magazine top

Filplast to polski producent stolarki okiennej i drzwiowej z PVC oraz aluminium. Firma posiada cztery zakłady produkcyjne, laboratorium badawcze z komorą klimatyczną, certyfikowane ekipy montażowe oraz prowadzi warsztaty i szkolenia w ramach Akademii Filplast. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 400 osób.

Specjalnie dla BusniessPL obszernego wywiadu udzielił Pan Waldemar Filipowsky, Prezes Zarządu Filplast Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Filplast i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Po transformacji ustrojowej w Polsce szukaliśmy pomysłu na własną działalność. Wtedy jedynym krajowym producentem okien PVC była firma państwowa w Czeladzi. Okna produkowane przez tę firmę były bardzo słabej jakości, a jednocześnie wszyscy wtedy poszukiwali plastikowych okien. Mieliśmy pomysł, mieliśmy przydomowy warsztat stolarski, mieliśmy umiejętności rzemieślnicze - mogliśmy zacząć. Zarejestrowaliśmy działalność w grudniu 1990 r., w marcu 1991 kupiliśmy maszyny, w lipcu zawieźliśmy pierwsze okna Filplast do klientów. Do dziś pamiętam emocje, które nam towarzyszyły. Chcieliśmy być perfekcyjni. Tym chcieliśmy się wyróżniać na rynku. Wszystko zamawialiśmy w Niemczech. Logistyka była wtedy wręcz niewyobrażalnie bardziej skomplikowana niż obecnie. Musieliśmy na przykład wynająć mieszkanie w Opolu, żeby mieć telefon i móc wysyłać faksy. Na początku w warsztacie pracował teść z jednym stałym pracownikiem, my z bratem pomagaliśmy głównie w weekendy, równolegle pracując na etatach, ale już w 1993 otworzyliśmy halę produkcyjną w byłych magazynach PGR-u w Komornikach. W 1995 potrzebowaliśmy jeszcze większych mocy produkcyjnych, przenieśliśmy zakład do Głogówka, a w Komornikach zaczęliśmy produkować konstrukcje z aluminium. W 1998 zakład w Komornikach też był już dla nas za mały, przenieśliśmy produkcję aluminium do Głogówka, a w Komornikach zaczęliśmy produkować rolety. Potem otworzyliśmy zakład produkcyjny PVC w Kietrzu i rozbudowywaliśmy hale w Głogówku. Równolegle rozwijaliśmy naszą ofertę. Dziś produkujemy okna, drzwi, rolety, fasady, ogrody zimowe, drzwi przeciwpożarowe, drzwi antypaniczne, ścianki działowe do biur i szereg rozwiązań nietypowych. W regionie mamy opinię wręcz specjalisty od zadań specjalnych. Jedno z naszych pierwszych zleceń polegało na zaprojektowaniu i zbudowaniu ogrodu zimowego, na którego dachu będzie rósł trawnik. I zrobiliśmy to, od początku do końca. W międzyczasie otworzyliśmy Akademię Filplast i własne laboratorium badawcze oraz lakiernię.

Filplast jest jedną z najdłużej działających firm w branży stolarki PVC i aluminium na runku polskim. Czy może Pan opowiedzieć szerzej o oferowanych produktach i usługach?

Może nie szerzej, a bardziej szczegółowo o tym, co mamy wyjątkowego. Oferujemy najbezpieczniejsze produkty PVC na świecie – mamy certyfikat na klasę bezpieczeństwa RC3 dla okien. Zaledwie kilka firm w Europie może się poszczycić takim certyfikatem! Mamy też w ofercie okna PVC do domów pasywnych, o najwyższej termoizolacyjności. Mamy certyfikat na drzwi antypaniczne z PVC, prawdopodobnie jako jedyni w kraju i nieliczni na świecie. Poza tym oferujemy szereg nowoczesnych rozwiązań aluminiowych, np. fasady, ogrody zimowe, świetliki, drzwi przeciwpożarowe, systemy tarasowe. Nasze drzwi przesuwne Vision Slide umożliwiają uzyskanie najlepszych właściwości termoizolacyjnych i dźwiękoszczelnych dla tego typu systemów oraz zastosowanie największych przeszkleń. Ciężar skrzydła może wynosić nawet 700 kg, a maksymalna powierzchnia przeszklenia w tym systemie to aż 14 m2. Poza tym oferujemy drzwi wejściowe z wypełnieniem ceramicznym, które są odporne na porysowania - nie zadrapie ich pies, kot, nie uszkodzimy ich wjeżdżając do domu wózkiem dziecięcym itp., są też odporne na wysoką temperaturę, nie wypaczają się nawet przy całodziennej ekspozycji na silne słońce. Poza tym ciągle poszerzamy zakres świadczonych usług. Flagowym projektem Akademii Filplast jest na przykład certyfikacja ekip monterskich.

Do kogo szczególnie kierujecie swoje produkty i co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji?

Mamy kompleksową ofertę dla budownictwa użyteczności publicznej i indywidualnej oraz przemysłu. Ciężko byłoby nas zaskoczyć w oczekiwaniach związanych z budową domu jednorodzinnego - ta część naszej oferty jest najszersza i najbardziej dynamiczna, ponieważ ciągle dostosowujemy nasze rozwiązania do wymagań poszczególnych rynków, szczególnie Niemiec, Czech i Francji. Zaskakują nas czasem klienci instytucjonalni. Ostatnio zbudowaliśmy na przykład balkony z giętego szkła i szklaną windę.

Polski przemysł coraz śmielej stawia na robotykę i automatyzację procesów produkcyjnych. Czy spółka Filplast wpisuje się również w trend Przemysłu 4.0 i inwestuje w najnowocześniejsze technologie?

Oczywiście, to kwestia wydajności i stabilności produkcji. Stale rozbudowujemy i modernizujemy nasz park maszynowy. Uzupełnieniem technologii są nowoczesne sposoby zarządzania, wprowadziliśmy w naszej organizacji
np. lean management.

Filplast produkuje rocznie ponad 300.000 jednostek i współpracuje z odbiorcami drzwi oraz okien w całej Europie. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Przed drzwiami naszego największego zakładu produkcyjnego jest wmurowana tabliczka z mottem, które przyjęliśmy na początku działalności: „Dobre nie jest wystarczające, dopóki lepsze jest możliwe”. I jeszcze kilka lat temu odpowiedziałbym, że to perfekcyjny produkt i nacisk na ciągły rozwój jest kluczem do sukcesu, ale dwa lata temu szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie w większym gronie naszego zespołu i doszliśmy do wniosku, że najlepiej ducha naszej organizacji oddaje „Tworzymy na pokolenia”. Nasza misja to tworzenie trwałych produktów oraz partnerskich relacji z klientami, dostawcami i pracownikami. Strategicznym potencjałem naszej firmy są zatem relacje oparte na zaufaniu i dążeniu do wspólnego, stałego rozwoju. Z kluczowymi dostawcami współpracujemy od ponad 20 lat, do pracy zgłaszają się dorosłe dzieci starszych pracowników, okna kupują dzieci naszych pierwszych klientów itd.

Osiągnięcie sukcesu firmy nie byłoby możliwe bez właściwego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan przedstawić bliżej kadrę firmy Filplast?

Naszym wyróżnikiem jest szeroko pojęte doradztwo i tzw. sprzedaż konsultacyjna. Nasi handlowcy są specjalistami w dziedzinie stolarki budowlanej. Za nimi stoi cały sztab opiekunów technicznych, którzy weryfikują i zatwierdzają wszystkie zamówienia, szukając optymalnych rozwiązań dla klienta. Dział techniczny wprowadza też nowe, własne rozwiązania.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Prawie od początku działalności współpracujemy z firmami: Veka, Aluprof i Hörmann. Są dobrym przykładem relacji „na pokolenia”.

Filplast nieustannie inwestuje w swój rozwój. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Ostatnio modernizacja parku maszynowego PVC, w tym wprowadzenie całej linii produkcyjnej ze zgrzewem V, budowa nowego centrum obróbczego na aluminium, rozbudowa zakładu PVC w Kietrzu, inwestycje fotowoltaiczne – w tak dużym przedsiębiorstwie co roku muszą być realizowane inwestycje.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Branża zmierza w stronę personalizowanych rozwiązań i automatyzacji obsługi. Standardem będzie wkrótce tzw. smart home. Coraz popularniejsze są też wielkopowierzchniowe przeszklenia, co z kolei wiąże się z wyborem konstrukcji aluminiowych, które umożliwiają zastosowanie największych pakietów szybowych. W budownictwie mieszkalnym coraz silniejszy jest też trend związany z zabezpieczeniem domów przed włamaniem. Mamy już rozwiązania wpisujące się w te potrzeby rynku.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność społeczna. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście, wspieramy wiele lokalnych inicjatyw charytatywnych, sportowych i kulturalnych. Od lat sponsorujemy też klub siatkarski Zaksa Kędzierzyn-Koźle.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Ostatnio - Opolska Marka Pracodawcy, z tego tytułu jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ jest kolejnym dowodem na to, że dobrze zdefiniowaliśmy naszą misję. „Programowo” nie uczestniczymy w konkursach, w których wystarczy zapłacić za statuetkę. Wolimy inwestować w certyfikaty naszych produktów w międzynarodowych instytutach badawczych.

W 2020 roku Filplast świętuje jubileusz 30-lecia powstania firmy. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Odpowiem w swoim imieniu. Najbardziej jestem dumny z tego, że zgromadziliśmy w jednej organizacji tylu wspaniałych ludzi. To oni tworzą klimat tego miejsca, to oni stawiają inspirujące wyzwania. Jestem dumny z niskiej rotacji, z tego, że z wieloma pracownikami widzę się codziennie od kilkunastu lat, że nasi dostawcy chętnie z nami współpracują, że nasi klienci chętnie do nas wracają, że jesteśmy wiarygodnym partnerem.

fb button

grab my essay banner

logo jooble