magazine top

Zakłady Automatyki POLNA S.A. z siedzibą w Przemyślu obchodzą w tym roku 100. rocznicę założenia. Obecnie firma odgrywa kluczową rolę w produkcji wyrobów z dziedziny automatyki przemysłowej, automatyki ciepłowniczej, aparatury laboratoryjnej oraz urządzeń centralnego smarowania. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaworów regulacyjnych, siłowników pneumatycznych, schładzaczy pary, zaworów dławiących i zaporowych, regulatorów ciśnienia, destylatorów, redestylatorów i dejonizatorów. Zatrudniając prawie 200 specjalistów, Zakłady Automatyki „POLNA” korzystają z najnowszych technologii produkcyjnych, co umożliwia tworzenie wysokiej jakości produktów zgodnie z najnowszymi standardami branżowymi. Firma posiada również własną odlewnię, specjalizującą się w odlewach z żeliwa szarego i sferoidalnego, co pozwala na świadczenie usług wewnętrznych oraz zapewnienie wysokiej jakości i elastyczności produkcji. Dział Badawczo-Rozwojowy pełni kluczową rolę w firmie, umożliwiając ciągły rozwój produktów, doskonalenie istniejących konstrukcji oraz tworzenie nowych zaawansowanych rozwiązań. Dzięki niezawodnym, innowacyjnym produktom, przedsiębiorstwo nieustannie rozwija sieć sprzedaży zarówno w kraju, jak i za granicą.

W niniejszym wywiadzie Prezes Zakładów Automatyki POLNA S.A., Łukasz Hładun oraz Wiceprezes Luiza Powąska wspólnie udzielają wglądu w działalność firmy. Pan Hładun i Pani Powąska opisują historię firmy, flagowe produkty, zespół i strategie adaptacyjne, które pomogły firmie utrzymać się na czele branży przez ostatnie 100 lat, a także omawiają obecne wyzwania i kierunki rozwoju firmy w dynamicznie zmieniającym się środowisku rynkowym.

W 100-letniej historii firmy na pewno przyszło Państwu stawić czoła wielu wyzwaniom. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o kamieniach milowych oraz najtrudniejszych momentach, które udało się pokonać i które w jakimś stopniu kształtowały rozwój firmy?

W trakcie stuletniej historii Zakładów Automatyki „POLNA” S.A., napotkaliśmy na szereg wyzwań, które wpłynęły na rozwój naszej firmy. Szczególnie warto wspomnieć o kilku trudnych momentach, które miały decydujący wpływ na kształtowanie naszej działalności:

 • Założenie „KAHAPE” (1923): Rozpoczęcie działalności wiązało się z wyzwaniami związanymi z rozwojem produkcji i zdobywaniem zaufania klientów.
 • Niemiecka administracja (1941-1944): Okres II wojny światowej, kiedy fabryka przeszła pod zarząd niemiecki, to czas trudnej pracy i niezabezpieczonych warunków.
 • Przekształcenie w przedsiębiorstwo państwowe (1948): Po zniszczeniach wojennych, przekształcenie firmy w przedsiębiorstwo państwowe wiązało się z wieloma wyzwaniami administracyjnymi.
 • Zmiana profilu na automatykę (1965): Przejście z produkcji maszyn rolniczych do produkcji w dziedzinie automatyki było strategicznym, ale trudnym krokiem.
 • Eksport i rozwój międzynarodowy (od lat 90.): Rozbudowa sieci sprzedaży zagranicznej stanowiła wyzwanie, ale również ważny krok w rozwoju firmy.
 • Dzięki determinacji, elastyczności i zaangażowaniu naszych pracowników, udało nam się pokonać te trudne momenty. Wszystkie te wyzwania przyczyniły się do naszego rozwoju, doskonalenia naszych produktów i usług oraz utrzymywania pozycji lidera w naszej branży.

Zakłady Automatyki POLNA oferują szeroki wachlarz produktów. Czy mogliby Państwo omówić szczegółowo aktualny profil działalności firmy i flagowe wyroby?

Obecnie Zakłady Automatyki „POLNA” S.A. specjalizują się w produkcji wyrobów z zakresu automatyki przemysłowej, automatyki ciepłowniczej, aparatury laboratoryjnej i urządzeń centralnego smarowania. Nasza oferta obejmuje wiele produktów, które są stale rozwijane i dostosowywane do wymagań klientów:

 • Zawory regulacyjne: Służą do precyzyjnej kontroli przepływu mediów, takich jak woda, para, gazy czy oleje. Są kluczowym elementem optymalizacji procesów przemysłowych.
 • Siłowniki pneumatyczne: Te urządzenia przekształcają energię sprężonego powietrza na ruch, będąc niezbędnym elementem automatycznego sterowania w przemyśle.
 • Schładzacze pary: Specjalistyczne urządzenia, które obniżają temperaturę pary do poziomu bezpiecznego dla dalszych elementów instalacji.
 • Zawory dławiące i zaporowe: Niezbędne w każdym systemie przesyłowym, umożliwiają kontrolę przepływu mediów.
 • Regulatory ciśnienia: Automatycznie kontrolują ciśnienie, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo procesów.
 • Aparatura laboratoryjna, w tym destylatory, redestylatory i dejonizatory: Zaawansowane urządzenia do oczyszczania wody z rozpuszczonych soli mineralnych i gazów metodą destylacji i dejonizacji.
 • Urządzenia centralnego smarowania: w tym urządzenia stosowane do napełniania, przetłaczania lub do podawania smaru lub oleju do węzłów trących w maszynach.

Ponadto, posiadamy również własną odlewnię, która umożliwia nam produkcję wysokiej jakości odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego, co zwiększa niezawodność naszych produktów i pozwala nam na pełną kontrolę nad procesem produkcji.

Czym charakteryzują się produkty wyjeżdzające z fabryki „POLNA”? Jak przebiega proces kontroli jakości?

Jakość i niezawodność to cechy, które charakteryzują nasze produkty. Stawiamy na szczegółową, wieloetapową kontrolę jakości. Na początku, towary przychodzące na magazyn są kontrolowane pod względem jakości i wymiarów, zapewniając spełnienie naszych standardów. Następnie, sprawdzamy zgodność obrabianych detali z przewodnikiem produkcyjnym i rysunkiem konstrukcyjnym. W trakcie produkcji, stosujemy wyrywkową kontrolę jakości, aby upewnić się, że wszystkie wyroby są zgodne z wymaganiami. Na koniec procesu, wykonujemy ostateczną kontrolę, sprawdzając zgodność zamówienia ze specyfikacją zaworów oraz zadowolenie klienta. W naszym laboratorium przeprowadzamy badania fizyko-chemiczne próbek z odlewni, takie jak badania twardości, składu chemicznego czy właściwości mechanicznych. Nasze przyrządy pomiarowe są regularnie sprawdzane i wzorcowane w akredytowanych laboratoriach zewnętrznych. To wszystko składa się na naszą nieustanną troskę o jakość, mając na celu dostarczanie klientom produktów spełniających najwyższe standardy.

Które branże są finalnym odbiorcą produkowanych przez Państwa towarów? Kto jest grupą docelową?.

Nasze produkty znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Docieramy do szerokiego spektrum klientów - główne branże, które obsługujemy to energetyka, petrochemia, przemysł chemiczny, gazownictwo, przemysł farmaceutyczny i medyczny oraz inne sektory przemysłowe. Nasze rozwiązania, takie jak zawory regulacyjne i siłowniki pneumatyczne, są niezbędne do kontroli i regulacji w tych sektorach. Wchodzimy coraz bardziej aktywnie na rynek jądrowy, gdzie nasze produkty odgrywają kluczową rolę. Dzięki wszechstronności naszych produktów, grupą docelową Zakładów Automatyki „POLNA” S.A. są przedsiębiorstwa z wymienionych branż, które poszukują wysokiej jakości, niezawodnych i precyzyjnych rozwiązań automatyki przemysłowej.

Jak przedstawia się aktualna sieć sprzedaży oraz zasięg Państwa eksportu? Do jakich krajów najczęściej trafiają produkty sygnowane logo „POLNA”?

Aktualnie sieć sprzedaży Zakładów Automatyki „POLNA” S.A. rozwija się dynamicznie zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasze produkty dostępne są bezpośrednio oraz za pośrednictwem dystrybutorów i partnerów handlowych. Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszej grupy klientów i zapewnienie im wsparcia technicznego oraz dostępu do produktów najwyższej jakości. Jeśli chodzi o zasięg eksportu, nasze produkty docierają do wielu krajów na całym świecie, takich jak Czechy, Litwa, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Stany Zjednoczone, Meksyk, Indie, Turcja, Irak, Indonezja czy Nigeria. Nasz zasięg eksportu nieustannie się poszerza, a lista krajów docelowych będzie niebawem dłuższa. Dzięki ciągłemu doskonaleniu naszych produktów, konkurencyjności cenowej oraz niezawodnej reputacji, stale zdobywamy nowe rynki i klienci z całego świata wybierają produkty sygnowane logo „POLNA”. W ciągłym kontakcie z naszymi klientami, gromadzimy informacje, które pozwalają nam jeszcze lepiej dostosować naszą ofertę do ich oczekiwań, co przekłada się na naszą globalną ekspansję.

Co wyróżnia firmę „POLNA” spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Niewątpliwie to doświadczenie, ludzie i dążenie do nieustannego rozwoju. Sto lat istnienia na rynku przekłada się na bezcenne doświadczenie. Nasza kadra to połączenie młodości i doświadczenia, z inżynierami pracującymi w POLNEJ nawet 40 lat. Zwracamy szczególną uwagę na jakość, zarówno produktów, jak i warunków pracy, co sprzyja długotrwałej współpracy z naszym zespołem. Nie boimy się zmian pokoleniowych, integrujemy i wzmacniamy współpracę między pokoleniami. Prężnie zdobywamy rynek jądrowy, a w najbliższym czasie planujemy ekspansję na zupełnie nowe sektory przemysłowe. Charakteryzuje nas ukierunkowanie na potrzeby klienta i elastyczność w produkcji, co pozwala nam dostarczać rozwiązania dopasowane do indywidualnych wymagań naszych partnerów. Nasz własny Dział Badawczo-Rozwojowy pełni kluczową rolę w firmie, umożliwiając ciągłe doskonalenie produktów i tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Priorytetem dla nas jest również satysfakcja klienta, dlatego oferujemy kompleksową obsługę, począwszy od doradztwa technicznego, aż po serwis pogwarancyjny.

Jakie są główne zadania Działu Badawczo-Rozwojowego w kontekście tworzenia i doskonalenia innowacyjnych produktów?

Nasza R&D ma niezwykle istotną rolę. Jego działania skupiają się na tworzeniu i doskonaleniu innowacyjnych produktów, które spełniają rosnące wymagania rynku i zapewniają nam przewagę konkurencyjną. Dział ten jest odpowiedzialny za badanie i analizę nowych technologii oraz trendów w automatyce przemysłowej. Na tej podstawie są identyfikowane nowe potrzeby rynkowe i tworzone koncepcje innowacyjnych rozwiązań. Praca Działu Badawczo-Rozwojowego skupia się też na doskonaleniu istniejących produktów, analizie ich wydajności, funkcjonalności, trwałości oraz ewentualnych możliwościach ulepszeń. Przeprowadzamy różnego rodzaju testy i badania, które pomagają weryfikować, czy nowe rozwiązania są gotowe do wdrożenia na rynek.

Czy pracują Państwo nad nowymi projektami? Czy planujecie wprowadzić do oferty nowości?

Nasze plany są ambitne. Intensywnie rozwijamy produkty w branży jądrowej, dostosowując się do rygorystycznych standardów bezpieczeństwa i precyzji. Planujemy też wprowadzić do naszej oferty innowacyjne rodzaje zaworów stożkowych i siłowników tłokowych. Dbamy o zrównoważony rozwój i planujemy implementację ekologicznych inicjatyw, które pozwolą nam działać bardziej przyjaźnie dla środowiska.

Jakie są obecne możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa? Czy zakład w Przemyślu wpisuje się w trend Przemysłu 4.0?

Naszą ambicją jest nie tylko wpisywać się w trend Przemysłu 4.0, ale zamierzamy poszerzyć to o aspekty 5.0. Śledzimy najnowsze trendy i technologie w dziedzinie automatyki przemysłowej. Badamy możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów, Internetu Rzeczy (IoT) i innych innowacyjnych rozwiązań. Dążymy do redukcji zużycia energii, optymalizacji procesów oraz wykorzystania materiałów przyjaznych dla środowiska. Obecnie pracujemy nad budową farmy fotowoltaicznej, która pomoże nam obniżyć koszty energii i znacząco zmniejszyć ślad węglowy.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mogliby Państwo opowiedzieć o swoim zespole?

W Zakładach Automatyki „POLNA” S.A. pracuje niemal 200 osób, w tym specjaliści oraz pracownicy produkcyjni. Klucz do naszego sukcesu leży w doświadczeniu i umiejętnościach naszego zespołu. Pozwólcie, że przedstawię niektóre z naszych działów:

 • Konstruktorzy: Są odpowiedzialni za projektowanie i produkcję naszych wyrobów. Dzięki ich obszernej wiedzy technicznej i doświadczeniu, jesteśmy w stanie dostarczać innowacyjne i wysokiej jakości produkty.
 • Dział Badawczo-Rozwojowy: Skupia doświadczonych naukowców, inżynierów i specjalistów. Prowadzą badania, rozwijają nowe produkty i doskonalą istniejące rozwiązania, co przekłada się na naszą innowacyjność.
 • Dział sprzedaży i obsługi klienta: Ten zespół to profesjonaliści odpowiedzialni za utrzymanie i rozwijanie relacji z klientami. Ich zadaniem jest doradztwo techniczne, przyjmowanie zamówień oraz zapewnienie wsparcia technicznego.
 • Produkcja i logistyka: Te działy składają się z wykwalifikowanych pracowników, którzy dbają o efektywność procesów produkcyjnych, zarządzanie zapasami oraz terminową dostawę naszych wyrobów.

Jako zespół, dążymy do osiągnięcia najwyższych standardów jakości i efektywności. Ciągle inwestujemy w rozwój naszych pracowników, tworząc środowisko pracy, które promuje kreatywność i innowacje. Zaangażowanie i umiejętności naszego zespołu umożliwiają nam spełnianie oczekiwań klientów i odnoszenie sukcesów w branży automatyki przemysłowej.

Jakie działania podejmuje firma, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą z nią całą karierę? Jak wspieracie rozwój zawodowy pracowników?

W Zakładach Automatyki „POLNA” S.A. staramy się tworzyć warunki, które sprzyjają długotrwałemu zaangażowaniu naszych pracowników i umożliwiają im rozwój zawodowy. Realizujemy to poprzez kilka kluczowych inicjatyw:

 • Szkolenia: Regularnie organizujemy kursy, które umożliwiają naszym pracownikom rozwijanie umiejętności technicznych, menedżerskich i miękkich.
 • Ścieżki kariery: Umożliwiamy awanse wewnętrzne i rozwijanie specjalizacji. Pracownicy mają szanse na rozwijanie nowych kompetencji.
 • Mentorstwo: Doświadczeni członkowie zespołu udzielają wsparcia młodszym kolegom, dzieląc się swoją wiedzą.
 • Projekty: Dajemy możliwość uczestnictwa w różnorodnych zadaniach, które pozwalają zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać umiejętności.
 • Kultura dialogu: Promujemy otwartą komunikację, zachęcając do wyrażania pomysłów i opinii.
 • Programy motywacyjne: Doceniamy wysiłki pracowników poprzez oferowanie różnych benefitów i premii.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego pośród Państwa klientów znajdują się również znane marki. Jak długotrwałe są wasze relacje z nimi? Jaka jest wasza recepta na długoletnie partnerstwo?.

