magazine top

Grupa EwiKor od kilkunastu lat specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych oraz w kompleksowych remontach maszyn oraz urządzeń – głównie dla przemysłu papierniczego, chemicznego i petrochemicznego. Na przestrzeni ostatnich lat świecka firma rozwinęła swoją działalność również w obszarach automatyki, zbiorników stalowych oraz instalacji przemysłowych. Przedsiębiorstwo oddało do użytku nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe oraz uruchomiło zrobotyzowane centrum spawalnicze. Aby zapewnić najwyższy poziom świadczonych usług, grupa EwiKor posiada wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności grupy EwiKor udzielił Dawid Korus – Prezes Zarządu.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić Grupę EwiKor?

Grupa EwiKor działa na polskim rynku od 2010 r. Przez ten czas zdobyliśmy ogromne doświadczenie w produkcji konstrukcji stalowych jak i w zakresie serwisu maszyn oraz urządzeń z przemysłu papierniczego, chemicznego i petrochemicznego. Sektor stalowy rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego wymagane są rozwiązania konkurencyjne, które będą atrakcyjne dla klientów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom – celem optymalizacji produkcji, wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania w zakresie spawalnictwa dla przemysłu konstrukcji stalowych. Grupa EwiKor składa się z EwiKor Construction Sp. z o.o., która dzięki współpracy z Unią Europejską w ramach projektów 1.2.1 oraz 3.2.1 wybudowała centrum badawczo-rozwojowe oraz najnowocześniejszą w Europie linię do produkcji konstrukcji stalowych. Grupę uzupełniają firmy EwiKor Serwis Sp. z o.o. i EwiKor Automatyka Sp. z o.o. świadczące usługi mechaniczne i automatyczne dla maszyn oraz urządzeń.

Grupa EwiKor posiada w swoim asortymencie szeroki wachlarz usług. Czy mógłby Pan omówić szczegółowo przedmiot działalności firmy?

EwiKor posiada możliwości wytwarzania szerokiej gamy konstrukcji stalowych, w tym elementów takich jak: prefabrykowane elementy, słupy wsporcze, dźwigary, blachownice, belki i wsporniki oraz zbiorniki stalowe. W naszym zakładzie produkcja konstrukcji stalowych odbywa się pod ścisłym nadzorem wykwalifikowanej kadry inżynierów oraz wysokiej klasy specjalistów, co sprawia, że mamy kontrolę nad każdym etapem produkcji. Oferujemy kompleksową pomoc: od analizy potrzeby klienta, poprzez pomysł i projekt, aż po wykonanie. Dokładamy wszelkich starań, by zrealizować każdy projekt: prosty i skomplikowany, nowoczesny i standardowy, mały i duży. Mamy wieloletnie doświadczenie, które łączymy z nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Zrobotyzowana linia produkcyjna pozwala na minimalizowanie błędów produkcyjnych, a oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji (AI) pozwala na optymalizację materiałów, wpływając na niższą cenę końcową. Korzystamy z oprogramowania dającego możliwość symulacji projektu i obrazu w technologii VR. Nasze projekty oparte są na technologii BIM. Posiadamy certyfikaty: PN-EN 1090-1+A1:2012 (klasy EXC2 i EXC4), PN-EN ISO 3834-2:2007, PN-EN ISO 9001:2015, PN ISO 45001:2018, wszystkie wymagane uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego oraz od 2017 roku należymy do grona Firm Godnych Zaufania. Nasze produkty to głównie konstrukcje stalowe hal przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych. Szerokie spektrum naszych możliwości obejmuje również budowle przemysłowe, takie jak estakady i konstrukcje wsporcze pod rurociągi. Realizujemy także zamówienia na urządzenia i instalacje ciśnieniowe, zarówno ze stali austenitycznej jak i węglowej. Jesteśmy producentem magazynowych zbiorników stalowych, korpusów wyparnych i reaktorów chemicznych. Zbiorniki charakteryzują się niespotykanymi dotąd cechami: wydłużonym cyklem życia, konkurencyjną ceną, najlepszymi na rynku parametrami użytkowymi, obniżoną materiałochłonność produkcji, zwiększoną nośnością, sztywnością i stabilnością konstrukcji dachowej. Dodatkowym atutem dla naszych klientów jest własne, innowacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Nowoczesny sprzęt umożliwia nam wykonywanie badań nieniszczących NDT: VT, PT, MT, LT, UTT, UT, RT, FE, HT, PMI oraz Badań niszczących DT takich jak:

  • badanie udarności: Młot Charpy’ego, w dodatniej i ujemnej temperaturze,
  • badania wytrzymałości: próba zginania, próba rozciągania, próba ściskania,
  • badanie korozyjności,
  • badania makroskopowe,
  • badanie twardości: Brinell, Rockwell, Vickers.

Jakie branże są głównymi obszarami aktywności firmy? Kim są Państwa główni klienci?

Naszymi klientami są międzynarodowe korporacje z sektora przemysłu papierniczego, chemicznego oraz petrochemicznego. Nasi główni klienci to: Grupa Mondi, Schumacher, Stora Enso, MM Kwidzyn, Arctic Paper, Malta Decor, LOTOS, PKN Orlen, Anwil S.A.

Co wyróżnia Państwa firmę spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Grupa EwiKor wyróżnia się szybkością oraz trafnością podejmowania świadomych i optymalnych decyzji biznesowych. Od samego początku dynamika kadry tworzona jest poprzez połączenie kompetencji doświadczonych osób z młodymi energicznymi pracownikami. Sposób zarządzania otwartego na pracownika zapewnia dynamiczny rozwój kwalifikacji zespołu i profesjonalizmu świadczonych usług. Firma w dużej mierze skupia się na podejmowaniu trudnych realizacji wymagających ogromnego zaangażowania pracowników i ich doświadczenia. Stosując system TQM jesteśmy w stanie podjąć się realizacji zadań w wyjątkowo krótkim czasie, a szybsza reakcja kadry prowadzi do dużego zaufania wśród kontrahentów. Poprzez stosowania rozwiązań KANBAN w 100% dotrzymujemy terminów podjętych realizacji projektów, co jest wysoko cenione przez naszych klientów. Ponieważ w chwili obecnej głównie działamy jako serwis dla przemysłu, dzięki stosowaniu zasad Lean Management jesteśmy w stanie redukować koszty naszych usług i optymalizować straty poniesione przez klientów w skutek awarii maszyn. Dzięki stosowaniu polityki płatności “zawsze na czas” nie mamy problemu z dostawami materiałów i usług. Elastyczne systemy produkcji pozwalają na zachowanie najwyższej jakości przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy. Nasza innowacyjna działalność wpisuje się w trend ekologiczny ze względu na mniejsze zużycie energii i surowców. Automatyzacja umożliwia zaś wytwarzanie szerokiej gamy konstrukcji stalowych: od pojedynczych elementów konstrukcyjnych po wznoszenie hal, zbiorników magazynowych, budynków, klatek schodowych czy mostów.

Ile osób zatrudnia obecnie firma?

Grupa EwiKor zatrudnia prawie 100 pracowników. Stale powiększamy nasz zespół dbając o poszerzanie własnych kompetencji. EwiKor zatrudnia wielu specjalistów w zakresie produkcji konstrukcji stalowych, spawalnictwa, mechaniki maszyn przemysłowych i badań jakości oraz wytrzymałości stali i połączeń spawanych.

Wdrażanie nowoczesnych, innowacyjnych technologii to istotny element rozwoju firmy i przewagi konkurencyjnej. Czy mógłby Pan opowiedzieć o efektach działalności badawczo-rozwojowej grupy?

Dzisiejszy przemysł rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z poddziałania 1.2.1 – wsparcie procesów badawczo rozwojowych dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowaliśmy projekt „Stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz prowadzenia prac badawczo-rozwojowych z zakresu spawalnictwa w firmie EwiKor Construction Sp. z o.o.”. Celem projektu było opracowanie innowacyjnej technologii zautomatyzowanego, orbitalnego spawania hybrydowego metod PAW i TIG z wykorzystaniem pozycjonowania oraz wdrożenie na rynek efektów projektu w postaci specjalnie opracowanej mieszanki gazowej, urządzenia oraz usługi innowacyjnego spawania. Z kolei w obrębie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, z poddziałania 3.2.1 – zrealizowaliśmy projekt pt. „Wdrożenie do działalności EwiKor Construction Sp. z o.o. stalowych zbiorników magazynowych z innowacyjną konstrukcją dachową”. Efektem realizacji projektu jest poprawa konkurencyjności i efektywności przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie własnej innowacyjnej technologii produkcji stalowych zbiorników magazynowych z innowacyjną konstrukcją dachową oraz spawania hybrydowego autorską mieszanką gazową. Technologia i maszyny zakupione w ramach realizacji projektu pozwoliły na wykonywanie konstrukcji stalowych w sposób zautomatyzowany, co znacząco wpłynęło na cenę, terminowość i jakość produkcji.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Wszystkich naszych partnerów doceniamy i szanujemy na jednakowym poziomie. Każdy z naszych kontrahentów posiada certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość swoich działań. Nie chciałbym tutaj nikogo szczególnie wyróżniać, niemniej do naszych głównych kooperantów należą firmy: ArcelorMittal, ThyssenKrupp Energostal, Nova Trading, METALBARK, Grupa Rywal, Bud Rem Stal, BTH Elstar.

Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest ważnym elementem rozwoju naszej grupy. Za sprawą licznych kursów i szkoleń nieustannie podnosimy kwalifikacje naszych pracowników. W związku z realizacją projektów unijnych zwracamy szczególną uwagę na równość szans kobiet i mężczyzn w zakresie zajmowanych stanowisk i wynagrodzenia oraz dostosowujemy obiekty dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zapominamy również o lokalnej społeczności – współpracujemy z sektorem samorządowym oraz Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, wraz z którymi współtworzymy festiwale oraz wspieramy programy dedykowane dzieciom i młodzieży. Dużą rolę odgrywa dla nas troska o środowisko, toteż w naszej grupie wdrażamy rozwiązania zmniejszające negatywny wpływ na otoczenie, takie jak zrównoważone zarządzanie surowcami, segregacja odpadów, czy stosowanie technologii przyjaznych środowisku. Wprowadziliśmy także przejrzysty i skuteczny system zarządzania jakością - Quality Management System ISO 9000.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Nie boimy się trudnych zadań i skutecznie wykorzystujemy nasze mocne strony. Budujemy silny zespół, który realizuje wyznaczoną strategię firmy. Stawiamy na ludzi, otwartość i współpracę. Jesteśmy w trakcie projektowania wysokowydajnej i energooszczędnej linii do antykorozyjnego zabezpieczania konstrukcji stalowych. Profesjonalne malowanie konstrukcji metodą natryskową lub nakładania powłok proszkowych, znacznie wydłuża czas eksploatacji wyrobu i znacząco wpływa na jego estetykę.

Grupa EwiKor od kilkunastu lat prężnie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa jest Pan najbardziej dumny?

Przez lata działalności na rynku udało nam się stworzyć innowacyjne i przyjazne przedsiębiorstwo, które z roku na rok dynamicznie się rozwija. W 2021 roku oddaliśmy do użytku wyspecjalizowane Centrum Badawczo-Rozwojowe, a w 2022 roku wybudowaliśmy najnowocześniejszą w Europie linię do produkcji zbiorników i konstrukcji stalowych. Jesteśmy rzetelnym pracodawcą i kontrahentem. Podążamy obraną drogą i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania!

fb button

grab my essay banner

logo jooble