magazine top

Linkowanie, czyli link building to wciąż ważna część prowadzonych w ramach pozycjonowania działań. Odnośniki do strony mogą prowadzić z różnych zewnętrznych witryn takich jak katalogi, fora internetowe, czy blogi tematyczne. Wybór miejsca do umieszczenia linku jest niezwykle ważny, lecz oprócz profilu wybranego miejsca ważne są takie kwestie jak np. autorytet domeny, ilość linków wychodzących, czy atrybut dofollow.

Linki dofollow czy nofollow?

Każdy, kto choć raz zetknął się z tematem budowy profilu linkowania z pewnością zetknął się z terminami linki noffollowlinki dofollow lub linki zwrotne. Pierwsze jak sama nazwa wskazuje, przekazują algorytmom informację, że strona na której został umieszczony odnośnik nie ma przekazywać swojej mocy dla linkowanej domeny. Drugie zaś to odwrotność i umieszczone na stronie przekazują drugiej moc w procesie pozycjonowania. Zazwyczaj, jeśli link nie jest oznaczony atrybutem "nofollow" to jest domyślnie "dofollow", więc robot wyszukiwarki po napotkaniu takiego linka automatycznie odwiedzi stronę, która jest podlinkowana.

Dlaczego to takie ważne?

Linki dofollow są niezwykle ważne z punktu widzenia pozycjonowania i większość linków, jakie staramy się pozyskać z innych stron internetowych to właśnie oznaczone tym atrybutem. Jeśli witryna, w treści której pojawi się taki odnośnik jest wartościowa w oczach algorytmów wyszukiwarki, to duża szansa, że strona, do której kieruje link, wiele na tym zyska. Ważne, więc by umieszczać hiperłącza w sprawdzonych, wartościowych i atrakcyjnych miejscach, które oprócz umieszczenia samego linku, dadzą realne efekty w pozycjonowaniu i przełożą się na poprawę widoczności danej strony. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na link na mocnych portalach tematycznych, czy wielobranżowych, oferujących zamieszczenie powiązanych z tematyką strony artykułów. Poza przekazywaniem samej mocy strony odnośnik taki może być przypadkowo napotkany przez użytkownika, który po przeczytaniu artykułu kliknie w niego i zainteresuje się ofertą strony.

Jaki rodzaj linku?

Istnieje kilka sposobów umieszczenia linku w treści. Odnośnik można umieścić w grafice, na przycisku, na frazie kluczowej, czy za pomocą adresu URL. W link buildingu najczęściej stosowane są te dwa ostatnie, bowiem realnie mogą przyczynić się do poprawy pozycji. W przypadku poprawy pozycji dla konkretnej frazy kluczowej pomóc mogą linki dofollow typu Exact Matched Anchor. Są to odnośniki, które zakotwiczone są na owej frazie kluczowej i kierują do strony po kliknięciu. Ważne jednak, by żaden rodzaj linkowania nie był faworyzowany, gdyż w przypadku SEO niezwykle ważna jest dywersyfikacja linków.

Zobacz także poradnik Zmiana adresu URL WordPress.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne