magazine top

Faurecia, należąca do Grupy FORVIA, jest szóstym co do wielkości na świecie i drugim w Europie producentem wyposażenia samochodowego. Jako potentat na rynku motoryzacyjnym w zakresie zaopatrzenia aut, firma obecna jest w 37 krajach świata, zatrudnia 150 000 osób w 300 zakładach produkcyjnych i 35 ośrodkach badawczo-rozwojowych. W Polsce Faurecia jest obecna od 1998 roku i nieustannie się rozwija. Firma posiada 9 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w: Grójcu, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu. W ostatnim z wymienionych miast znajdują się aż cztery fabryki.
O kluczowych aspektach działalności firmy opowiada Tomasz Chuć – Dyrektor Zakładu Mechanizmów Faurecia Wałbrzych S.A.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię rozwoju Faurecii w Wałbrzychu?

Jako drugi zakład Faurecii w Polsce, a pierwszy w Wałbrzychu powstał Zakład Mechanizmów (Recliners) specjalizujący się w produkcji mechanizmów pochylania oparcia fotela samochodowego. Tuż po nim powstał Zakład Struktur (Frames), który zajmuje się produkcją ram metalowych i stelaży siedzeń. Kolejny zakład – Wałbrzych Akcesoria (Trim) swoją działalność produkcyjną skupia na produkcji zagłówków i podłokietników. W 2011 roku powstał Zakład Pneumatyków, który specjalizuje się w produkcji systemów pneumatycznych – takich jak podparcia pleców czy zaawansowanych technologicznie mat masażu.

Faurecia Wałbrzych jest częścią Grupy FORVIA. Czy mógłby Pan opowiedzieć o tej nowo powstałej globalnej organizacji?

Grupa FORVIA została utworzona po pomyślnym zakończeniu przejęcia przez firmę Faurecia pakietu kontrolnego HELLA, co miało miejsce 31.01.2022 r. FORVIA patrzy w przyszłość i nieustannie angażuje się w transformację mobilności na drogach, daje wyjątkowe możliwości do rozwoju i czerpania korzyści ze strategicznych kierunków przekształcających przemysł motoryzacyjny. Wizja przyszłości grupy FORVIA opiera się na czterech filarach: bezpieczeństwie, zrównoważonym rozwoju, zaawansowanych rozwiązaniach i doświadczeniach dostosowanych do potrzeb klienta. W skrócie FORVIA oznacza „FOR” i „VIA” rozumiane jako bycie w nieustającej drodze. Należy również podkreślić, że w ramach grupy FORVIA przedsiębiorstwa zachowują swoje nazwy prawne tj. Faurecia i HELLA. FORVIA jest nazwą parasolową, w ramach której oba przedsiębiorstwa prowadzą komunikację.

Faurecia Wałbrzych zajmuje się produkcją różnego typu elementów wyposażenia samochodowego. Za co dokładnie odpowiada Zakład Mechanizmów (Recliners)?

Zakład Mechanizmów pracuje nad produktem końcowym. Zajmuje się produkcją mechanizmów regulacji oparć samochodowych montowanych zarówno z elementów wytwarzanych na miejscu, jak i dostarczanych przez firmy zewnętrzne. Ta instalacja w aucie jest niezwykle ważna, gdyż odpowiada za ruch oparcia.

W Pana opinii, czym wyróżniają się produkty sygnowane logo Faurecii?

Moim zdaniem jest to przede wszystkim bezpieczeństwo, wydajność, jakość i doskonałość operacyjna. Równie ważnym atutem naszej działalności jest to, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów oraz skupiamy się na ich potrzebach i satysfakcji.

Kim są Państwa główni klienci?

Bez zakładów Faurecii w Wałbrzychu kierowcy na całym świecie nie mieliby czym jeździć. Produkujemy części samochodowe dla całego portfolio segmentu motoryzacyjnego, w tym marek premium jak np.: Audi, Ford, Ferrari, Peugeot, czy Renault. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż samochody takiej klasy posiadają elementy wyposażenia produkowane właśnie w Polsce. Uważam, że mamy z czego być dumni.

