magazine top

Design Technologies International Sp. z o.o., znana jako DTI, to firma z siedzibą w Raciborzu, która od 1991 r. z dumą prowadzi działalność w branży specjalnych ciężkich obrabiarek do obróbki skrawaniem. DTI dostarcza obrabiarki idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb swoich klientów. Dzięki innowacyjnemu podejściu oraz ciągłemu inwestowaniu w rozwój firma nie tylko zaspokaja oczekiwania rynku, ale też wyznacza nowe standardy w branży. Kompleksowa realizacja ponad 160 unikatowych projektów dla różnorodnych sektorów przemysłu stanowi dowód profesjonalizmu i zaangażowania DTI. Dzięki takim działaniom firma zdobyła uznanie nie tylko na polskim rynku, ale również na arenie międzynarodowej.

Mamy przyjemność przedstawić wywiad z Panią Karoliną Sywak, Managing Director firmy DTI, która dzieli się z nami fascynującą opowieścią o ewolucji firmy, flagowych projektach oraz wyjątkowej kadrze, która jest sercem przedsiębiorstwa.

Czy mogłaby Pani nam przybliżyć historię powstania i rozwoju Design Technologies International Sp. z o.o.? Co pozwoliło firmie stać się jednym z czołowych graczy w branży obrabiarek specjalnych w Polsce i za granicą?

Design Technologies International (DTI) została założona w 1991 r. Przez wiele lat głównym rynkiem zbytu były Stany Zjednoczone. Dziś rynek amerykański jest nadal istotny, ale przeważają odbiorcy krajowi. Od 2016 r. większościowym udziałowcem spółki jest belgijska grupa HACO. Siedziba firmy mieści się w Raciborzu, gdzie posiadamy halę montażową przystosowaną do montażu ciężkich obrabiarek. Od początku istnienia firma koncentrowała się na zindywidualizowanym podejściu do klienta oraz wysokiej jakości. Wierzymy, że każdy projekt zaczyna się od potrzeb naszych klientów. Założyciel firmy zwykł mawiać, że „technika nie znosi kompromisów”, dlatego dbamy o najwyższą jakość już od pierwszego etapu projektu.

Jak przynależność do grupy HACO wpłynęła na działalność firmy DTI zarówno pod względem technologicznym, jak i biznesowym?

Właścicielem 75% DTI jest belgijska grupa HACO, podczas gdy pozostałe 25% należy do rodziny założyciela. Daje nam to silne wsparcie finansowe, globalne możliwości serwisowe oraz ofertę niestandardowych (DTI) i standardowych (HACO) obrabiarek dla wielu zastosowań.

Czy mogłaby Pani opisać główne obszary działalności DTI? Jakie typy obrabiarek są projektowane i produkowane w raciborskiej fabryce?

Specjalizujemy się w projektowaniu i dostawie specjalnych ciężkich obrabiarek do obróbki skrawaniem. Koncentrujemy się na maszynach „szytych na miarę”, nie mamy wystandaryzowanych produktów. Oferujemy rozwiązania dla wymagających zastosowań, gdzie potrzebne są wysokie momenty, duże moce i narzędzia ISO 60 lub inne specjalistyczne. Nasze portfolio przedstawia jedynie już zrealizowane projekty – ciągle się rozwijamy i poszerzamy ofertę. Pierwszą frezarkę bramową dostarczyliśmy w 1993 r., od tamtego czasu to nasz bestseller. Oferujemy najmocniejsze na rynku frezarki z mocą napędu wrzeciona do 92 kW i momentem obrotowym na wrzecionie do 6900 Nm. Lata doświadczeń pozwoliły nam podporządkować całą konstrukcję obrabiarki pod przenoszenie tej dużej mocy i ogromnego momentu. Oferowane przez nas frezarki charakteryzują się wyjątkowo szerokim zakresem możliwości konfiguracyjnych. Kolejną rodziną produktów są ciężkie poziome centra obróbcze ze skrętnym suportem. Tutaj – oprócz standardowych opcji wyposażenia – oferujemy również możliwość dodania osi „W” i przekształcenia obrabiarki w unikatową na rynku wytaczarkę ze skrętnym suportem. Następna grupa to tokarki poziome o maksymalnej średnicy toczenia 3000 mm, przystosowane do detali o maksymalnej długości do 33 m i ciężarze dochodzącym do 150 ton. Ponadto mamy w ofercie specjalną linię frezarek gantry dla sektora energetycznego, kompleksowe rozwiązania do obróbki kół kolejowych, całe linie technologiczne i wiele innych.

W jakich sektorach przemysłu obrabiarki i rozwiązania DTI znajdują najszersze zastosowanie? Jakie znane marki przemysłowe korzystają z Państwa produktów i usług?

Nasze produkty znajdują zastosowanie w wielu sektorach – przede wszystkim w branży kolejowej, carbon, energetycznej, odkuwkach, w przemyśle stoczniowym i zbrojeniowym. Wśród naszych odbiorców są w Polsce m.in. Track Tec, Tokai Cobex, FAMET, a w USA Ingersoll Machine Tools i Ellwood Group. W branży kolejowej naszymi klientami są czołowi producenci rozjazdów kolejowych, elementów szyn i iglic. Tam trafiają nasze frezarki z rodziny FB. Do przemysłu produkującego elementy węglowo-grafitowe dostarczamy całe linie produkcyjne, obrabiarki do obróbki wykładzin pieców i inne. W branży energetycznej sprawdza się specjalna obrabiarka do fazowania tysięcy otworów w sitach i przegrodach do wymienników ciepła płaszczowo-rurowych. Oferujemy również obrabiarki do obróbki obudowy dla tych wymienników. Jeśli chodzi o branżę odkuwek, w Ellwood Group w USA pracują dwie nasze najcięższe tokarki oraz specjalna frezarka bramowa o łącznej mocy zainstalowanej 0,6 MW i momencie obrotowym na wrzecionie 48,000 Nm. Do przemysłu stoczniowego dostarczamy specjalnie wyposażone tokarki poziomowe, które wykorzystywane są do obróbki największych wałów okrętowych.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć o najbardziej ambitnych i technicznie skomplikowanych projektach realizowanych przez DTI?

Pierwszym niezwykle ambitnym projektem w historii spółki była dostawa w 1996 r. w pełni zautomatyzowanej linii do obróbki bloków katodowych LBK400CNC do Zakładu Elektrod Węglowych (dziś Tokai Cobex). Do dzisiaj obrabiane są na niej bloki katodowe o wymiarach 900 mm x 900 mm x 3000 mm. Całkowita moc zainstalowana na linii wynosi 370 kW, a liczba osi sterowanych numerycznie – 40. Innym projektem, który był niezwykle wymagającym technicznie i logistycznie, była tokarka do obróbki wałów okrętowych dla lotniskowców. Obrabiarka od 2012 r. do dzisiaj pracuje w Stoczni Amerykańskiej Marynarki Wojennej w Pearl Harbor na Hawajach. W jednym cyklu można na niej wykonać szereg operacji: toczenie, wiercenie, rozwiercanie, frezowanie kątowe, szlifowanie, dogładzanie, rolowanie powierzchni stożkowych. Aby to osiągnąć, na tokarce zainstalowaliśmy 24 osie sterowane numerycznie oraz system paletowy do automatycznej wymiany urządzenia szlifierskiego (do szlifowania powierzchni kątowych) i dogładzającego. W 2019 r. podpisaliśmy kontrakt na dostawę ciężkiego centrum obróbczego ze skrętnym suportem. Była to dla nas całkowicie nowa konstrukcja a mimo to protokół odbioru końcowego został podpisany niecałe 12 miesięcy od rozpoczęcia prac. To tylko świadczy o wysokich kompetencjach i ogromnym doświadczeniu naszego działu konstrukcji i montażu. W międzyczasie tych projektów było jeszcze wiele, np. zaprojektowanie, wyposażenie i wdrożenie technologii dla wydziału produkcji zestawów kołowych dla lokomotyw. Przez ponad 30 lat zrealizowaliśmy ich około 160. Jednak najbardziej dumni jesteśmy z długofalowych relacji, jakie wypracowaliśmy z naszymi klientami, którzy wracają po drugie, trzecie i kolejne obrabiarki. To są nasze najlepsze referencje.

Czy mogłaby Pani wskazać najważniejsze patenty, które posiada DTI, i opowiedzieć o ich znaczeniu dla branży obrabiarek?

Przez pierwszą dekadę działalności zgłosiliśmy kilkadziesiąt wniosków patentowych. Jednak od pewnego czasu zaprzestaliśmy tej praktyki. Niemal każda nasza nowa obrabiarka charakteryzuje się wysoką innowacyjnością, a nasze know-how polega na umiejętności połączenia różnorodnych zaawansowanych rozwiązań technologicznych w jedną całość.

Czy może Pani podzielić się informacjami na temat obecnych możliwości produkcyjnych firmy oraz najnowszych inwestycji? Jakie technologie i metody są stosowane, aby zapewnić najwyższą jakość produktów?

Nasza filozofia nie zmienia się od lat. Z jednej strony DTI to doświadczony i kreatywny dział konstrukcji, z drugiej zaś fachowy dział montażu mechanicznego i elektrycznego. Łącznikiem pomiędzy nimi jest dział zakupów i kooperacji. Pragniemy zapewnić jak najlepsze warunki pracy dla wszystkich pracowników, ponieważ każdy odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia tak specjalistycznych produktów jak nasze. Dążymy do dostarczenia najlepszych narzędzi pracy – od sprzętu komputerowego i programów CAD, aż po narzędzia pomiarowe i wyposażenie warsztatu. Kontrola jakości jest dla nas kluczowa, dlatego też posiadamy własną izbę pomiarową z najnowocześniejszymi narzędziami pomiarowymi, w tym lasery Hamar i Renishaw. Wraz z naszymi obrabiarkami dostarczamy klientom nie tylko dokumentację techniczną, ale również, jeśli tego chcą, „księgi jakości”, w których detalicznie opisujemy każdy kluczowy element maszyny.

Kluczową rolę w osiąganiu sukcesu przedsiębiorstwa odgrywa zespół pracowniczy. Czy może Pani opowiedzieć o zatrudnionej kadrze specjalistów? Jaka jest filozofia firmy w zakresie zarządzania zespołem?

Fachowość i kompetencje to podstawowe wymagania, ale dla nas kluczowa jest zdolność do pracy zespołowej. Produkcja prototypowych obrabiarek wymaga zgranego zespołu. Niezbędna jest właściwa komunikacja, współodpowiedzialność i przyjazna atmosfera pracy. W DTI praca nie jest rutynowa – każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Dlatego poszukujemy ludzi, którzy cenią takie wyzwania i są gotowi je podejmować.

Wysoka jakość produkowanych maszyn jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie jako najważniejsi partnerzy?

To prawda – dobierając dostawców, kierujemy się przede wszystkim jakością i renomą. Dzięki temu możemy tworzyć rozwiązania, które służą naszym klientom nie lata, a kilkadziesiąt lat. Wśród naszych głównych dostawców warto wymienić firmy, takie jak m.in.: Siemens, Hydac, Schneeberger, Igus, KSK Precise Motion, Heidenhain, Balluff, OTT Jakob, TLC, AFM Defum, Ponar, Dynamik i wiele innych. Cenimy sobie również współpracę z lokalnymi firmami: Kreha System, KMTM czy Elbis.

CSR jest istotnym elementem funkcjonowania firmy. Czy DTI przywiązuje dużą wagę do działań społecznych i inicjatyw pozabiznesowych?

Cały zespół DTI chętnie angażuje się w akcje społeczne, charytatywne oraz ekologiczne. Regularnie wspieramy Fundację Promyczek Nadziei oraz Szlachetną Paczkę, przygotowując podarunki dla osób potrzebujących. Wierzymy, że takie działania mogą realnie wpłynąć na poprawę warunków życia wielu ludzi. Z troski o środowisko niedawno zainicjowaliśmy akcję sadzenia drzew, zakupując 100 drzew. Ta inicjatywa odzwierciedla nasze wartości związane z odpowiedzialnością społeczną i zrównoważonym rozwojem. Każde zasadzone drzewo to wkład w przyszłość naszej planety.

Jakie wyzwania rynkowe i technologiczne stoją obecnie przed DTI?

Stale rozwijamy naszą ofertę, dodając do niej kompleksowe modernizacje ciężkich obrabiarek. Podkreślamy tutaj słowo „modernizacje”, ponieważ oferujemy nie tylko przywrócenie maszyn do ich pierwotnego stanu, ale również ich ulepszenie i rozszerzenie funkcjonalności. W rezultacie klient otrzymuje maszynę o funkcjonalności porównywalnej z nowym modelem, wraz z dwunastomiesięczną gwarancją, bez konieczności wykonania nowego fundamentu. Jest to atrakcyjne rozwiązanie zarówno cenowo, jak i czasowo, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wierzymy, że to kierunek, który pomoże nam przetrwać nawet trudniejsze czasy na rynku.

fb button

grab my essay banner

logo jooble