magazine top

Sohbi Craft Poland Sp. z o.o. (SCPL) jest częścią globalnej Grupy Sohbi, która z sukcesem operuje na arenie międzynarodowej, dostarczając najwyższej jakości produkty dla przemysłu motoryzacyjnego i AGD. Firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku w Łysomicach pod Toruniem, stała się jednym z najważniejszych graczy w swojej branży, specjalizując się w produkcji części tłoczonych z różnych rodzajów metali. Sukces SCPL wynika z połączenia najnowszych technologii, doświadczonej kadry i bezkompromisowego podejścia do jakości, potwierdzonego certyfikatami i uznaniem klientów.

Mieliśmy przyjemność rozmawiać z Małgorzatą Laszenko, Koordynatorem Działu ADM ds. EB & EE I spraw cudzoziemców w SCPL. Przybliża ona firmę, mówi m.in. o jej historii, oferowanych produktach, wartościach, wyzwaniach i planach na przyszłość.

Czy mogłaby Pani przybliżyć historię powstania firmy SCPL oraz opowiedzieć o kluczowych krokach, jakie podjęliście, aby stać się czołowym producentem części tłoczonych w naszej części Europy?

SCPL działa na polskim rynku od 2007 roku. Spółka powstała, a fabryka została wybudowana, jako odpowiedź na inwestycję Sharp Manufacturing Poland w Crystal Parku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie, pod Toruniem. Specjalizując się w tłoczeniu metali, dostarczaliśmy metalowe części obudowy do ekranów ciekłokrystalicznych dla naszego wówczas jedynego klienta. Wtedy to ucząc się fachu, byliśmy wspierani doświadczeniem pracowników naszych siostrzanych firm z Grupy Sohbi z Japonii, Chin oraz Filipin. W 2012 roku cały Crystal Park - wszyscy dostawcy do Sharp Manufacturing Poland - musieli zmierzyć się z utratą głównego, a często jedynego klienta. Możliwe były dwie ścieżki - zdobycie nowych klientów, również spoza branży RTV, lub zamknięcie biznesu. SCPL zdołało przetrwać tę sytuację, wzmocnione i gotowe do zdobywania nowych rynków. Nie było to jednak zadanie łatwe. Włożyliśmy wiele wysiłku i pracy w przystosowanie się do nowego, specyficznego klienta, jakim jest branża automotive. Przewartościowaliśmy nasze podejście do rynku, dostosowaliśmy się do jego wymogów - m.in. zdobyliśmy certyfikat ISO ISO/TS 16949, a potem IATF 16949. Rozpoczynając od małych kroków, a następnie stawiając je coraz większe, wprowadziliśmy kulturę Lean Management do naszej organizacji. Dziś, już na poziomie profesjonalnym, nieustannie utrzymujemy i rozwijamy szczupłe zarządzanie, starając się zarażać innych pasją do tego stylu zarządzania.

W jakiej produkcji specjalizuje się firma SCPL? Jakie główne usługi oferuje fabryka w Łysomicach?

W ofercie SCPL znajduje się szeroka gama usług związanych z przemysłem. Nasza tłocznia specjalizuje się w:

  • Projektowaniu i produkcji tłoczników do obróbki stali, aluminium oraz miedzi.
  • Wytwarzaniu wyrobów tłoczonych ze stali, aluminium oraz miedzi.
  • Produkcji półmasek filtrujących FFP2 oraz FFP3.
  • Produkcji sorbentów olejochłonnych.
  • Projektowaniu i wytwarzaniu wyrobów o przeznaczeniu policyjnym i wojskowym, w tym kamizelek kuloodpornych.
  • Montażu precyzyjnych komponentów dla elektroniki i wyposażenia OA (Office Automation).

Współpracowaliśmy także z japońską firmą Free Power Innovations nad innowacyjną przekładnią mechaniczną do rowerów, która odciąża użytkownika podczas jazdy np. pod wzniesienia. Kolejnym zastosowaniem przekładni MotoBoost są rowery E-bike, w których obecność dodatkowego wspomagania pozwala zaoszczędzić do 20% energii w bateriach. Prace zakończyły się sukcesem i wkrótce rozpoczniemy masową sprzedaż tego nowego produktu. Zajmujemy się również prowadzeniem komercyjnych szkoleń o szczupłym zarządzaniu produkcją i usługami, podczas których dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. To, co nas wyróżnia wśród innych firm szkoleniowych, to praktyczne podejście do tematu, możliwość sprawdzenia skuteczności technik w naszym zakładzie produkcyjnym. Pomagamy innym firmom produkcyjnym wdrożyć Lean Management w ich zakładach.

W jakich sektorach przemysłu Państwa produkty znajdują najszersze zastosowanie? Co przyciąga klientów z różnych branż do produktów sygnowanych marką Sohbi?

Produkty Sohbi wykorzystywane są przede wszystkim w motoryzacji, branży AGD, w systemach pomp ciepła, ochronie osobistej oraz branży militarnej. Unikalne właściwości naszych produktów, takie jak wysoka jakość i precyzja wykonania, przyciągają klientów z tych sektorów. W motoryzacji nasze elementy metalowe są kluczowym składnikiem w produkcji samochodów, stosowane m.in. w poduszkach powietrznych, konstrukcji siedzeń czy układach kierowniczych. Produkujemy również elementy konstrukcyjne dla sektora pomp ciepła, wykorzystywane w systemach klimatyzacji i ogrzewania. Dla branży ochrony osobistej oferujemy półmaski filtrujące FFP2 i FFP3, spełniające najwyższe normy ochrony. Są one zaprojektowane do skutecznej filtracji cząstek stałych i aerozoli, zapewniając użytkownikom ochronę przed szkodliwymi substancjami. Dostarczamy również kamizelki kuloodporne dla sektora militarnego, które są wytrzymałe, komfortowe w noszeniu i spełniają najwyższe standardy branżowe.

Na jakie rynki międzynarodowe najczęściej trafiają produkty wytwarzane przez firmę SCPL? Jakie globalne marki znajdują się na liście Państwa najważniejszych klientów?

Nasze wyroby tłoczone głównie trafiają do Czech, Niemiec, Francji, Węgier, Słowacji, Turcji, a w przeszłości także do Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Naszymi głównymi klientami są firmy takie jak Toyota Boshoku, Daikin, Panasonic, Toyoda Gosei, Toshiba, Riello, Makita, Koito, Fuji Kiko, Clarion, Apator czy NSK. Ponadto, nasze półmaski filtrujące są popularne na rynkach norweskim, niemieckim, czeskim, łotewskim i włoskim. Dzięki certyfikatowi WSK, planujemy rozszerzyć ofertę o kamizelki kuloodporne i wejść na nowe rynki zagraniczne, nawiązując współpracę z globalnymi graczami w branży militariów. Współpraca z wiodącymi markami branżowymi na rynku międzynarodowym stanowi najlepszy dowód uznania dla naszych produktów i zdolności produkcyjnych. Stale dążymy do doskonalenia i spełniania potrzeb naszych klientów, niezależnie od branży, w której działają.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć o znaczeniu firmy SCPL w ramach Grupy Sohbi? Jak polski oddział przyczynia się do osiągania celów Grupy na całym świecie?

SCPL jest pierwszą i jak dotąd jedyną firmą Grupy Sohbi w Europie. Znacząco różni się od naszych azjatyckich oddziałów, które cechuje bardziej sztywna struktura organizacyjna. W Polsce, Japończycy musieli nauczyć się pracować na bardziej partnerskich zasadach, co miało kluczowe znaczenie dla naszego rozwoju i realizacji polityki łączącej „japońską technologię i polską kulturę”. Dzięki temu podejściu SCPL szybko się rozwija, zwłaszcza w dziedzinie IT, stając się jednym z najbardziej innowacyjnych podmiotów w Grupie. Realizujemy projekty wykraczające poza tłocznictwo, takie jak produkcja maseczek, kamizelek kuloodpornych czy Motoboost, co czyni nas pionierami w tych obszarach wśród firm z Grupy. SCPL jest kluczowym elementem w budowaniu prawdziwie globalnej firmy i jest motorem napędowym innowacji.

Jaki wpływ na działalność firmy SCPL ma japoński rodowód? Czy elementy japońskiej filozofii biznesu, takie jak kaizen (ciągłe doskonalenie) czy mottainai (szanowanie zasobów), są obecne w codziennym funkcjonowaniu polskiego oddziału?

Nasz japoński rodowód ma kluczowe znaczenie dla SCPL. Niestety nieżyjący już prezes, Toshinori Kondo, uczył nas szanować każdą złotówkę i stale inspirował do myślenia poza utartymi schematami. Był aktywnie obecny w produkcji i pomagał w tworzeniu niektórych systemów, które potem rozwijaliśmy. Najważniejszym jednak jest fakt, że osiągnęliśmy najwięcej, gdy nasza polska kreatywność zaczęła współdziałać z japońską filozofią biznesu. Narzędzia Lean Management, takie jak kaizen, różne metody analizy czy hoshin kanri, są efektywne tylko wtedy, gdy są odpowiednio dostosowane do konkretnego kontekstu kulturowego. Uważamy, że Lean zaczyna się w sercach pracowników i kieruje się zasadą równouprawnienia. Dlatego nasi pracownicy co miesiąc zgłaszają wiele sugestii dotyczących doskonalenia, wiedząc, że każdy pomysł zostanie potraktowany z szacunkiem. Nie mamy oddzielonego działu Lean w SCPL – cała firma jest tym działem.

Czy mogłaby Pani podzielić się informacjami na temat obecnych możliwości produkcyjnych firmy oraz najnowszych inwestycjach? Czy wasze procesy produkcyjne są zgodne z ideą Przemysłu 4.0 i wykorzystują najnowocześniejsze technologie?

Nasze możliwości produkcyjne są imponujące, z produkcją milionów wyrobów miesięcznie. Zawsze jesteśmy gotowi na zmieniające się potrzeby rynku, dlatego nieustannie rozwijamy naszą fabrykę. W tym roku rozbudowaliśmy nasz park maszynowy i magazyn, zdywersyfikowaliśmy produkcję i rozpoczęliśmy działalność na rynku militarnym, zdobywając nowe umiejętności i inwestując w nowe maszyny. W nadchodzącym roku będziemy kontynuować kolejne inwestycje. Wszystko to planujemy zgodnie z najnowszymi trendami w branży, stawiając na automatyzację produkcji, cyfryzację danych oraz wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do symulacji procesów produkcyjnych.

Implementowanie nowatorskich rozwiązań i technologii stanowi istotny czynnik przewagi konkurencyjnej firmy. Czy może Pani podzielić się przykładami innowacji, jakie wprowadziliście do procesu produkcyjnego, przyczyniając się tym samym do zwiększenia efektywności produkcji i zrównoważonego rozwoju?

SCPL nie obawia się wyzwań i zawsze dąży do wyprzedzania trendów. Przykładowo, zdecydowaliśmy się na redukcję naszego śladu węglowego, zanim zaczęli tego od nas wymagać nasi klienci. Jeżeli chodzi o procesy produkcyjne, stawiamy na świadomą automatyzację. Roboty są już stałym elementem naszej fabryki, ale nie redukujemy załogi. Zamiast tego, szukamy nowych projektów, które pozwolą naszym pracownikom rozwijać swój potencjał. Systemy IT, powszechnie stosowane w SCPL, są rozwijane wewnętrznie. Dzięki temu nie musimy dostosowywać się do gotowych rozwiązań, ale możemy tworzyć systemy idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Nasza najważniejsza innowacja to zdolność do ciągłego doskonalenia się bez konieczności korzystania z zewnętrznego wsparcia. Najnowszym przykładem jest zakup specjalistycznego oprogramowania do tworzenia symulacji linii produkcyjnych w wirtualnym środowisku.

Kadra pracownicza jest kluczowym czynnikiem sukcesu firmy. Czy mogłaby Pani podać liczbę obecnie zatrudnionych osób w przedsiębiorstwie i opowiedzieć o strukturze zatrudnienia?

Obecnie zatrudniamy bezpośrednio około 270 pracowników na etatach i 60 przez agencje pracy tymczasowej. Sytuacja dynamicznie się zmienia, a prognozy wskazują na dalsze zapotrzebowanie na pracowników. Produkcja i działy okołoprodukcyjne stanowią serce naszej firmy i zatrudniają około 80% naszych pracowników. Pozostali to kadra administracyjna i zarządcza, która nieustannie wspiera nasz biznes, wykorzystując swoje doświadczenie i kompetencje. Mamy bardzo rozbudowany system szkoleń i podnoszenia kwalifikacji. Wszyscy nasi pracownicy korzystają z programu szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych. W SCPL rozumiemy, jak ważny dla rozwoju firmy jest ciągły rozwój pracowników. Stawiamy na różnorodność, zatrudniamy obcokrajowców a także osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Jakie są kluczowe kompetencje, których szukają Państwo u potencjalnych kandydatów? Jakie benefity i perspektywy rozwoju oferuje firma?

Oczywiście, wymagania wskazane w ogłoszeniach rekrutacyjnych są dla nas podstawą. Kluczowe jest jednak sprawdzenie, czy kandydaci rzeczywiście posiadają deklarowane kompetencje. Dlatego SCPL opracowało rozbudowany proces selekcji, stosujący różne metody testowania predyspozycji. Szczególnie, gdy chodzi o kompetencje miękkie, takie jak spostrzegawczość, nasze metody pozwalają na identyfikację utalentowanych kandydatów już na początku rekrutacji. W SCPL istotne jest także zrozumienie i akceptowanie naszych polityk oraz wartości. Pracownik, który nie jest otwarty na zmiany lub ma problemy z współpracą z zespołem, nie będzie długo pracować w naszej firmie. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają doświadczeni szkoleniowcy, którzy towarzyszą nowo zatrudnionym i są wyczuleni na ocenę tzw. kompetencji miękkich. Benefity? W SCPL są to nie tylko korzyści materialne. Oferujemy też wiele innych atrakcji, jak np. wyjazdy integracyjne, pikniki rodzinne czy bony na Święta. Oczywiście nie zapominamy o takich rzeczach jak system premiowy oparty na wynikach pracy, dofinansowana opieka medyczna, ubezpieczenia, karta sportowa, parking i stołówka. Jednak najważniejszym benefitem jest dla naszego pracownika możliwość ciągłego rozwoju, uczenia się nowych rzeczy i dostęp do najnowszych technologii. W SCPL jesteśmy przekonani, że każdy może się rozwijać i robić karierę, niezależnie od swojego doświadczenia i umiejętności.

CSR jest również bardzo ważnym elementem funkcjonowania firmy. Jaki jest wasz wkład w lokalną społeczność i działalność pozabranżową?

Wdrożyliśmy politykę CSR stosunkowo szybko, już w 2016 roku, wraz z przejściem na IATF 16949. Od tego czasu ciągle kształtujemy nasze polityki, tak by działania realizowane przez SCPL były zgodne z potrzebami naszych interesariuszy. Naszym celem jest poprawa jakości życia nas i naszych rodzin, a pojęcie rodziny rozumiemy tu szeroko - jako całą społeczność, która nas otacza. Realizujemy to poprzez różne działania, np. produkcję maseczek FFP2 i FFP3 w czasie pandemii, czy produkcję kamizelek kuloodpornych. Dodatkowo, dążymy do stworzenia niskoemisyjnej enklawy w regionie przez działania związane z redukcją śladu węglowego.

Jakie przeszkody obecnie napotyka firma SCPL w swojej działalności? Jak sobie z nimi radzicie?

Obecnie mierzymy się z takimi wyzwaniami, jak różne pozostałości po pandemii, wojna czy inflacja. Są to przeszkody, z którymi każdy przedsiębiorca musi sobie poradzić, często bez wsparcia z zewnątrz. Patrząc na to szerzej, uważamy, że przetrwają tylko te firmy, które potrafią ciągle się odnawiać i z entuzjazmem patrzeć w przyszłość. Nasze największe wyzwanie to więc utrzymanie kultury ciągłego doskonalenia wśród pracowników i dążenie do wyprzedzania trendów w biznesie.

Czy mogłaby Pani podzielić się planami rozwoju firmy SCPL na najbliższe lata? Jakie cele chcielibyście osiągnąć?

SCPL stale pracuje nad automatycznymi systemami, które pozwalają na dalszą optymalizację procesów produkcyjnych. To dotyczy zarówno technologii produkcji, jak i systemów zarządzania produkcją. Z naszej perspektywy, kluczowe jest również dalsze inwestowanie w naszych pracowników. Dążymy do tego, by stworzyć środowisko, które promuje ciągłe uczenie się i rozwój. W tym kontekście, będziemy kontynuować inwestycje w szkolenia i programy rozwojowe, które umożliwią naszym pracownikom rozwijanie umiejętności, które będą potrzebne w przyszłości. W długoterminowej perspektywie, planujemy utrzymanie naszej roli jako lidera w dziedzinie produkcji precyzyjnych części samochodowych, jednocześnie poszerzając naszą działalność o nowe sektory. Zawsze staramy się być krok do przodu, co pozwala nam na efektywne dostosowywanie się do zmieniającego się rynku i oczekiwań naszych klientów. Podsumowując, główne cele SCPL na najbliższe lata to dywersyfikacja produkcji, dalsze inwestycje w automatyzację, rozwój pracowników, rozbudowa naszego zakładu w Ostaszewie oraz dążenie do neutralności węglowej. Te cele pozwolą nam na dalszy rozwój i utrzymanie pozycji lidera w naszej branży.

fb button

grab my essay banner

logo jooble