W czym upatrujecie przewagę firmy Faurecia nad konkurencją?

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że wyróżnia nas bardzo dobra ergonomia pracy. Branża automotive jest dość specyficzna i wedle stereotypowego postrzegania nie jest kojarzona jako pierwszy wybór wśród kobiet. W Faurecii mamy ambicję stać się najlepszym pracodawcą w regionie, dlatego staramy się przełamywać utarte schematy, zatrudniając coraz więcej kobiet. Oferujemy swoim pracownikom różne ścieżki kariery i pomagamy je rozwijać. Możemy się pochwalić rozbudowanymi programami wdrożenia nowego pracownika, dbamy o różnorodność zadań i organizujemy liczne warsztaty. Angażujemy się również we współpracę z uczelniami, aby już na tym etapie pokazywać młodym, zdolnym studentom, na czym polega praca w Faurecii. Jesteśmy firmą innowacyjną, która podąża za nowymi trendami. Rozumiemy, że zastosowanie nowych technologii i digitalizacja w branży motoryzacyjnej jest niezbędne w dzisiejszych czasach. Widzimy, że ułatwiają nam one pracę oraz usprawniają systemy. Oczywiście nie zapominamy o środowisku i dokładamy swoją cegiełkę do poprawy jego kondycji m.in. poprzez redukcję CO2.

Faurecia stawia na dynamiczny rozwój, innowacyjność i najnowszą technologię. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu technologicznym przedsiębiorstwa? Jak ważna jest dla Państwa organizacji idea Przemysłu 4.0?

W branży automotive należy wyróżnić dwa nurty – produkt i proces produkcyjny. Faurecia Wałbrzych odpowiada za drugi z wymienionych, co wzbogaca jej portfolio o nowe projekty, w których kluczową rolę odgrywa dział Lean odpowiedzialny za digitalizacje tych procesów. Wdrażamy automatyczne wózki, które poprawiają bezpieczeństwo i optymalizują proces. Aktualnie w motoryzacji dominuje trend Industry 4.0, czyli produkcja oparta na cyfryzacji, która pozwala nam na wprowadzanie zrobotyzowanych maszyn i ulepszanie przepływu informacji. Dodatkowym atutem zastosowania nowych technologii są systemy teleinformacyjne, które mają na celu ulepszenie produkcję just in time i wdrożenie linii produkcyjnej zgodnej z koncepcją nowego trendu. W Faurecii Wałbrzych mamy linie w pełni automatyczne, które posiadają zarówno autonomiczne roboty, jak i roboty obsługiwane przez naszych wykwalifikowanych pracowników. Żyjemy w erze cyfrowej transformacji, dlatego nie dziwi nas fakt, że cała dokumentacja z formy papierowej jest przenoszona na formę elektroniczną. Bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki temu przekazujemy naszą wiedzę całemu światu.

Jeżdżąc samochodem nie zawsze zdajemy sobie sprawę na jak skomplikowanym przedmiocie siedzimy. Co ciekawego warto wiedzieć o produkcji siedzeń samochodowych?

Na wstępie warto zaznaczyć, że fotel projektuje się około 3 lat, co udowadnia, że jest to skomplikowany i długotrwały proces. Porównując dzisiejsze fotele, do tych produkowanych 30 lat temu, widać wiele znaczących różnic. Te współczesne są większe i zdecydowanie lżejsze. Fotele samochodowe wyposażone są w poduszki powietrzne, maty masażu, system podgrzewania siedzeń oraz możliwość dostosowania coraz większej części siedziska do sylwetki pasażera. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że fotel jest jedną z najważniejszych części samochodu – odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów, a z drugiej strony musi zapewnić komfort użytkowania i podróżowania.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Faurecia Wałbrzych?