W Zakładach Automatyki „POLNA” S.A. utrzymujemy ścisłą współpracę z kluczowymi graczami na rynku, takimi jak PGE, Siemens, ORLEN, LOTOS, PGNiG, Mars Polska, Synthos, Gaz System, GE (Alstom), Doosan Skoda Power, Grupa Azoty i wieloma innymi. Nasza strategia polega na dostosowywaniu naszych produktów do indywidualnych wymagań każdego klienta, co pozwala nam budować długotrwałe relacje.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Społeczna odpowiedzialność biznesu odgrywa dla nas kluczową rolę. Angażujemy się w różnorodne działania społeczne, takie jak wsparcie uchodźców z Ukrainy, pomoc domom dziecka i domom samotnej matki w Przemyślu czy promowanie aktywnego stylu życia poprzez sponsoring lokalnej grupy biegowej oraz drużyny koszykówki. Ponadto współpracujemy z zakładem karnym w Przemyślu, zatrudniając więźniów i dając im szansę na resocjalizację. Te działania stanowią nasz wkład w rozwijanie lokalnej społeczności, propagowanie wartości społecznych i wspieranie potrzebujących. Jesteśmy dumni, że możemy wnieść naszą część do tworzenia pozytywnych zmian w naszym otoczeniu.

Pomimo różnych zawirowań polityczno-gospodarczych, Zakłady Automatyki POLNA konsekwentnie budują swoją pozycję na rynku już od 100 lat. Jakie są główne strategie i cele, które planujecie zrealizować w najbliższych latach? Jakie wyzwania przewidujecie na horyzoncie?

Dzięki konsekwentnym działaniom i elastycznemu podejściu do zmieniających się warunków gospodarczych, Zakłady Automatyki „POLNA” zbudowały mocną pozycję na rynku przez ostatnie 100 lat. Nasze strategie i cele na najbliższe lata koncentrują się na innowacjach, ekspansji na rynki zagraniczne i adaptacji nowych technologii. Nasze 100-letnie doświadczenie pokazuje, że jesteśmy zdolni do adaptacji do nowych trendów przemysłowych. Skupiamy się obecnie na digitalizacji naszych procesów i wdrażaniu technologii przemysłowej 4.0. Planujemy także wykorzystać nowoczesne rozwiązania, takie jak Internet Rzeczy (IoT) i analiza danych, do usprawnienia procesów produkcyjnych, optymalizacji działalności i poprawy efektywności. W najbliższej przyszłości zamierzamy również zainwestować w sztuczną inteligencję (AI), która pomoże usprawnić nie tylko procesy produkcyjne, ale również obszar sprzedaży i obsługi klienta. Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość przyniesie nam wyzwania, takie jak zmienne warunki rynkowe, szybkie postępy technologiczne i rosnące oczekiwania klientów. Jesteśmy jednak na nie przygotowani i mamy zamiar kontynuować naszą elastyczną strategię, dostosowując się do zmian, inwestując w rozwój i innowacje, utrzymując naszą pozycję jako wiodącego dostawcy w branży automatyki przemysłowej. Dla naszego zespołu, sto lat działalności to lekcja elastyczności, proaktywności i adaptacji do zmieniającego się otoczenia. Kontynuujemy naszą misję dostarczania produktów wysokiej jakości, z zaangażowaniem w innowacje i rozwój, dążąc do zrównoważonego rozwoju, aby sprostać przyszłym wyzwaniom i budować długotrwały sukces naszej firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble