodę, warto rozważyć używanie bezpieczniejszych metod płatności.

Jak jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Niestety, nawet przestrzegając wszystkich powyższych zasad, nie jest się całkowicie bezpiecznym. W końcu nie istnieje coś takiego jak idealny system, którego nie da się złamać. Można jednak otoczyć się takim poziomem zabezpieczeń, który sprawi, że hakerom nie będzie opłacało się ich rozgryzać. Jeśli zależy Ci na najwyższym możliwym poziomie bezpieczeństwa, warto rozważyć zainteresowanie się dodatkowymi pakietami zabezpieczeń. Najczęściej obejmują one szyfrowanie połączenia i łączność przez serwer VPN, co dodatkowo ukrywa lokalizację IP. Jest to dodatkowy poziom bezpieczeństwa, który według wielu jest dziś już niezbędny.

fb button

grab my essay banner

logo jooble