magazine top

Odpowiednio dobrana izolacja termiczna budynku wpływa korzystnie na komfort cieplny mieszkańców. Pozwala również obniżyć rachunki za ogrzewanie. Tego typu izolacja ma szczególne znaczenie w przypadku domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych, a także biurowców.

Czym jest izolacja termiczna?

Izolacja termiczna to termin określający zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz obiektu. Odpowiednia izolacja cieplna umożliwia osiągnięcie wyższej temperatury w domu lub mieszkaniu, a także zmniejszenie strat cieplnych i wysokości rachunków za ogrzewanie. Niestety z roku na rok opłaty rosną, szczególnie te za energię elektryczną, czego konsekwencją są bardzo wysokie rachunki. W Polsce zima nie rozpieszcza, dlatego ogrzewanie wiąże się ze sporymi kosztami, które ponoszą wszyscy mieszkańcy. Ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju izolacji termicznej, który zapewni jak najniższe straty ciepła. 

Rodzaje izolacji termicznej

Do najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych zalicza się:

  • styropian – to najtańszy i dość skuteczny, a w dodatku odporny na wilgoć materiał. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on odporny na wysokie temperatury, nie należy też ocieplać nim sufitów, ponieważ zalicza się do materiałów łatwopalnych;
  • wełna mineralna – często wykorzystuje się ją przy budowie hal sportowych i innych ważnych obiektów. Stanowi materiał niepalny, umożliwiający szczelne wypełnienie każdego miejsca. Wełna mineralna jest jednak dużo droższa niż styropian; 
  • płyty PUR i PIR – to zdecydowanie najskuteczniejsze materiały do izolacji termicznej; są niepalne, a dodatkowo pozwalają na likwidację mostków termicznych. Charakteryzują się także odpornością na ściskanie i rozciąganie. Na rynku można znaleźć płyty PIR najwyższej jakości, czyli termoizolację Thermano, np. tutaj: https://balex.eu/produkty/termoizolacja-thermano.

Co wybrać?

W przypadku budynków jednorodzinnych i bloków najczęściej stosowany jest styropian, ewentualnie wełna mineralna. Deweloperzy zwykle starają się jak najbardziej zaoszczędzić na materiałach, jednak właściciele prywatnych domów mogą pozwolić sobie na lepszą termoizolację. Wełnę mineralną najczęściej wykorzystuje się do ocieplenia ścian zewnętrznych i dachów. Niektórzy decydują się także na termoizolację PIR – jest dużo droższa, ale ma też sporo zalet. Takie płyty zwykle nie są wykorzystywane przez deweloperów, jednak właściciele domów oraz różnych obiektów użyteczności publicznej często się na nie decydują. Płyty PIR doskonale sprawdzają się jako izolacja ścian i posadzek, mogą także być ważnym elementem w konstrukcji dachów. Obecnie płyty PIR wykorzystywane są coraz chętniej i czasami zastępują grubą warstwę styropianu lub wełnę mineralną.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne