magazine top

System ERP to specjalny rodzaj oprogramowania służący do planowania zasobów każdego przedsiębiorstwa na rynku. Oparty na wspólnej bazie danych, gromadzi i sprawnie porządkuje dane. Łączy wszystkie działy odpowiedzialne za funkcjonowanie firmy.

Pełna kontrola

Jako system aplikacji, czyli modułów obejmujących poszczególne obszary firmy (produkcji, handlu, logistyki, marketingu, magazynu, finansów i księgowości oraz kadr i płac) pozwala na pełną ich kontrolę. To świetne rozwiązanie.

Wyróżnia go, jak już wspomnieliśmy to, że pracuje tylko na jednej bazie danych. To oczywiście sprawia, że dane, która są wprowadzone w konkretnym dziale, niemal natychmiast mogą zobaczyć inne osoby, takie, które zajmują się chociażby księgowością.

Krótki rys historyczny systemu ERP

System ten jest następcą narzędzia informatycznego MRP (Material Requirements Planning, czyli tłumacząc na język polski: Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego) z lat 60. XX wieku. A więc dokładnie oprogramowania, które wtedy było ukierunkowane głównie na same procesy produkcyjne. Z czasem MRP poszerzono o możliwość kontroli. Dodano też opcję realizacji zamówień zakupowych, a później również dodatkowe elementy, w tym te związane ze sprzedażą.

Systemu ERP (Enterprise Resource Planning) zaczęto używać w 1990 roku. Przez kilka kolejnych dekad dopracowano i jeszcze bardziej rozbudowano. Pojawiły się np. procedury wspomagające procesy decyzyjne czy wykorzystujące bazy wiedzy przedsiębiorstwa. Łatwo można było zintegrować wszystkie obszary działalności firmy.

Jakie korzyści daje oprogramowanie ERP?

Obecny rynek wręcz wymaga, aby nowe towary były produkowane jak najszybciej, bez opóźnień. System ERP pozwala na to bez problemu. Jest wydajny. Umożliwia komunikację z otoczeniem. Ma modułową budowę. Zaskakuje także tym, że jego funkcjonalność jest na bieżąca poszerzana. Dlatego biznes przynosi lepsze efekty.

Aby nauczyć się nim posługiwać, administrator musi przejść podstawowe, ale bardzo szczegółowe przeszkolenie. Wtedy będzie wiedział, jak może m.in. budować różne raporty czy widoki analityczne. Będzie także potrafił integrować system z innymi ważnymi aplikacjami zewnętrznymi (np. są nimi programy CAD oraz interfejsy maszyn CNC).

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na BPSC.

fb button

grab my essay banner

logo jooble