magazine top

AGRO-DANMIS GRAMOWSCY SP. J. jest liderem na rynku produktów z mleka koziego w Polsce. Siedziba firmy znajduje się we wsi Bukowiec w województwie wielkopolskim.

O firmie AGRO-DANMIS GRAMOWSCY rozmawiamy z Panią Klaudią Pielach.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa AGRO-DANMIS i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Firma powstała w grudniu 1995 roku. Początkowo zajmowała się jedynie produkcją rolną oraz hodowlą kóz. Z czasem spółka została przekształcona w Agro Danmis. W 2000 roku został otwarty dział konfekcjonowania wyrobów z mleka koziego. Wraz ze wzrostem popytu na produkty z mleka koziego rozszerzyliśmy produkcję. W czerwcu 2006 roku dzięki pomocy finansowej z programu SAPARD początkowa przetwórnia uległa zmodernizowaniu oraz rozbudowaniu. Budowa nowego zakładu mleczarni trwała 2 lata. W tym czasie zmieniliśmy także nazwę na „Agro-Danmis”. W 2011 roku firma, jako druga w Polsce zakupiła maszynę ultrafiltracji. Maszyna ułatwia produkcję bez zagęstników. Zmieniamy receptury produktów na „czystą etykietę” oraz otrzymujemy znak „Poznaj Dobrą Żywność” przyznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2012 roku miała miejsce druga rozbudowa – modernizacja UHT linii rozlewu mleka w kartoniki. Najbardziej pamiętnym momentem w historii firmy jest 4 lipca 2017 roku, kiedy to na terenie firmy wybuchł pożar. W gaszeniu pożaru uczestniczyło ponad 20 zastępów PSP i OSP. Spaleniu uległo około 1000 metrów kwadratowych dachu, część maszyn i produkcji. Po miesiącu wstrzymanej produkcji podnieśliśmy się! A w 2018 wprowadziliśmy nowe LOGO, które lepiej oddaje wartości firmy: naturalność, czystość, lekkość, ale i przywiązanie do tradycji... Rok 2018 jest rokiem pracy nad nowościami produktowymi i udoskonalaniem produktów istniejących. Dziś jesteśmy na etapie dalszego rozbudowywania naszej firmy, doskonalimy się, ujednolicamy i uatrakcyjniamy naszą gamę opakowań. Agro-Danmis Sp. J. jest jedynym zakładem w Polsce produkującym wyroby galanteryjne - wyłącznie z mleka koziego, posiadającym nowoczesny park maszynowy oraz 100% polski kapitał. Zakład produkcyjny jest całkowicie dostosowany do obowiązujących wymogów i przepisów UE, przestrzega zasad dobrej praktyki produkcyjnej we wdrożonym systemie HACCP i BRC

AGRO-DANMIS zajmuje się skupem, przerobem i dystrybucją wyrobów z mleka koziego. Czy może Pani przedstawić ofertę firmy oraz opowiedzieć o technologiach produkcji oraz zapleczu produkcyjnym firmy?

Na chwilę obecną produkujemy kozie: mleko, jogurty, sery (twarogowy, topiony, sałatkowy, twardy, wędzony), smakołyki, mleczka i proszki. Produkty powstają z mleka kóz karmionych paszami bez GMO. Mleko skupowane jest tylko z wyspecjalizowanych ferm, które są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Rocznie przerabiamy 4-5 mln litrów mleka koziego, czyli średnio 15-20 tys. litrów dziennie. Jak widać nasza oferta jest bardzo szeroka. Od niedawna wprowadziliśmy nowość Serek twarogowy puszysty Kozette oraz Kozette ze szczypiorkiem. Prawdopodobnie pierwszy puszysty serek z mleka koziego, oraz Smakołyki - idealna, zdrowa i słodka alternatywa dla najmłodszych i nie tylko.

Klientami firmy są największe sieci handlowe, hurtownie oraz sklepy detaliczne. Do kogo szczególnie kierujecie swoje produkty?

Nasze produkty kierujemy do osób, które cierpią na alergie związane z mlekiem krowim. Mleko kozie idealnie uzupełnia dietę osób uczulonych na białka mleka krowiego. Składem jest ono zbliżone do „mleka matki”, jest odżywcze, lekkostrawne zawiera dużo wapnia, białka i witamin.

AGRO-DANMIS z każdym rokiem umacnia pozycję na krajowym rynku i zwiększa export swoich produktów. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejsze w naszej działalności jest to by w sytuacjach zwątpienia potrafić się zmobilizować i wspólnie działać. Nie bez powodu jesteśmy firmą rodzinną. Kluczem do sukcesu jest rozmowa, wspólne podejmowanie decyzji, rodzinna atmosfera oraz wzajemne wsparcie, które jest zawsze potrzebne, na każdym etapie naszej pracy.

Osiągnięcie sukcesu firmy nie byłoby możliwe bez właściwego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy, na co dzień poprzez swoją pracę budują markę i sukces firmy AGRO-DANMIS?

W naszej firmie każdy codziennie dokłada od siebie małą cegiełkę, byśmy mogli stale piąć się coraz wyżej. Jesteśmy firmą rodzinną, dlatego wspólnie dążymy do wyznaczonych celów by nasza marka była jeszcze bardziej rozpoznawalna na rynku, a firma odnosiła coraz to większe sukcesy. Wspólnie poradzimy sobie z każdą przeszkodą. Część uprawia ziemię i dba o prawidłowy chów kóz, kolejni zaś pracują by z pozyskanego mleka wyprodukować prozdrowotne produkty, reszta natomiast stara się by te produkty dotarły do jak największej grupy konsumentów.

AGRO-DANMIS posiada nowoczesny zakład mleczarski. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Elementem polityki firmy jest podnoszenie jakości funkcjonowania firmy i poszerzanie oferty wyrobów mleczarskich, dlatego zakład jest stale modernizowany. Poniżej przedstawiam listę najnowszych inwestycji:

  • Budowa nowego budynku magazynowego
  • Budowa nowego zasilania w energię elektryczną
  • Linia do produkcji serków z wykorzystaniem technologii membranowej P&F o wydajności 3500 l/h
  • Budowa oczyszczalni ścieków
  • Instalacje odzysku ciepła w trakcie procesów technologicznych
  • Linia do produkcji serków napowietrzanych (puszystych)
  • Zakup nowych pakowaczek.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Mimo trudnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID 19 patrzymy z dużym optymizmem w przyszłość. Nowe inwestycje (także te planowane) pozwolą nam produkować nie tylko więcej, ale i polepszyć jakość dotychczasowo produkowanych wyrobów. Ponadto od niedawna zmieniamy stronę wizualną naszych wyrobów i firmy (nowe logo, nowa szata graficzna produktów). Wierzymy, że wszystkie te działania przyczynią się do dalszego umacniania się firmy DANMIS na rynku wyrobów z mleka koziego.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, zawsze chętnie angażujemy się w tego typu akcje. Niedawno nagrywaliśmy popularny w sieci #GaszynChallenge, zebrane fundusze przekazaliśmy na pomoc w leczeniu Haneczki. Staramy się szerzyć i pokazywać, że to nic trudnego POMAGAĆ. Zdarza się, że towarzyszy nam w tym nasza Danmisowa Maskotka Koziołka.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Certyfikacja BRC FOOD i sukcesywne zdobywanie kolejnych znaków oraz świadectw jakościowych to nasz priorytet. Dokładamy wszelkich starań by oferowane przez nas produkty i ciężka praca jaką wkładamy w ich wytworzenie były docenione. Chcemy by nasi konsumenci ufali nam w 100%, a znaki PRODUKT POLSKI czy JAKOŚĆ TRADYCJA, którymi nagrodzone są nasze produkty mogą tylko być dowodem na to, że można nam zaufać! Pięć naszych produktów posiada certyfikat JAKOŚĆ TRADYCJA: kozi jogurt naturalny, ser sałatkowy festkoz z mleka koziego, twaróg wiejski, ser kozi twardy dojrzewający oraz ser kozi twardy wędzony dojrzewający.

AGRO-DANMIS to firma z tradycjami sięgającymi 1995 roku. Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni biorąc pod uwagę ćwierć wieku funkcjonowania firmy?

Biorąc pod uwagę tak długie funkcjonowanie firmy na rynku, najbardziej dumni jesteśmy z tego, że podjęliśmy to ryzyko i spróbowaliśmy zrobić coś, czego dotychczas nie było. Dzięki temu teraz jesteśmy właścicielami największego stada kóz w Polsce oraz specjalistycznej mleczarni przetwarzającej mleko kozie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble