magazine top

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne, ekologiczne źródło energii. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok, a jedynym warunkiem ich pracy jest obecność promieniowania słonecznego. Wiodący producenci instalacji fotowoltaicznych gwarantują wydajność oraz długowieczność systemów (co najmniej 80% mocy bazowej w warunkach STC po 25 latach). Decydując się na fotowoltaikę, dokładasz cegiełkę do lepszego, bardziej ekologicznego świata, zbudowanego na odnawialnych źródłach energii. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Najdłużej działająca instalacja fotowoltaiczna w Europie została założona w 1982 r. w Szwajcarii. Od tego czasu jest ona regularnie badania pod kątem powstałych uszkodzeń i osiąganych zysków energii. Jedna z najnowszych ekspertyz, wykonana po 35 latach eksploatacji, oświadcza, że w przypadku 58% modułów stwierdzono moc wynoszącą więcej niż 80% mocy początkowej. Oczywiście ogniwa nie zachowały się w idealnym stanie i uległy stopniowej delaminacji, jednakże eksperci uznali, że ich zły wygląd nie musi oznaczać złego działania, co zostało potwierdzone w kolejnych ekspertyzach. Ich wynik jednoznacznie potwierdza, że panele fotowoltaiczne po latach zachowują dużą wydajność. Ciekawym tłem do szwajcarskiego badania jest również fakt, że inne stare instalacje z lat 80. i 90. XX wieku, które znajdują się w tym kraju, nadal działają i cechują się wysoką efektywnością. Trzeba przyznać, że przywołane tu informacje napawają optymizmem co do trwałości fotowoltaiki. Nie można się oprzeć wrażeniu, że systemy PV są jednymi z najbardziej konkurencyjnych opcji dla tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii.

Warto te obietnicę wziąć na poważnie, szczególnie w świetle szwajcarskich badań i bez wahania zainwestować w długowieczne źródło energii.

Czy warunki pogodowe mają wpływ na działanie i żywotność paneli fotowoltaicznych?

Oczywiście, że tak. Jednakże nie należy popadać w skrajności i mieć zawsze na uwadze, że według badań meteorologicznych stopień nasłonecznienia w Polsce jest wystarczający, aby zapewnić dostęp do energii elektrycznej z fotowoltaiki przez większą część roku.

Posiadając instalację on-grid nadwyżki energii, które panele wygenerują w trakcie słonecznego lata, trafiają do sieci. Oczywiście warunki pogodowe mają znaczenie, bo produkcja z modułu zależy głównie od temperatury ogniw (mniejsza temperatura = wyższe napięcie = wyższa produkcja) i nasłonecznienia (większe nasłonecznienie = większa produkcja).

Ważnym czynnikiem, wynikającym z warunków pogodowych są też mikropęknięcia instalacji spowodowane przez grad lub watr i śnieg. Narażona jest na nie szczególnie niewłaściwie skonstruowana lub niedbale zamontowana instalacja, czemu można zapobiec, oddając instalację fotowoltaiki w ręce wykwalifikowanych specjalistów.

Jak samemu dbać o panele fotowoltaiczne?

Żeby instalacja fotowoltaiczna mogła służyć przez lata, należy odpowiednio o nią dbać:

  • wybierać moduły sprawdzonych producentów i przyłożyć szczególną uwagę do ich montażu przez profesjonalną ekipę,
  • dokonywać regularnych przeglądów i wymieniać najszybciej zużywające się podzespoły,

Mamy nadzieję, że tekst był pomocny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotowoltaiką, a także zainspiruje do dbania o swoje panele każdego posiadacza systemu PV.

fb button

grab my essay banner

logo jooble