magazine top

Metal-Fach Sp. z o.o. to czołowy polski producent maszyn rolniczych. Mająca siedzibę w Sokółce (woj. podlaskie) firma rozpoczęła działalność w 1989 roku i jest to obecnie jeden z największych pracodawców w regionie, który zatrudnia około 800 osób. W ofercie spółki znajduje się blisko 60 różnych typów i modeli maszyn oraz urządzeń rolniczych. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w technice grzewczej. Wyroby firmy są dostępne poprzez sieć dealerską na terenie całego kraju oraz są eksportowane do ponad 50 państw. Zespół doświadczonych i wykształconych profesjonalistów zapewnia produkty najwyższej jakości, dostosowane do ciągle zmieniających się potrzeb i wymogów klientów na rynku polskim i zagranicznym. Metal-Fach jest laureatem wielu prestiżowych nagród nie tylko za tworzone urządzenia, ale również za politykę prospołeczną oraz kadrową.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu na temat działalności firmy udzielił Pan Jacek Kucharewicz, Właściciel i Prezes Zarządu Metal-Fach Sp. z o.o.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa Metal-Fach Sp. z o.o.? Jaka była jego geneza?

Historia marki Metal-Fach rozpoczęła się w 1989 roku. Założycielem był mój ojciec - Stanisław Kucharewicz. To po nim odziedziczyłem firmę i razem z żoną oraz dziećmi prowadzę ją do dzisiaj. Pierwsze kroki związane były z techniką grzewczą. Tworzyliśmy i udoskonalaliśmy kotły centralnego ogrzewania. Jako ciekawostkę zdradzę, że za pieniądze z wesela kupiliśmy gilotynę do cięcia blach. Od tego czasu elementy potrzebne do produkcji kotłów centralnego ogrzewania były wytwarzane we własnym zakresie. Umożliwiło to przyśpieszenie produkcji i rozpoczęcie budowy nowego zakładu. Kolejna inwestycja wiązała się ze sprzedażą motocykla MZ 250 i kupnem pierwszej profesjonalnej jak na tamte czasy spawarki „BESTER”. Od 1998 roku nasza firma zajmuje poważne miejsce w sektorze produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych. Dzieje się tak z prostego powodu - wszystkie nasze produkty charakteryzuje wytrzymałość, prostota obsługi, a także nowoczesna stylistyka. Na dynamiczny rozwój naszej marki znaczący wpływ miały dotacje unijne. Dzięki nim rozwinął się i wzbogacił nasz park maszynowy. Dziś możemy się pochwalić doskonale wyposażonymi halami produkcyjnymi, a także nowoczesną malarnią z kataforezą, innowacyjnym centrum badawczym kół oraz laboratoriami kontrolującymi jakość produkcji. Przez lata ciężko pracowaliśmy, inwestowaliśmy w rozwój, sprzęt i kadrę pracowniczą, dzięki temu zyskaliśmy zaufanie naszych klientów.

Jaką pozycję na polskim i światowym rynku producentów maszyn rolniczych zajmuje obecnie spółka Metal-Fach?

Dynamiczny rozwój i zainteresowanie zagranicznych kontrahentów sprawiły, że przedsiębiorstwo otworzyło swoje oddziały w Kazachstanie, Białorusi i Rosji. Co ciekawe maszyny są eksportowane na wszystkie kontynenty świata, a około 60% produkcji trafia na eksport. Dziś współpracujemy z topowymi markami, które liczą się na całym świecie.

Metal-Fach oferuje nowoczesne, innowacyjne maszyny rolnicze, które są ciągle ulepszane i dostosowywane do aktualnych wymogów klientów. Jakie nowości produktowe planują Państwo wprowadzić do oferty w najbliższym czasie?

Prasy zwijające, owijarki bel, ładowacze czołowe, wozy paszowe, rozrzutniki obornika, przyczepy rolnicze, agregaty uprawowe – to nasze najpopularniejsze produkty, które dzięki naszym wykwalifikowanym pracownikom są nieustannie udoskonalane, tak aby zadowoliły nawet najbardziej wymagających klientów. W najbliższym czasie planujemy między innymi zwiększenie uniwersalności zastosowań rozrzutników obornika oraz dostosowanie tych maszyn do wymogów rolnictwa precyzyjnego. Rozwój linii przyczep platformowych, a także zwiększenie średnicy organów roboczych w agregatach talerzowych. Od początku naszej działalności skupialiśmy się na jakości i stawialiśmy na rozwój – wszystko po to, by jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania współczesnego rolnictwa.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy fabryka w Sokółce wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie produkcji oraz kontroli jakości?