Nasi pracownicy, czyli nie tylko menedżerowie i kadra zarządzająca, ale także świetni specjaliści i pracownicy produkcyjni, są zmotywowani i zmobilizowani do pracy. Zawsze starają się wykazać profesjonalizmem, pracowitością i precyzją. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że za sukcesem naszej firmy stoją właśnie oni wszyscy. Będąc częścią globalnego przedsiębiorstwa jesteśmy w stanie zapewnić naszym pracownikom pracę w innych zakładach na świecie i jeśli tylko ktoś chce rozwijać swoją ścieżkę kariery za granicą, zawsze może liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność w zakresie employer brandingu. Jakie działania podejmuje spółka, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą się z nią na lata?

Mamy pełną świadomość tego, że jesteśmy globalną strukturą. Firma znajduje się w wielu krajach, a co za tym idzie, łączy w codziennej pracy osoby różnych kultur. Różnorodne jednostki tworzące spójną całość pozwalają nam dostrzegać potrzeby i wyzwania. Chętnie angażujemy się w różne działania CSR, lokalne inicjatywy, akcje ekologiczne, wydarzenia sportowe czy w działania w obszarze gender diversity. Wszystkie powyższe aspekty są dla nas bardzo ważne i dzięki temu nasi pracownicy utożsamiają się z wartościami i przekonaniami, które reprezentuje Faurecia jako firma. Traktujemy różnorodność jako ogromny atut pozwalający wykorzystać indywidualne umiejętności, które owocują w postaci sukcesów całej firmy. Rozrastamy się, wdrażamy nowe rozwiązania, które są efektem kreatywności i zaangażowania naszych pracowników.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Wszystkie firmy, z którymi współpracujemy wpływają również na nasz biznes, dlatego relacje partnerskie są dla nas niezwykle istotne. To jeden z naszych fundamentów, ponieważ rozwijając naszego dostawcę, rozwijamy się sami.

Kryzys wywołany przez pandemię Covid-19 oraz wojna w Ukrainie wpłynęły na wiele branż i podmiotów. Czy Faurecię Wałbrzych ominęły rynkowe perturbacje?

Pandemia COVID-19 oraz aktualna sytuacja geopolityczna na świecie uderzyła w każdą branżę, w tym motoryzacyjną. Jako Faurecia Wałbrzych również odczuliśmy konsekwencje kryzysów wywołanych przez oba te czynniki. Jednak z perspektywy czasu mogę śmiało przyznać, że to nas tylko wzmocniło i pokazało, że jesteśmy mocnym graczem na rynku. Ta niespodziewana sytuacja rzuciła światło na obszary, które nadal powinniśmy usprawniać i rozwijać, a także pozwoliła spojrzeć na inne tematy w zgoła odmienny sposób, czym była np. praca z domu, którą nie każdy z naszych pracowników mógł wykonywać.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Z biznesowego punktu widzenia wyzwaniem, z którym my jako pracodawcy musimy się zmierzyć, jest zapewnienie stabilnego zatrudnienia w obliczu dynamicznej sytuacji na rynkach światowych oraz utrzymanie inspirującego i motywującego środowiska pracy dla naszych pracowników. Jestem jednak przekonany, że Faurecia dokłada wszelkich starań, aby sprostać tej próbie.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Żyjemy w bardzo dziwnych i niepewnych czasach, dlatego trudno jest snuć dalekosiężne plany na przyszłość. W naszych głowach często pojawia się pytanie, jak przetrwać w tych trudnych okolicznościach, rozwijać biznes i dbać o pracowników. Niemniej, z całą pewnością naszym celem jest utrzymać się na dotychczasowej pozycji i systematycznie realizować naszą strategię biznesową. Planujemy też nowe inwestycje i działamy w obszarze zmiany biznesu i redukcji CO2 co staje się naszym biznesowym priorytetem.

fb button

grab my essay banner

logo jooble