magazine top

Na rynku drukarek największe zyski czerpie się nie z produkcji urządzeń, a właściwie ze sprzedaży kartridży i tonerów. Ale to poprzez wybór odpowiedniego modelu i technologii mamy wpływ na to, czy koszt druku będzie niski, czy wysoki. Wszystko zależy od naszych potrzeb, od tego czy drukujemy dużo, często. Warto posiadać podstawowe informacje na tematy związane ze światem tuszy, tonerów i drukarek.

Drukarki laserowe czy atramentowe?

W małych firmach często wykorzystywaną technologią są drukarki laserowe, charakteryzują się niewielkim kosztem druku, przypadający na jedną stronę, działają szybko i cicho. Coraz częściej są kupowane przez użytkowników indywidualnych, którzy dostrzegają te zalety. Z roku na rok sprzedaje się ich coraz więcej.

Z drugiej strony mocną pozycję zachowują ich atramentowe odpowiedniki, które wyróżniają się tym, że ich użytkowanie jest bardziej elastyczne, można kupować do nich pojedyncze pojemniki kolorowe (np. HP 305 XL). Są też bardziej ekologiczne i coraz bardziej oszczędne.

Na co poza wyborem sprzętu zwrócić uwagę planując drukowanie?

Często pomijaną sprawą podczas drukowania jest dobór odpowiedniego papieru, zazwyczaj kupuje się kilka ryz, nie zwracając uwagi na jego gramaturę lub jakość. Do drukowania dokumentów wystarczy dobrać niską lub średnią gramaturę (60- 100g), ale w przypadku drukowania fotografii należy zaopatrzyć się w papier o wyższych parametrach (co najmniej 220g). Posiadając odpowiedni papier, wiedząc, co będziemy drukować, możemy dopasować kolejne elementy tej układanki. Na pewno bardzo ważny będzie wysokiej jakości tusz (np. HP 2600 tusz).

Warto również pamiętać, że wybór papieru decyduje o koszcie drukowania, jeśli wybierzemy grubszy, to będzie automatycznie pobierał większą ilość tuszu. W przypadku gdy zależy nam na tym, żeby drukować więcej i taniej warto wybierać papier o niższej gramaturze. Kolejną sprawą jest wybór formatu drukowanych dokumentów, jeśli potrzebujemy wydrukować notatki do przeczytania, to warto zmniejszyć ich rozmiar tak, aby więcej treści zmieściło się na jednej stronie.

Źródło zdjęcia:

junpiiiiiiiiiii / Shutterstock.com

fb button

grab my essay banner

logo jooble