magazine top

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest modne i potrzebne ze względu na środowisko naturalne, ale też opłacalne. Jednym z rozwiązań jest fotowoltaika – pozwala ona na przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Jaki jest sens instalacji fotowoltaicznej?

Szybki wzrost inwestycji

Fotowoltaika to technologia wykorzystująca ogniwa fotowoltaiczne do zamiany energii słonecznej w elektryczną. Korzystanie z promieniowania słonecznego jest darmowe i powszechnie dostępne, dlatego przyjmuje się, że wyprodukowany w ten sposób prąd jest bezpłatny. Poza tym ceny energii elektrycznej będą rosły, dlatego zwrot inwestycji jest pewny – nawet jeśli gospodarstwo domowe nie wykorzysta 100% energii, którą wytworzy zamontowany system.

Aby jednak móc go wytwarzać, trzeba zainwestować w specjalne urządzenia i skompletować całą instalację (jak fotoogniwa, system montażowy, osprzęt elektryczny). Na dobór mocy systemu fotowoltaicznego wpływa roczne zużycie prądu przez gospodarstwo domowe.

Sposób na darmową energię elektryczną

Ekologiczne rozwiązanie. Systemy fotowoltaiczne to układ zasilający dom w bezpłatną energię elektryczną, co stanowi jedną z ich najważniejszych zalet – to ekologiczna instalacja, która jest zgodna z aktualnymi trendami, gdyż pozwala zadbać o środowisko naturalne oraz zasoby konwencjonalne.

Darmowy prąd i ciepła woda. Energia wyprodukowana z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystana do zasilania urządzeń jak pralka czy lodówka, ale można dodatkowo zdecydować się na elektryczny podgrzewacz wody lub system grzewczy, co pozwoli na dostęp do ciepłej wody w domu.

Fotowoltaika – kalkulator. Główną zaletą fotowoltaiki są niższe rachunki za prąd. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy jej montaż będzie się opłacał. Jeśli zastanawiasz się nad montażem zintegrowanych paneli słonecznych, pomocny może okazać się kalkulator ofert PV, który pozwoli dokonać analizy opłacalności inwestycji.

Jak obliczyć czas zwrotu inwestycji? Można posłużyć się przykładem – konkretne dane zależą od rodzaju instalacji:

1 kWh energii to 0,6 zł

instalacja o mocy 4 kW wytwarza prąd o wartości 2200 zł rocznie

instalacja 4 kW kosztuje inwestora 30 tysięcy zł

Zwrot inwestycji następuje średnio po 7-8 latach, ale trzeba pamiętać, że nieunikniony jest wzrost cen za energię elektryczną, co oznacza, że okres ten będzie się skracał.

Dopasowanie systemu do wysokości rachunków za energię. Podstawowym kryterium, który umożliwia wstępne obliczenie prawidłowej wielkości instalacji fotowoltaicznej jest wysokość rachunków za prąd. Moc (kW) zależy od tendencji zużycia prądu w skali roku.

Wpływ pogody. Roczny uzysk energii zależy od różnych czynników, w dużym stopniu od pogody, a przede wszystkim od zachmurzenia i stopnia nasłonecznienia. Praca paneli fotowoltaicznych trwa przez cały rok, ale w sezonie zimowym produkcja energii będzie niższa. 

Systemy fotowoltaiczne w pigułce

Wykorzystanie potencjału energetycznego słońca posiada liczne zalety. Jeśli jesteś na etapie stanu surowego budowy domu, warto rozważyć instalację PV do produkcji własnego prądu. Fotowoltaika pozwala obniżyć cenę rachunku za prąd, a także stać się bardziej eko. Żeby to sprawdzić, warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki.

Pojedynczy panel składa się z ogniw mono- lub polikrystalicznych, które są zbudowane z krzemu posiadającego właściwości umożliwiające przepływ prądu w wyniku padania promieni słonecznych. Połączenie ogniw w moduły i zastosowanie m.in. szyby hartowanej czy powłoki antyrefleksyjnej pozwala stworzyć finalny panel. Ponadto żywotność systemu wynosi kilkadziesiąt lat – to inwestycja na długie lata.

fb button

grab my essay banner

logo jooble