Jak najbardziej. Kontrola każdego etapu produkcji maszyn Metal-Fach to proces, który doprowadziliśmy do perfekcji. Pracownicy naszych poszczególnych działów, to unikalni eksperci w swoich dziedzinach. Nasz dział konstrukcyjno – technologiczny jest odpowiedzialny za przygotowanie konstrukcji i technologii, które powstają zgodnie z zasadami FMEA. Dział kontroli jakości pracuje według standardów ISO 9001. Nasi kontrolerzy dokonują pomiarów jakości detali z wycinarki laserowej zgodnie ze schematem kontroli AQL za pomocą takich narzędzi pomiarowych jak mikromierz laserowy. Przygotowanie przez technologów maszyn sterowanych numerycznie odbywa się zgodnie z przyjętą procedurą wdrożenia wyrobu do produkcji przy pomocy oprogramowania CAM. Tam, gdzie jest to możliwe zastępujemy fizyczną pracę człowieka pracą zdalnych urządzeń (robotów). Tak się dzieje przy wykonywaniu precyzyjnych detali przez tokarki sterowane numerycznie. Dalej kontrola elementów po procesie spawania odbywa się przy pomocy metody penetracyjnej, zgodnie z wcześniej przeprowadzoną analizą systemów pomiarowych. Skanowanie 3D gotowego wyrobu w celu sprawdzenia wszystkich parametrów zgodnie z modelem CAD. Jednym słowem wszystkie procesy technologiczne odbywają się w oparciu o światowe normy i wytyczne.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Metal-Fach?

Receptą na sukces jest praca, załoga i pasja. Tak jak już wcześniej wspominałem przez cały czas udoskonalamy nasze produkty i unowocześniamy procesy technologiczne. A to wszystko zasługa naszej kadry, która wyróżnia się ogromną wiedzą i doświadczeniem. Aktualnie zatrudniamy około 800 pracowników, ale wciąż poszukujemy fachowców. Najlepsi pracownicy wszystkiego nauczyli się właśnie tu, stawiając swoje pierwsze, zawodowe kroki, dziś swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z innymi. To dzięki nim Metal-Fach ma tak silną pozycję na polskim rynku. Możemy się też pochwalić wieloma prestiżowymi nagrodami takimi jak: tytuł „Gazeli Biznesu”, brązowa statuetka „Pracodawca Przyjazny Załodze”. W 2014 roku,
Metal-Fach uhonorowano 1. nagrodą w prestiżowym konkursie „Polish Masters of Business” i wiele innych.

Oprócz działalności biznesowej równie ważna jest aktywność w zakresie employer brandingu. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Za nasz sukces odpowiada każdy pracownik, zadowolony ze swojej pracy. Staramy się skupić głównie na stworzeniu godnego środowiska pracy, przyjaznej atmosfery i co najważniejsze możliwości rozwoju. Do działań z tego zakresu możemy zaliczyć przede wszystkim inwestycje w kapitał ludzki, organizowanie konkursów i akcji kierowanych do pracowników, przygotowywanie programów rozwojowych dla zatrudnionych osób jak np. szkolenia, wspieranie działań wolontarystycznych i społecznych. Employer branding zewnętrzny kierujemy głównie do potencjalnych pracowników. Celem tych działań jest stworzenie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy. Jest to między innymi uczestnictwo w targach pracy, aktywna promocja firmy w serwisach ogłoszeniowych na temat pracy, na uczelniach wyższych oraz dbanie o efektywne i trafiające do grupy docelowej ogłoszenia rekrutacyjne.

Metal-Fach Sp. z o.o. to dynamicznie rozwijająca się firma, która ciągle poszerza swoje możliwości produkcyjne. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat? Czy planujecie w najbliższym czasie kolejne modernizacje?

W ciągu ostatnich lat sporo inwestowaliśmy w park maszynowy. W latach 2017 – 2018 na udoskonalenie i modernizację linii produkcyjnej wydano w sumie 40 mln zł. W tym czasie udało się kupić aż 9 robotów spawalniczych, 7 laserów oraz 31 maszyn numerycznych (centra tokarskie i frezarskie). Producent maszyn rolniczych ogromną wagę przywiązuje również do ekologii. W 2017 roku zakupiony został zestaw filtrujący, który ogranicza emisję lotnych związków organicznych. Dziś możemy pochwalić się doskonale wyposażonymi halami produkcyjnymi, a także nowoczesną malarnią z kataforezą, innowacyjnym centrum badawczym kół oraz laboratoriami kontrolującymi jakość produkcji. Warto wspomnieć również, iż w 2013 roku załoga Metal-Fachu uruchomiła linię do produkcji felg. Na dynamiczny rozwój marki ogromny wpływ miały dotacje unijne dzięki którym park maszynowy mógł być w taki sposób wzbogacony.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego firma Metal-Fach współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Dokładnie tak jest. Tylko rzetelni dostawcy i partnerzy biznesowi są gwarancją naszego sukcesu i zadowolenia klientów. Współpracujemy z producentami osi, zawieszeń, kół, opon, łożysk, wyrobów hutniczych, blach, rur, kształtowników, prętów stalowych. W tym miejscu szczególnie chcę wyróżnić takie marki jak: METALCOM Sp. z o.o.; ADR POLSKA Sp. z o.o.; SKF Polska S.A.; Haldex Sp. z o.o.; Tesko Steel Sp. z o.o.; TERSTEEL GROUP Sp. z o.o.; KRAMP Sp. z o.o.; Starco Polska Sp. z o.o.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Staramy się aktywnie uczestniczyć w lokalnych przedsięwzięciach charytatywnych i pomagać tym, dla których los nie był łaskawy. Jesteśmy sponsorem licznych imprez sportowych oraz wydarzeń kulturowych w naszym regionie wspieramy kluby sportowe. Dodatkowo współpracujemy ze szkołami branżowymi, wspieramy projekty zainicjowane przez społeczności lokalne oraz działania przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu oraz służących wyrównywaniu szans. Jednym słowem – nie przechodzimy obojętnie wobec ludzi, którzy zwyczajnie po ludzku potrzebują pomocy, a niejednokrotnie nie chcą lub nie umieją o nią poprosić.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. W jakim stopniu epidemia Covid-19 wpłynęła na działalność Państwa firmy?

To był, jest i będzie specyficzny czas dla takich branż jak nasza. Jednak pocieszające jest to, że jesteśmy jednym z ważnych ogniw w procesie produkcji żywności, która nie może i na pewno nie zostanie wstrzymana. Od początku pandemii nie przerwaliśmy ani na chwilę produkcji maszyn. Zostały wdrożone oczywiście niezbędne obostrzenia, wyeliminowano możliwość wstępu na teren zakładów osobom z zewnątrz, pracownicy przed rozpoczęciem pracy mieli mierzoną temperaturę, przy miejscach pracy zostały ulokowane płyny dezynfekcyjne, a pracownicy biurowi w miarę możliwość zostali oddelegowani do pracy zdalnej. Tak jak wszyscy mieliśmy do czynienia z opóźnieniem dostaw podzespołów, odczuwaliśmy również wzrost cen. W ogólnym rozrachunku pandemia koronawirusa w Polsce nie zatrzymała sprzedaży maszyn rolniczych i mam nadzieję, że to co najgorsze mamy już za sobą.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Cały czas stawiamy na dalszy, energiczny rozwój i udoskonalanie produktów z naciskiem na dostosowanie urządzeń do wymogów rolnictwa precyzyjnego. Planujemy kolejne inwestycje w park maszynowy, a także zwiększenie eksportu produktów dostosowanych do poszczególnych rynków. Zapewniam wszystkich naszych klientów i kontrahentów, że nasze maszyny rolnicze będą jeszcze lepsze i bardziej nowoczesne.

fb button

grab my essay banner

logo jooble