magazine top

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem naturalnych rozwiązań to najlepszy wybór dla komfortu jego mieszkańców, rodzinnego budżetu i ekosystemu. Pompy ciepła są jednym z ekologicznych źródeł energii, które służą do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Mają realny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w domach jednorodzinnych czy innych budynkach użyteczności publicznej.

Zalety pompy ciepła w budynku jednorodzinnym

Pompy ciepła stanowią świetne alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego ogrzewania węglowego czy gazowego w budynkach jednorodzinnych. Uważane są za jedno z najbardziej opłacalnych źródeł ciepła pod względem energetyczności. Charakteryzują się uniwersalnością. Mogą służyć do ogrzewania, chłodzenia pomieszczeń, jak i podgrzewania wody. Nieistotne jest tak naprawdę, czy budynek jest nowy, czy powstał kilka lat temu. Projekt montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym uwzględni również konieczność dostosowania budynków do współczesnych standardów grzewczych.

Odpowiednio dobrane urządzenia cechują się także dużą bezobsługowością. Są w dużym stopniu zautomatyzowane, co jeszcze bardziej podnosi ich funkcjonalność. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do pieców na paliwa stałe czy węgiel. Mogą być montowane w dowolnym pomieszczeniu, gdyż nie wymagają skomplikowanej infrastruktury związanej ze składowaniem i przetwarzaniem komponentów paliwowych. Koszt całej inwestycji zwraca się już po 5 - 10 latach użytkowania.

Instalacja pompy ciepła w domu

Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest uzależniony od stanu budynku. W mającym powstać domu instalację można uwzględnić już na etapie projektowania. Instalacja pompy ciepła poprzedzona jest odpowiednim projektem oraz obliczeniami niezbędnej mocy grzewczej wynikającej z zapotrzebowania gospodarstwa domowego. W starym budynku dużo trudniej wykonać prace wokół terenu, jeśli został on już właściwie zagospodarowany. Z tego powodu wielu właścicieli decyduje się na montaż pompy ciepła powietrznej, która nie wymaga tak duże ingerencji w obszar wokół domu. W starym budynku konieczne jest dostosowanie go do najnowszej technologii grzewczej. Rekomenduje się działania mające na celu ograniczenie strat ciepła w pomieszczeniach — ocieplenie ścian, izolację dachu czy wymianę starych okien oraz drzwi.

Pamiętajmy, aby zadanie instalacji pompy ciepła powierzyć wykwalifikowanej firmie. Skorzystaj z profesjonalnych usług KLIMAON.PL i dowiedz się więcej o optymalnych rozwiązaniach grzewczych, z wykorzystaniem pomp ciepła dla Twojego domu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble