magazine top

Drabina to przedmiot, który musi znajdować się obowiązkowo w każdym domu. Bez niej nie da się wykonać żadnej pracy na wysokości. Drabina potrzebna jest przy naprawach lub remoncie wnętrz, a także na zewnątrz, w tym do pracy na dachu domu. Może też się przydać do przycinania wysokich drzew czy zbioru owoców. Jak wybrać odpowiednią drabinę?

Rodzaje drabin do wyboru

Wybór odpowiedniej drabiny do prac, które chcemy wykonywać jest kluczowe, aby praca była możliwa do wykonania, a także komfortowa i bezpieczna. Drabiny mogą mieć różne wysokości, ale także inne cechy, które rozróżniają poszczególne rodzaje. Tak więc w sklepach można znaleźć drabiny proste, ale także przegubowe, rozstawne, teleskopowe czy wielofunkcyjne.

Drabina rozstawna – najlepsza do domu i na działkę

Do prostych prac domowych, jak remont, malowanie, zawieszanie firan, wymiana żarówki w lampie sufitowej, zbiór owoców czy przycinanie drzew na działce zdecydowanie wystarczy wolnostojąca drabina rozstawna. To taka drabina, która składa się z dwóch części, które można rozstawić tak, że drabina stoi sama, bez potrzeby opierania jej o ścianę albo gałęzie drzew. Jest bezpieczniejsza od prostych drabin, które trzeba opierać i ustawiać na równiutkiej powierzchni. Drabinę rozstawną łatwiej jest ustawić na mniej równym podłożu. Dobrej jakości drabina rozstawna powinna być skonstruowana z nitowanych połączeń między stopniami a podłużnicami. 

Powinna też mieć stopki antypoślizgowe, aby rozstawianie było w pełni bezpieczne. Drabiny takie są składane, więc łatwo je przechować czy transportować. Przed zakupem warto się upewnić, czy drabina jest na pewno stabilna. Stopnie powinny być wyłożone okładziną zabezpieczającą. Najlepiej wybrać drabinę aluminiową, która jest lekka mimo swojej wielkości. Oczywiście należy też dobrać odpowiednią wysokość. O ile do pracy we wnętrzach wystarczy taka na 3-4 m, o tyle do prac zewnętrznych na dachu czy drzewach może przydać się nawet taka powyżej 5 m.

Drabina przegubowa najlepsza na budowę

Taka drabina ze względu na przeguby ma bardzo wiele zastosowań. Składa się z czterech części. Można wykorzystywać ją jako drabinę przystawną, wolnostojącą czy nawet jako pomost roboczy. Takie drabiny służą do prac na niewielkich wysokościach, ale za to są bardzo wszechstronne. Również powinny mieć antypoślizgowe stopki. Oczywiście również się składają i są łatwe do transportu oraz przechowania.

Drabina teleskopowa – do wszystkiego

Jeśli chodzi o drabiny teleskopowe wyróżnia się dwa rodzaje. Pierwsze to takie, gdzie podłużnice nachodzą na siebie lub chowają się w sobie. Dostosowują się do rozmaitych warunków, jak np. schody czy nierówny teren, bo można je rozsuwać szczebel po szczeblu oraz wysuwać nóżki. One też powinny mieć antypoślizgowe stopki. Te drabiny również można składać i bez problemu transportować, przenosić i przechowywać.

Drabiny wielofunkcyjne – do zadań specjalnych

Drabiny wielofunkcyjne łączą w sobie cechy wszystkich rodzajów drabin. Składają się z trzech lub czterech elementów tworzących oddzielnie różne konstrukcje. Najczęściej używane są przy skomplikowanych pracach budowlanych czy wykończeniowych. Wyposażone są w zabezpieczenia w postaci wytrzymałych łączeń, zaczepów i haków, które zapobiegają niechcianemu rozłożeniu się drabiny. Ogromnym atutem jest duży zasięg prac, jakie można wykonać przy dobraniu modelu drabiny z dużą liczbą szczebli. Wśród profesjonalistów z ekip budowlanych i remontowych wszechstronność takiej drabiny jest bardzo pożądana.

Na budowę ewentualnie można wybrać też wygodne rusztowanie zamiast drabiny. Rusztowania można dowolnie przekształcać w różne rodzaje drabin. Inną alternatywą dla drabin są składane schodki lub pomost roboczy. Do mieszkań sprawdzą się idealnie. Jednak drabinę w podstawowej wersji przystawnej lub rozstawnej warto zdecydowanie mieć.

Szeroki wybór drabin dostępny jest na https://www.bricoman.pl/warsztat/drabiny/drabiny-aluminiowe

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne